Home ENERGIA DLA KLIMATU. Newsletter Energia dla Klimatu, grudzień 2017

Energia dla Klimatu, grudzień 2017

Możliwość komentowania Energia dla Klimatu, grudzień 2017 została wyłączona
0

Motto
„Papieskie miasto Wadowice. Witamy w piekle chlebem i smogiem”
Mateusz Klinowski, burmistrz Wadowic
W tym numerze m.in. o:
roku 2017 w energetyce i „mętnych” zapowiedziach premiera Morawieckiego co do jej przyszłości, nowym klipie o smogu – z siekierą i Marianem Dziędzielem w roli głównej, rankingu smogowych miejsc w Polsce, „nieszczęsnej” ustawie o rynku mocy, chińskiej elektromobilności zostawiającej resztę świata z tyłu, a nas w szczególności oraz kolejnym, polskim rekordzie energii z wiatru. A także o klimatycznych uchodźcach, topniejącym Spitsbergenie i „rozgrzanej” Alasce oraz porcja duchowości – rozmowa z Joanną Macy, głęboką ekolożką.
Życzymy pożytecznej lektury, a w Nowym Roku uśmiechu, radości i optymizmu, ze szczyptą trosk, dla smaku.
W Koalicji „Rozwój TAK – Odkrywki NIE”
Pod Prąd – Informator Koalicji „Rozwój TAK – Odkrywki NIE”, grudzień 2017/styczeń 2018
(źródło: eko.org.pl)
W numerze m.in. podsumowanie – z perspektywy Koalicji – roku 2017, wywiad, w Telewizji Wielkopolskiej, z Józefem Drzazgowskim, prezesem Stowarzyszenia Ekologicznego ”EKO – PRZYJEZIERZE” i noworoczne życzenia zespołu redakcyjnego Informatora dla wszystkich koalicjantów.
    http://eko.org.pl/odkrywki.php?dzial=6&kat=18&art=399
MŚ potwierdza: to odkrywki odpowiadają za osuszenie Noteci. Tylko kto zapłaci za naprawę szkód?
(źródło: greenpeace.org/poland/pl)
Podczas wspólnej konferencji prasowej Ministerstwa Środowiska oraz Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej minister środowiska Jan Szyszko stwierdził, że przyczyną osuszenia Noteci na Kujawach jest tamtejsza odkrywkowa eksploatacja węgla brunatnego. Chodzi o sprawę katastrofy ekologicznej spowodowanej przez leje depresji odkrywek Tomisławice i Lubstów eksploatowanych przez prywatną firmę PAK. Na jej skutek od dwóch lat koryto Noteci na odcinku około 30 km jest całkowicie suche.
http://www.greenpeace.org/poland/pl/wydarzenia/polska/MS-potwierdza-to-odkrywki-odpowiadaja-za-osuszenie-Noteci-Tylko-kto-zapalci-za-naprawe-szkod/
 Generalna Dyrekcja Ochrony Środowiska potwierdza szkodliwość planowanej odkrywki Ościsłowo. ZE PAK liczy na cud
 (źródło: rozwojtak-odkrywkinie.pl)
Generalna Dyrekcja Ochrony Środowiska cofnęła sprawę planowanej kopalni odkrywkowej Ościsłowo do ponownego rozpatrzenia przez Regionalną Dyrekcję Ochrony Środowiska w Poznaniu, jednocześnie nakazując inwestorowi – spółce ZE PAK S.A.– przedstawić konkretne i szczegółowe propozycje kompensacji szkód środowiskowych. Decyzja ta stawia pod ogromnym znakiem zapytania inwestycję, a na pewno bardzo ją opóźni.
    http://rozwojtak-odkrywkinie.pl/index.php/pl/component/k2/generalna-dyrekcja-ochrony-srodowiska-potwierdza-szkodliwosc-planowanej-odkrywki-oscislowo-ze-pak-liczy-na-cud
   http://www.greenpeace.org/poland/pl/wydarzenia/polska/GDOS-nie-ma-watpliwosci-odkrywka-Oscislowo-mialaby-negatywny-wplyw-na-srodowisko/
http://www.przyjezierze.org/pl,decyzja_gdo%C5%9A_w_sprawie_oscislowa,396.html
   http://www.gloswielkopolski.pl/wiadomosci/wielkopolska/a/gdos-uchylil-decyzje-w-sprawie-odkrywki-oscislowo,12727514/
Oczkowice: straty przewyższą wartość węgla
(źródło: eko.org.pl)
Ponad 250 miliardów złotych mogą wynieść straty w produkcji rolnej w wyniku budowy kopalni odkrywkowej Oczkowice – wynika z najnowszej ekspertyzy naukowców z Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu.
  http://eko.org.pl/odkrywki.php?dzial=2&kat=13&art=397
Konflikty społeczne w Polsce na tle inwestycji w odkrywki węgla brunatnego
 (źródło: meeri.eu)
Na konferencji z cyklu: „Zagadnienia surowców energetycznych i energii w gospodarce krajowej. Surowce energetyczne i energia. Zakopane, 15-18 października 2017 r.” organizowanej przez  Polską Akademię Nauk dr hab. Leszek Pazderski z Wydziału Chemii Uniwersytetu Mikołaja Kopernika i dr Jarosław Badera z Wydziału Nauk o Ziemi Uniwersytetu Śląskiego przedstawili bardzo ciekawy referat dotyczący tytułowego problemu.
  https://meeri.eu/se/pelne_teksty31/k31_mk_z/k31mk_pazderski-badera_z.pdf
Węgiel Łużycki, 14 grudnia 2017
Lausitzer-Kohle-Rundbrief BRUNICOWY ROZGLĔD
(źródło: eko.org.pl)
W numerze m.in. o zdecydowanej wypowiedzi przewodniczącego SPD Martina Schulza, że odejście od węgla brunatnego jest konieczne, jeżeli Niemcy mają zrealizować cele polityki klimatycznej i oświadczeniu brandenburskiego ministerstwa środowiska, że 7 jezior leżących w okolicach Guben odwadnianych jest przez odkrywkę Jänschwalde.
http://eko.org.pl/odkrywki.php?dzial=4&kat=16&art=398
Energetyka konwencjonalna – źródła nieodnawialne
Polityka i wydarzenia
Gdzie jesteśmy, gdzie będziemy – Klimat, energetyka, OZE – analiza ekspertów w radiu TOK FM
(źródło: tokfm.pl)
W kolejnej audycji w cyklu Energia dla Klimatu w radiu TOK FM w dyskusji uczestniczyli goście: dr Andrzej Kassenberg z Instytutu na rzecz Ekorozwoju (InE) i Alesander Śniegocki z Warszawskiego Instytutu Studiów Ekonomicznych i Europejskich (WiseEuropa) oraz prowadząca red. Ewa Podolska – TOK FM i współprowadzący Radosław Gawlik – Stowarzyszenie Ekologiczne EKO-UNIA. „Pretekstem” do dyskusji był raport „Energia od nowa – przyjazny rozwój Polski”.
  http://audycje.tokfm.pl/podcast/Gdzie-jestesmy-gdzie-bedziemy-Klimat-energetyka-OZE-analiza-ekspertow-pozarzadowych/57603
    http://ieo.pl/pl/aktualnosci/1225-projekt-energia-odnowa-raport-merytoryczny-przyjazny-rozwoj-polski-ludziom-gospodarce-srodowisku-dostepny-w-wersji-elektronicznej
Rozwój czy impas? O 2017 roku w energetyce
 
