Stowarzyszenie ekologiczne EKO-UNIA
Brak komentarzy 23 Odsłon

Komisja Europejska po cichu odddaje konsumentów i środowisko lobby GMO

Komisja UE zezwala na SmartStax w żywności i paszach. Decyzja o uprawie kukurydzy 1507 ma być wkrótce podjęta
6 X 2013-11-06 Bruksela/Monachium

Dziś Komisja Europejska autoryzowała kontrowersyjną genetycznie modyfikowaną kukurydzę SmartStax do stosowania w żywności i w paszach.  Decyzja zapadła pomimo tysięcy protestów wysłanych do Komisji.
Testbiotech i eksperci z krajów członkowskich UE już wcześniej wskazywali na wiele błędów w ocenie ryzyka dokonanej przez Monsanto, DowAgroSciences i Europejski Urząd do spraw Bezpieczeństwa Żywności EFSA).
Testbiotech oficjalnie zaskarży teraz decyzję Komisji.
Choć kukurydza SmartStax została zmodyfikowana genetycznie do wytwarzania sześciu białek owadobójczych i jest odporna na dwa herbicydy, nie zbadano w ogóle skutków połączenia się pozostałości oprysków i toksyn owadobójczych. EFSA nie zleciła też badań nad żywieniem tymi roślinami pod kątem ich oddziaływania na zdrowie.

„Importowanie tej kukurydzy do UE nie stanowi żadnej korzyści dla rolników, konsumentów ani dla zdrowia zwierząt. Przeciwnie, istnieją poważne wątpliwości co do bezpieczeństwa stosowania tych roślin, zawierających mieszankę kilku toksyn” , stwierdza Christoph Then z Testbiotech. „Rynek żywności i pasz w UE staje się miejscem, do którego wyrzuca się ryzykowne, przez nikogo niechciane produkty.”

Import kukurydzy z USA do UE spadł z ponad 800.000 ton w 2011 r. do około 40.000 ton w 2012. To zmniejszenie ilościowe na rynku było skutkiem okoliczności takich jak susza w 2012 r. Wskaźniki importu mają szanse znów wzrosnąć w 2013 r., jako że USA spodziewa się w tym roku dużo wyższych zbiorów.  Ok. 90% kukurydzy uprawianej w USA jest genetycznie modyfikowane.

Razem z kukurydzą SmartStax oraz inną, zwaną Powercore, zalegalizowanymi dzisiaj, wprowadzono już do UE w sumie 49 genetycznie modyfikowanych jednostek do stosowania w żywności i paszach. Prawie wszystkie one wytwarzają białka owadobójcze oraz/lub są odporne na herbicydy. Najważniejszym importowanym produktem rolnym jest genetycznie modyfikowana soja. Ogólnie producenci żywności w UE unikają stosowania roślin GM, lecz duże ich ilości są stosowane w paszach dla zwierząt.
 
Komisja postanowiła także przedłożyć do głosowania w Radzie Europy genetycznie modyfikowaną kukurydzę Pioneer (nazwa techniczna 1507). Przemysł naciska, by zezwolono na uprawę tej kukurydzy w UE. Została ona wprowadzona na rynek przez Dupont/Pioneer i Dow AgroSciences. Kukurydza ta jest odporna na herbicyd glufosynat i wytwarza białko owadobójcze. Posłużyła ona także do wyhodowania kukurydzy SmartStax.
Kontakt:
Dr. Christoph Then, Testbiotech, Tel: +49 (0)15154638040, info@testbiotech.org„>info@testbiotech.org
ŹRÓDŁO: http://www.testbiotech.org/en/node/940

WPISZ KOMENTARZ

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Wypełnij wszystkie wymagane pola. *

PODOBNE ARTYKUŁY
KONTAKT

ul. Białoskórnicza 26

50-134 Wrocław

tel./fax +48 71 344 22 64
info-ekounia@eko.org.pl

NEWSLETTER

Wróć na początek