Home Aktualności BUND oraz inne organizacje z NRW

BUND oraz inne organizacje z NRW

Możliwość komentowania BUND oraz inne organizacje z NRW została wyłączona
0

W sierpniu 2015 roku ekipa EKO-UNII wzięła udział w obozie klimatycznym organizowanym niedaleko kopalni odkrywkowej Gartzweiler w Nadrenii Północnej-Westfalii (NRW). Spotkali się tam z przedstawicielką lokalnych organizacji, które domagają się natychmiastowego zaprzestania wydobycia węgla brunatnego w kopalniach odkrywkowych w całych Niemczech oraz z organizacją Greenpeace. Obóz zakończył się protestem aktywistów, w wyniku którego na kilka godzin zatrzymane zostało wydobycie węgla brunatnego. Do protestów wzywała koalicja „Ende gelaende” zwracając uwagę na największą produkcję CO2 w Europie płynącą z tego obszaru. Inna kopalnią odkrywkową znajdującą się w regionie jest Hambach. W lesie koło tej kopalni od trzech lat trwa okupacja terenu przeznaczonego pod rozbudowę odkrywki. Aktywiści mieszkają w domach na drzewach, w namiotach oraz wybudowanych ziemiankach. Po obozie ekipa EKO-UNII udała się do Duesseldorfu na spotkanie z przedstawicielami organizacji BUND w NRW.

BUND jest powstałą w 1975 roku niezależną politycznie organizacją non-profit, znaną również pod nazwą Friends of the Earth Germany. Jej główne biuro znajduje w Berlinie. Organizacja posiada ponad 480.000 członków i sympatyków oraz kilka siedzib znajdujących się w landach w całych Niemczech. BUND angażuje się w ochronę przyrody i ochronę środowiska na wiele sposobów. Organizacja posiada liczną grupę wolontariuszy, którzy sadzą żywopłoty, tworzą nowe stawy, dbają o obszary chronione i walczą o zachowanie cennych obszarów. BUND koncentruje się przede wszystkim na temacie zrównoważonego rozwoju oraz zrównoważonej polityce kraju. Organizacja pracuje na rzecz wykorzystania odnawialnych źródeł energii, zakazania produkcji genetycznie zmodyfikowanej żywności i paszy, a także zmniejszenia ilości toksycznych substancji chemicznych w codziennym życiu. Zawsze starają się pokazywać alternatywne rozwiązania.

BUND prowadzi swoje kampanie na szczeblu krajowym oraz międzynarodowym, są w ścisłej współpracy z innymi partnerami sieci Friends of the Earth. Przed parlamentem UE w Brukseli często organizują demonstracje, a także inicjują publiczne debaty na temat kwestii środowiskowych oraz prowadzą nieformalne rozmowy z delegatami na międzynarodowych konferencjach dotyczących zmian klimatu. Posiadają dobre kontakty w KE oraz PE. Organizacja prowadzi obecnie m.in. kampanie przeciw energii atomowej oraz anty-węglową, w szczególności w Nadrenii Północnej-Westfalii (NRW). Skupiają się przede wszystkim na aspektach prawnych. W ostatnich miesiącach wygrali rozprawę sądową, w wyniku której powinno się zmienić niemieckie prawo dotyczące przesiedleń ludzi pod odkrywkę – obecnie uprzywilejowane są firmy energetyczne. Niestety politycy nie spieszą się ze zmianą tego prawa. W 2015 roku po raz pierwszy w Niemczech mieszkańcom jednej z wiosek w NRW udało się wywalczyć prawo do pozostania na terenie, który miał być przeznaczony na budowę odkrywki Gartzweiler II.

W Nadrenii Północnej-Westfalii istnieje prawo ochrony środowiska, z którego wynika że do 2050 roku wydobycie węgla brunatnego powinno zostać zredukowane o 80%. Obecnie 70% energii elektrycznej w tym landzie pochodzi z węgla. Duża część wydobytego lignitu jest eksportowana, natomiast węgiel kamienny jest importowany m.in. z Kolumbii i krajów afrykańskich. Planuje się, że do 2018 roku zamknięta zostanie ostatnia kopalnia węgla kamiennego w NRW.

Stosunek do projektu Międzynarodowej Koalicji „Rozwój Tak-Odkrywki Nie”:

  • – BUND w Nadrenii Północnej-Westfalii nie może podejmować decyzji o współpracy międzynarodowej,
  • – główny oddział BUND w Berlinie powstrzymuje się przed podjęciem decyzji o współpracy związanej z projektem – zdeklarją się, gdy powstanie oficjalna Koalicja Międzynarodowa,
  • – chcą pozostać z nami w kontakcie i być informowani o postępach projektu,
  • – dobrym pomysłem jest nagłośnienie problemu wydobycia węgla brunatnego w całej Europie,
  • – w Europie brakuje sieci, która służyłaby wymianie informacji o węglu brunatnym.
]]>

Załaduj więcej... Aktualności

Zobacz również

Elektrownia atomowa w Choczewie zagraża bezpieczeństwu energetycznemu Polski

Rząd PiS lokalizując elektrownię jądrową (EJ) w gminie Choczewo na wybrzeżu Bałtyku nie zw…