(źródło: wysokienapiecie.pl)
Czy można określić 2017 r. w energetyce jako czas przełomu, czy raczej spisać go na straty? Nadal kochamy w Polsce węgiel, jednak kochamy go już jakby mniej. Przyjrzeliśmy się głównym trendom, które w 2017 r. rządziły tą branżą w Polsce.
http://wysokienapiecie.pl/7088-rozwoj-czy-impas-o-2017-roku-w-energetyce/#dalej
Co premier Morawiecki zapowiedział dla energetyki?
 (źródło: wysokienapiecie.pl)
Nowy szef rządu obiecał węglowemu Panu Bogu świeczkę i odnawialnemu diabłu ogarek. Premier wyraźnie nie chciał opowiedzieć się po jednej ze stron w sporze o przyszłość polskiej energetyki. Najważniejszy konkret to konsekwentna walka ze smogiem i ubóstwem energetycznym gospodarstw domowych.
http://wysokienapiecie.pl/6682-co-premier-morawiecki-zapowiedzial-dla-energetyki/
I jeszcze:
Co Mateusz Morawiecki sądzi o energetyce i OZE?
    http://gramwzielone.pl/trendy/29198/co-mateusz-morawiecki-sadzi-o-energetyce-i-oze
Przełom w sprawie rynku energii w Unii Europejskiej
(źródło: wysokienapiecie.pl)
Państwa UE dogadały się w sprawie wspólnego stanowiska wobec Pakietu Zimowego. W sprawie najważniejszego rozporządzenia o rynku energii Polska głosowała razem z Niemcami przeciw reszcie krajów regionu.
  http://wysokienapiecie.pl/6806-przelom-w-sprawie-rynku-energii-w-unii-europejskiej/
   http://biznesalert.pl/pakiet-zimowy-polska-unia-europejska-negocjacje
http://biznesalert.pl/polska-wegiel-europa-subsydia
Także na ten temat:
Nieoficjalna propozycja Berlina: Niemcy zgodzą się na mniej restrykcyjne przepisy dla elektrowni węglowych, jeśli Polska przestanie naciskać na zmianę unijnego prawa, która może zablokować budowę podmorskiego gazociągu z Rosji do Niemiec.
http://wysokienapiecie.pl/6689-dluzsze-zycie-wegla-w-zamian-za-nieprzeszkadzanie-nord-streamowi-ii/Propozycja Berlina: węgiel za Nord Stream II?
Pakiet „Czysta energia dla wszystkich Europejczyków” mniej czysty
(źródło: greenpeace.org/poland/pl)
Koncernom energetycznym może się wydawać, że Gwiazdka w tym roku zaczęła się tydzień wcześniej, a korki od szampanów mogą zacząć strzelać przed Sylwestrem. Ale, jak wiadomo, nie powinno się chwalić dnia przed zachodem słońca. Poparcie przez europejskich ministrów ds. energii rozwiązań ułatwiających przyznawanie subsydiów najbardziej zanieczyszczającym elektrowniom to jeszcze nie koniec procesu legislacyjnego – komentuje Anna Ogniewska z Greenpeace.
   http://www.greenpeace.org/poland/pl/wydarzenia/polska/Pakiet-Czysta-energia-dla-wszystkich-Europejczykow-mniej-czysty/
   http://biznesalert.pl/pakiet-zimowy-rynek-mocy-polska-reformy/
Zwrot energetyczny w Polsce
(źródło: biznesalert.pl)
Polski konserwatywny rząd próbował (i nie udało mu się) uratować polski węgiel i zachować niezależność energetyczną, pisze dziennikarz Michał Olszewski dla Transition Energy – Global Energiewende. Ale według Olszewskiego te drogie i zanieczyszczające praktyki mogą się już wkrótce skończyć. Powoli, ale pewnie, transformacja energetyczna wkracza do Polski.
http://biznesalert.pl/polska-zwrot-energetyka/
Rynek mocy i niemocy w Sejmie
 
(źródło: wysokienapiecie.pl)
Posłowie uchwalili ustawę o rynku mocy. Niestety stracili okazję żeby lepiej zapoznać się ze stanem polskiej energetyki.
  http://wysokienapiecie.pl/6656-rynek-mocy-i-niemocy-w-sejmie/
https://www.reo.pl/teksty/na-3-dni-rynek-mocy-w-mocy-prawnej-bez-niespodzianek-9LGQCO
Na ten temat komentarz Anny Ogniewskiej z Greenpeace Polska:
Na Mikołajki: podwyżki cen energii
http://www.greenpeace.org/poland/pl/wydarzenia/polska/Na-Mikolajki–podwyzki-cen-energii/
Finał prac nad ustawą o rynku mocy: 29 grudnia prezydent Duda ją podpisał
http://www.rp.pl/Energianews/312299896-Prezydent-podpisal-ustawe-o-rynku-mocy.html
Rolnicy stracą przez rynek mocy
http://koalicjaklimatyczna.org/lang/pl/page/aktualnosci/id/2/archiwum/true/stronicowanie/1/view/rolnicy_straca_przez_rynek_mocy/
Dystrybutorzy energii też chcą podnieść ceny
(źródło: wysokienapiecie.pl)
Nie tylko sprzedawcy energii, ale też właściciele sieci energetycznych chcą podnieść ceny swoich usług w 2018 r. – dowiedział się portal WysokieNapiecie.pl.
http://wysokienapiecie.pl/6648-dystrybutorzy-energii-tez-chca-podniesc-ceny/#dalej
Za wodę zapłacą jak za zboże
(źródło: biznesalert.pl)
Nowe prawo wodne uderzy po kieszeni elektrownie. Za chłodzenie wodą swoich instalacji zapłacą przynajmniej dwa razy więcej niż wynika to z szacunków resortu środowiska, choć spółki na razie czekają na konkrety w rozporządzeniu – pisze Karolina Baca-Pogorzelska.

Baca-Pogorzelska: Za wodę zapłacą jak za zboże


Czy w Polsce powstaną nowe kopalnie węgla?
(źródło: wysokienapiecie.pl)
Rząd chce budować nowe kopalnie. Kto miałby je otwierać? Dlaczego samorządowcy to utrudniają? – komentarz Rafała Zasunia z portalu WysokieNapiecie.pl.
http://wysokienapiecie.pl/6679-czy-w-polsce-powstana-nowe-kopalnie-wegla/
I jeszcze dwa komentarze red. Zasunia:
Banki już nie będą chciały ratować polskiego górnictwa
http://www.marketnews24.pl/newsy/banki-juz-nie-beda-chcialy-ratowac-polskiego-gornictwa
To jest bardzo dobry czas na zamykanie kopalń

Zasuń: To jest bardzo dobry czas na zamykanie kopalń


oraz wypowiedź Wacława Czerkawskiego, wiceprzewodniczący Związku Zawodowego Górników w Polsce, mówiącego m.in. że „(…) trzeba budować koalicję krajów, które mają u siebie węgiel i dekarbonizacyjne szaleństwo w UE nie jest im na rękę” oraz „że ciężko już patrzeć na obwinianie węgla za wszystko, co najgorsze”.
http://gornictwo.wnp.pl/waclaw-czerkawski-zzgwp-budowa-nowych-kopaln-czekamy-na-konkretne-dzialania,313825_1_0_0.html
Będą korzyści z odejścia od węgla
(źródło: teraz-srodowisko.pl)
Zobowiązanie się UE do przejścia na czystą energię jest nieodwracalne i nie podlega negocjacjom – podkreśla Komisja Europejska. Powstało jednak narzędzie, które wesprze regiony górnicze w odchodzeniu od węgla i inwestowaniu w czystą energię.
https://www.teraz-srodowisko.pl/aktualnosci/KE-celem-jest-zapewnienie-korzysci-regionom-pogorniczym-4038.html#xtor=EPR-1
Jaki rynek pracy po węglu? – podsumowanie debaty
(źródło: chronmyklimat.pl)
Debata dotyczyła kierunków rozwoju regionu Śląska i oceny przypuszczalnych zmian na rynku pracy po ewentualnym wygaszeniu pracy kopalń. Zorganizowały ją Fundacja Instytut na rzecz Ekorozwoju we współpracy z Fundacją im. Heinricha Bölla.  Była to ostatnia z cyklu debat inspirowanych „Atlasem węgla”, publikacją Fundacji im. Heinricha Bölla.
http://www.chronmyklimat.pl/wiadomosci/jaki-rynek-pracy-po-weglu-podsumowanie-debaty
Czy polska energetyka skorzysta na programie 200+?
(źródło: wysokienapiecie.pl)
Narodowe Centrum Badań i Rozwoju może wydać nawet 180 mln zł na program modernizacji bloków energetycznych z lat 70. Pytanie czy warto inwestować pieniądze podatników w technologię, na której wykorzystanie w kraju może być za późno, a potencjał eksportowy też jest raczej niewielki.
http://wysokienapiecie.pl/6646-czy-polska-energetyka-skorzysta-na-programie-200-3/
Węgiel nadal króluje w Niemczech
(źródło: rp.pl)
Udział energii odnawialnej w niemieckiej gospodarce w 2017 r. to ok. 38 proc., energii nuklearnej zmniejszył się do 13 proc., a energii pozyskiwanej z paliw kopalnych 49 proc. Największym źródłem energii nadal jest węgiel brunatny.
http://www.rp.pl/Energianews/312199932-Wegiel-nadal-kroluje-w-Niemczech.html
Brytyjska gospodarka coraz mniej emisyjna. Imponujące dane
(źródło: gramwzielone.pl)
Brytyjski rząd zapowiedział zamknięcie ostatnich działających na Wyspach elektrowni węglowych do roku 2025. Jednak już teraz Brytyjczycy mają czym się pochwalić jeśli chodzi o zmniejszanie emisji CO2 w swojej gospodarce, która – jak podkreślają – stała się 4. najmniej emisyjną gospodarką w Europie i 7. na świecie. W III kwartale 2017 r. udział elektrowni węglowych w brytyjskim miksie energetycznym wynosił już tylko 2,9 proc., wobec 3,6 proc. przed rokiem.
http://gramwzielone.pl/trendy/29454/brytyjska-gospodarka-coraz-mniej-emisyjna-imponujace-dane
Być „paniskiem” i węglowym królem? Handel „czarnym złotem” wcale nie jest taki łatwy
(źródło: wnp.pl)
Niektórym wydaje się, że założenie własnego biznesu w postaci składu opałowego bądź sieci składów jest bardzo proste. Uważają, że szybko można się w ten sposób dorobić kokosów. Jednak łatwo nie jest. Wielu wypada więc z rynku niedługo po rozpoczęciu działalności.
Komentarz redakcji:
Z artykułu wynika, jak bardzo ten rynek wymaga unormowania, by klienci składów opałowych nie byli robieni w trąbę na wiele bezczelnych sposobów.
http://gornictwo.wnp.pl/byc-paniskiem-i-weglowym-krolem-handel-czarnym-zlotem-wcale-nie-jest-taki-latwy,313810_1_0_0.html
Rynek energii zmierza w kierunku dalszego rozdrobnienia
(źródło: rp.pl)
Cyfryzacja biznesu będzie kluczowa po stronie redukcji kosztów operacyjnych – mówi Maciej Kowalski, dyrektor zarządzający Enefit, działającej w Polsce spółki córki największej estońskiej firmy energetycznej. Energetyka ulega obecnie olbrzymiej transformacji, również w Polsce. – Nikt nie wie jak będzie wyglądał rynek energii za 1-5 lat – ocenił.
http://www.rp.pl/Energianews/312149947-RZECZoBIZNESIE-Maciej-Kowalski–Rynek-energii-zmierza-w-kierunku-dalszego-rozdrobnienia.html
Atom
59 proc. respondentów popiera budowę elektrowni jądrowej
(źródło: rp.pl)
65 proc. respondentów uważa budowę elektrowni jądrowej – jako niskoemisyjnego źródła energii – za dobry sposób walki ze zmianami klimatu. Dla 67 proc. ankietowanych realizacja tej inwestycji oznacza zwiększenie bezpieczeństwa energetycznego kraju.
Komentarz redakcji:
Dla „atomków” to dobry wynik, ale jesteśmy bardzo nieufni, bo badanie zamówiło Ministerstwo Energii, które forsuje projekt. Ciekawe jak były sformułowane pytania skierowane do respondentów.
http://www.rp.pl/Energianews/312119910-Badanie-59-proc-respondentow-popiera-budowe-elektrowni-jadrowej.html
Atom poprawi klimat w Polsce. Jeśli będzie decyzja, zdążymy do 2031 roku
(źródło: biznesalert.pl)
Dyrektor departamentu energii jądrowej w ministerstwie energii, Józef Sobolewski, opowiada BiznesAlert.pl o tym, jak energetyka jądrowa może pomóc Polsce w realizacji polityki klimatycznej. Jego zdaniem ma ona zalety, których brakuje odnawialnym źródłom energii, dlatego jest lepszym rozwiązaniem dla Polski, a rozpoczęcie prac na początku 2018 roku sprawi, że uda się zbudować pierwszą elektrownię do 2031 roku, jak deklaruje rząd.
http://biznesalert.pl/atom-klimat-polska-2031/
http://biznesalert.pl/piotrowski-morawiecki-atom-polska/
PGE bez optymizmu o atomie. Rozważa inne opcje
(źródło: biznesalert.pl)
Podczas konferencji POWER RING 2017 Dyrektor ds. strategii w Polskiej Grupie Energetycznej Monika Morawiecka zdradziła, że jej spółka nie jest pewna przyszłości atomu i rozważa opcje inne, niż budowa elektrowni jądrowej. Ostrzegła również, że nieudany projekt mógłby pociągnąć na dno całą firmę. Zagrożeniami są koszt kapitału, a także niepewny czas i koszt budowy.

PGE bez optymizmu o atomie. Rozważa inne opcje


Korea Południowa lobbuje za atomem w Czechach, ale interesuje się całym regionem
(źródło: biznesalert.pl)
Korea Południowa w coraz większym stopniu angażuje się w region Europy Środkowej. Jednym z obszarów zainteresowania jest sektor energetyki jądrowej – uważa dr Nicolas Levi, analityk ds. Korei w Centrum Studiów Polska – Azja.
http://biznesalert.pl/korea-poludniowa-atom-czechy/
http://biznesalert.pl/koreanska-ofensywa-czeski-atom/
Rosyjsko-egipska współpraca w sferze energetyki jądrowej
(źródło: osw.waw.pl/pl)
11 grudnia państwowa rosyjska korporacja Rosatom zawarła cztery kontrakty na budowę elektrowni jądrowej w Egipcie. Kontrakty przewidują budowę przez rosyjską firmę czterech reaktorów w Ad-Dabie nad Morzem Śródziemnym (każdy o mocy 1200 MW), długoterminowe dostawy paliwa nuklearnego, wyszkolenie personelu, pomoc w eksploatacji przez pierwsze dziesięć lat pracy elektrowni oraz budowę specjalnego składowiska odpadów radioaktywnych.
https://www.osw.waw.pl/pl/publikacje/analizy/2017-12-20/rosyjsko-egipska-wspolpraca-w-sferze-energetyki-jadrowej
https://www.osw.waw.pl/pl/publikacje/analizy/2017-12-13/rosja-umacnianie-wplywow-w-egipcie
Niska emisja
Nie truj sąsiada! (3) – Siekiera w domu musi być. Feat. Marian Dziędziel & Tabu
(źródło: gminazenergia.pl)
Ofensywa antysmogowa pod hasłem „Nie truj sąsiada” wraca wspierana przez Mariana Dziędziela i zespół Tabu!
http:///post/siekiera-w-domu-musi-byc-ofensywa-antysmogowa-pod-haslem-nie-truj-sasiada-wraca-wspierana-przez-mariana-dziedziela-i-zespol-tabu
https://www.youtube.com/watch?v=0PdLOCuMgs0
http://www.dziennikzachodni.pl/wiadomosci/rybnik/a/jest-nowy-klip-nie-truj-sasiada-z-marianem-dziedzielem-i-zespolem-tabu-wideo,12698098/
Polski Alarm Smogowy (PAS) nagrodzony za najlepszą ogólnopolską kampanię
(źródło: polskialarmsmogowy.pl)
11 grudnia, podczas Kongresu Kuźnia Kampanierów, PAS otrzymał nagrodę za najlepszą ogólnopolską kampanię – za wytrwałość, która zmieniła świadomość społeczeństwa i polityków.
Komentarz redakcji:
Nie ma co gadać – ogromne gratulacje i wielkie dzięki PAS-owi i wszystkim lokalnym Alarmom!!!
https://polskialarmsmogowy.pl/polski-alarm-smogowy/aktualnosci/szczegoly,polski-alarm-smogowy-nagrodzony-za-najlepsza-ogolnopolska-kampanie,504.html
Smogowi rekordziści i najczystsze miejsca w Polsce – jaki był rok 2016?
(źródło: polskialarmsmogowy.pl)
Polski Alarm Smogowy przeanalizował dane z roku 2016 zebrane przez wszystkie stacje pomiarowe Głównego Inspektoratu Ochrony Środowiska. Na liście miast z najgorszym powietrzem znaleźli się smogowi recydywiści, tradycyjnie zajmujący czołowe miejsca, ale pojawiły się również miasta z uznawanego za czyste Pomorza. Zestawienie uwzględnia jednak tylko pomiary pyłu PM10, czyli o wielkości do 10 mikrometrów oraz rakotwórczego benzo(a)pirenu. I tylko te miasta, w których w ogóle jest stacja pomiarowa.
Komentarz Andrzeja Guły, lidera Polskiego Alarmu Smogowego:
Bez wprowadzenia w Polsce norm jakości węgla i systemu kontroli jego jakości takie zestawienia będziemy oglądać jeszcze przez wiele lat. Pani Premier Beata Szydło obiecała Polakom normy jakości węgla na pierwszy kwartał 2017 r. Wciąż czekamy.
https://polskialarmsmogowy.pl/polski-alarm-smogowy/aktualnosci/szczegoly,smogowi-rekordzisci-i-najczystsze-miejsca-w-polsce–jaki-byl-rok-2016,499.html
Dzieci chorują przez smog, a minister energii zwleka z wprowadzeniem norm jakości węgla
(źródło: greenpeace.org/poland/pl)
Ponad 60 proc. przedszkoli położonych jest na terenach o jakości powietrza nie spełniającej obowiązujących w Polsce norm, zaś przekroczenia norm określonych przez Światową Organizację Zdrowia występują w otoczeniu wszystkich przedszkoli – podaje raport Fundacji #13 i Greenpeace.  Resort energii wciąż nie podejmuje potrzebnych działań. Minister Tchórzewski spóźnia się już prawie 300 dni z wprowadzeniem obiecanych przez rząd norm jakości węgla.
http://www.greenpeace.org/poland/pl/wydarzenia/polska/Dzieci-choruja-przez-smog-a-minister-energii-zwleka-z-wprowadzeniem-norm-jakosci-wegla/
I jeszcze o dzieciach i smogu:
Sprawdź, jak złe jest powietrze w okolicy przedszkola twojego dziecka
http://uwagasmog.pl/#/
https://smoglab.pl/sprawdz-zle-powietrze-okolicy-przedszkola-twojego-dziecka-wyszukiwarka/
UNICEF: 17 mln dzieci poniżej pierwszego roku życia oddycha skażonym powietrzem
(źródło: healpolska.pl)
Niemal 17 mln dzieci poniżej pierwszego roku życia mieszka na obszarach, gdzie powietrze jest co najmniej 6 (!) razy bardziej zanieczyszczone niż dopuszczają międzynarodowe normy. Ponad 3/4 z nich (12 mln) mieszka w Azji Południowej. Wdychanie zanieczyszczeń może zagrażać rozwojowi mózgów dzieci, alarmuje UNICEF w opublikowanym 6 grudnia raporcie „Niebezpieczeństwo w powietrzu: Jak zanieczyszczenie powietrza wpływa na rozwój mózgu najmłodszych dzieci”.

UNICEF: 17 mln dzieci poniżej 1. roku życia oddycha skażonym powietrzem


Smog a zdrowie (INFOGRAFIKA)
(źródło: biznesalert.pl)
Według obecnego stanu wiedzy, jak zapewniają eksperci, można bardzo konkretnie wskazać jaki wpływ na zdrowie człowieka ma zanieczyszczone powietrze. Wiadomo też jakie działania powinny być podejmowane aby niwelować skutki, a przede wszystkim zapobiegać chorobom.

Rzędowska: Smog a zdrowie (INFOGRAFIKA)


Także autorki jak wyżej – red. Agaty Rzędowskiej:
Kto truje powietrze w polskich miastach? [INFOGRAFIKA]

Rzędowska: Kto truje powietrze w polskich miastach? [INFOGRAFIKA]


Emilewicz zapowiada normy jakości dla węgla i program termomodernizacji
(źródło: gramwzielone.pl)
Wiceminister rozwoju Jadwiga Emilewicz zapowiedziała szybkie wprowadzenie rozporządzenia określającego normy jakości dla paliw, które będzie można spalać w domowych piecach. Ponadto jeszcze w I kwartale 2018 r. rząd ma przedstawić założenia programu termomodernizacji domów.
http://gramwzielone.pl/walka-ze-smogiem/29445/emilewicz-zapowiada-normy-jakosci-dla-wegla-i-program-termomodernizacji
Koniec z kreatywnym pomiarem smogu w uzdrowiskach
(źródło: wysokienapiecie.pl)
W Polsce przybędzie 20 mobilnych stacji monitoringu powietrza. W pierwszej kolejności trafią do uzdrowisk. Mają badać powietrze tam, gdzie tego nie robiono lub zaprzestano po złych wynikach. Jest szansa, że w uzdrowiskach takich jak jeleniogórskie Cieplice ponownie będzie badany poziom zanieczyszczeń.
http://wysokienapiecie.pl/6653-koniec-z-kreatywnym-pomiarem-smogu-w-uzdrowiskach/
Burmistrz Wadowic nakręcił film o smogu w Wadowicach
(źródło: krakow.wyborcza.pl)
Burmistrz Wadowic Mateusz Klinowski opublikował w sieci krótki film, na którym pokazuje kopcące czarnym dymem kominy w mieście. – Bez zakazu palenia węgla nadal będziemy piekłem na ziemi, a nie miastem turystyczno-wypoczynkowym – twierdzi włodarz miasta.
http://krakow.wyborcza.pl/krakow/7,44425,22761445,chmury-dymu-nad-wadowicami-witamy-w-piekle-chlebem-i-smogiem.html#Prze
Wielkopolska ma uchwałę antysmogową – walka ze smogiem coraz powszechniejsza
(źródło: polskialarmsmogowy.pl)
To już siódme województwo, w którym przyjęto uchwałę antysmogową. W 2017 r. proces przyjmowania uchwał dla województw, który zapoczątkowano w Małopolsce 23 stycznia zakończył  na Wielkopolsce, która przyjęła podobną uchwałę 18 grudnia.
https://polskialarmsmogowy.pl/polski-alarm-smogowy/aktualnosci/szczegoly,walka-ze-smogiem-coraz-powszechniejsza—wielkopolska-ma-uchwale-antysmogowa,505.html
Miliony na czystsze powietrze dla Pomorza Zachodniego
(źródło: rp.pl)
Mieszkańcy Pomorza Zachodniego mogą starać się o korzystną pożyczkę na wymianę starych pieców, a samorządy o wsparcie unijne na termomodernizację budynków publicznych.
http://www.rp.pl/Zycie-Pomorza-Zachodniego/312229966-Miliony-na-czystsze-powietrze.html
Samochodowe piekło. Żylina to nie jest miasto dla pieszych i rowerzystów
(źródło: smoglab.pl)
W słowackiej Żylinie prawie nikt nie ogrzewa domów węglem, a mimo to w ostatnich tygodniach zdarzają się tu przekroczenia dopuszczalnej wartości pyłu zawieszonego PM10. Przykład Żyliny pokazuje, jak prawdopodobnie będzie wyglądać stan powietrza w Krakowie, gdy zlikwidowane zostaną wszystkie piece węglowe w mieście i większość kotłów-kopciuchów w okolicznych gminach, ale pozostanie napływ zanieczyszczeń z dalszych odległości, z przemysłu i samochodów. Warto więc przyjrzeć się temu miastu bliżej i wyciągnąć wnioski.

Samochodowe piekło. Żylina to nie jest miasto dla pieszych i rowerzystów


Działania władz Warszawy są jak próba zrobienia tortu przy użyciu jedynie wisienki
(źródło: smoglab.pl)
19 grudnia w audycji „Poranek Radia TOK FM” gościem Jana Wróbla był wiceprezydent Warszawy Michał Olszewski, odpowiadający m. in. za jakość powietrza w mieście. Głównym tematem rozmowy był smog w stolicy. W charakterystyczny dla siebie sposób opisywał problem zanieczyszczenia powietrza w zbyt korzystnym dla władz Warszawy świetle, a ukrywał fakty mniej chlubne i mniej wygodne. Przyjrzyjmy się zatem niektórym argumentom Prezydenta, i miejscom gdzie oficjalny przekaz Miasta mniej czy bardziej mija się z brudną i szarą rzeczywistością.

Działania władz Warszawy są jak próba zrobienia tortu przy użyciu jedynie wisienki


także na ten temat:
„Zielone wsparcie” – pilotażowy program osłonowy w Warszawie
(źródło: um.warszawa.pl)
To kolejny krok – po dotacjach na modernizację kotłowni – w celu zachęcenia mieszkańców do wymiany pieców na jeden z systemów ograniczających niską emisję.
http://www.um.warszawa.pl/aktualnosci/zielone-wsparcie-program-os-onowy
Benzen truje mieszkańców Kędzierzyna-Koźla. „Mamy dość tego, że wszyscy umywają ręce”
(źródło: smoglab.pl)
O benzenie w Kędzierzynie-Koźlu (woj. opolskie) przez lata się nie mówiło. Do momentu, kiedy ktoś na Facebooku zaczął publikować dane, pokazujące, że mieszkańcy oddychają trującym powietrzem. Okazało się, że wielokrotne przekroczenia normy to w mieście, nomen omen, norma.
https://smoglab.pl/benzen-truje-mieszkancow-kedzierzyna-kozla-dosc-tego-ze-wszyscy-umywaja-rece/

Ten rok zamknie się z niższym stężeniem benzenu. Norma nie zostanie przekroczona


Leroy Merlin wycofuje „kopciuchy” ze sprzedaży w całej Polsce
(źródło: smoglab.pl)
Leroy Merlin Polska podjął decyzję o wycofaniu ze sprzedaży kotłów na paliwo stałe poniżej klasy 5. Zostaną wycofane ze wszystkich 58 sklepów do 1 stycznia 2018 r., czyli jeszcze przed wejściem w życie (30.06.2018) przepisów, które zakażą ich sprzedaży.

Leroy Merlin wycofuje kopciuchy ze sprzedaży w całej Polsce


Łupki
Prezes PGNiG: polskie łupki zatrzymały podatki
(źródło: rp.pl)
Prezes Piotr Woźniak uważa, że gdyby symulowane w 2014 r. kwoty z prognozowanych przychodów fiskalnych przeznaczyć na poszukiwanie i rozpoznawanie, nie byłoby odwrotu inwestorów. Jednocześnie podkreśla, że na łupkach nie wolno „stawiać krzyżyka”. „To nie jest sprawa zamknięta, żeby do niej wrócić trzeba poprawić otoczenie regulacyjne, ale przede wszystkim poluzować reżim podatkowy, bo on nas zahamował” – mówił.
http://www.rp.pl/Energianews/312049939-Prezes-PGNiG-polskie-lupki-zatrzymaly-podatki.html
Zła polityka zatrzymała gaz łupkowy w Polsce – „Dziennik Gazeta Prawna” ujawnia raport NIK
(źródło: biznesalert.pl)
Dziennik twierdzi, że dotarł do raportu Najwyższej Izby Kontroli dotyczącego m.in. poszukiwania gazu łupkowego, z którego wynikać ma, że przyczyną dotychczasowych niepowodzeń w poszukiwaniu tego surowca w Polsce jest brak spójnej polityki państwa w tym zakresie.

DGP ujawnia raport NIK: Zła polityka zatrzymała gaz łupkowy w Polsce


http://serwisy.gazetaprawna.pl/energetyka/artykuly/1091953,lupki-po-polsku-czyli-w-oparach-absurdu.html
Orlen Upstream poszuka węglowodorów
(źródło: polskielupki.pl)
Orlen Upstream poinformował, że wykona pierwszy odwiert poszukiwawczy Tuszynki-1K na terenie koncesji Bysław-Wudzyń w województwie kujawsko-pomorskim.
http://www.polskielupki.pl/aktualnosci-polska/96400/orlen-upstream-poszuka-weglowodorow
Odnawialne źródła energii (OZE)
Stracony rok dla energetyki odnawialnej w Polsce?
(źródło: gramwzielone.pl)
Rok 2017 z pewnością nie przybliżył naszego kraju do zrealizowania obietnicy, którą złożył polski rząd na forum Unii Europejskiej i która zakłada osiągniecie 15-procentowego udziału zielonej energii w krajowym miksie energetycznym w roku 2020.
http://gramwzielone.pl/trendy/29464/stracony-rok-dla-energetyki-odnawialnej-w-polsce
Jak przygotować Polskę na wzrost OZE?
(źródło: forum-energii.eu/pl)
Energetyka wiatrowa i słoneczna są uzależnione od warunków pogodowych. Nie zawsze wieje wiatr i świeci słońce. Forum Energii przygotowało raport, w jaki sposób krajowy system energetyczny powinien przygotować się do wzrostu produkcji z OZE i zwiększonej dynamiki wahań podaży energii w krajowym systemie elektroenergetycznym. Na podstawie doświadczeń Polski i innych państw proponuje osiem sposobów zadbania o stabilność dostaw energii w przyszłości.
http://forum-energii.eu/pl/aktualnosci/jak-przygotowac-polske-na-wzrost-odnawialnych-zrodel-energii.html
Cały Raport „8 sposobów integracji OZE. Bezpieczeństwo systemu wobec wzrostu źródeł zmiennych”:
http://forum-energii.eu/files/file_add/file_add-110.pdf
Zwolennicy OZE wróżą dramatyczny zwrot w energetyce Polski
(źródło: biznesalert.pl)
Polską energetykę do 2050 r. czekają dramatyczne zmiany – zapowiedział prof. Jan Popczyk, jeden z dwóch panelistów na posiedzeniu Parlamentarnego Zespołu ds. Górnictwa i Energii. „Do tych zmian powinniśmy się przygotować, wykorzystywać należycie pieniądze i kompetencje, a tymczasem czas nam ucieka”. Co do pieniędzy – prof. Popczyk zauważa, że obecnie energetyka nie ma pieniędzy, ale ma za to rynek mocy. Co jest „bardzo niekorzystne, bo uruchamia nie te grupy interesu, które powinny obecnie być uruchomione”.

Zwolennicy OZE wróżą dramatyczny zwrot w energetyce Polski (RELACJA)


http://orka.sejm.gov.pl/opinie8.nsf/nazwa/390_20171213/$file/390_20171213.pdf
Zapis posiedzenia Parlamentarnego Zespółu Górnictwa i Energii:
http://www.sejm.gov.pl/Sejm8.nsf/transmisje_arch.xsp?unid=2F50E6518743D6B1C12581E1003404AF
Prawie 17-proc. udział OZE w finalnym zużyciu energii w UE
(źródło: teraz-srodowisko.pl)
Unia Europejska kontynuuje przejście na energię odnawialną, choć tempo tego przejścia w ciągu dwóch ostatnich lat się zmniejszyło – wynika z analiz Europejskiej Agencji Środowiska (EEA). Szacuje ona, że OZE zainstalowane w 2016 roku stanowiły 86 proc. nowych mocy produkcyjnych UE w zakresie wytwarzania energii elektrycznej. Ponadto zauważa, że państwa członkowskie nadal likwidują więcej mocy w konwencjonalnych źródłach energii, niż instalują.
https://www.teraz-srodowisko.pl/aktualnosci/prawie-17-proc-udzial-oze-w-finalnym-zuzyciu-energii-w-ue-4064.html
Raport (po angielsku) „Energia odnawialna w Europie – aktualizacja 2017”:
https://www.teraz-srodowisko.pl/media/pdf/aktualnosci/4064-RES-2017.pdf
GUS: W 2016 r. mniej energii z OZE
(źródło: teraz-srodowisko.pl)
Udział energii ze źródeł odnawialnych w końcowym zużyciu energii brutto w Polsce w 2016 r. wyniósł 11,30 proc. i był niższy niż w latach 2013-2015 – podał GUS w opracowaniu „Energia ze źródeł odnawialnych w 2016 roku”. W ostatnich latach notuje się stały wzrost produkcji energii elektrycznej z ogniw fotowoltaicznych. W 2016 r. z wiatru powstało 55 proc. energii elektrycznej, wytworzonej w OZE, z biopaliw stałych – ponad 30 proc., z elektrowni wodnych – niespełna 9,40 proc., z biogazu 4,51 proc., a ze słońca – 0,54 proc.
https://www.teraz-srodowisko.pl/aktualnosci/w-2016-r-mniej-energii-z-oze-4014.html
Komentarz Grzegorza Wiśniewskiego – prezesa Instytutu Energii Odnawialnej:
GUS potwierdza, że Polska ma olbrzymi problem z OZE- należy się liczyć z kosztami
https://odnawialny.blogspot.com/2017/12/gus-potwierdza-ze-polska-ma-olbrzymi.html
40 mld zł subsydiów dla polskich „zielonych” elektrowni w ciągu 15 lat
(źródło: wysokienapiecie.pl)
12 grudnia Komisja Europejska poinformowała, że zgadza się na nowy polski mechanizm subsydiowania elektrowni wykorzystujących źródła odnawialne, takie jak woda, słońce, wiatr i biomasa. Zgoda Brukseli na nowy system jest o tyle ważna, że rozwój energetyki odnawialnej w Polsce od niemal dwóch lat stoi w miejscu. A w 2016 r. odsetek „odnawialnego prądu” nawet się zmniejszył – pierwszy raz w tej dekadzie, a Polska oddala się od piętnastoprocentowego celu udziału OZE w końcowym zużyciu energii w 2020 roku.

40 mld zł subsydiów dla „zielonych” elektrowni


Komentarz Grzegorza Wiśniewskiego – prezesa Instytutu Energii Odnawialnej:
Zagadki wokół 40 mld na OZE
http://odnawialny.blogspot.com/2017/12/zagadki-woko-40-mld-z-na-oze.html
Większy udział OZE, mniej dotacji dla węgla
(źródło: teraz-srodowisko.pl)
18 grudnia kraje UE porozumiały się ws. nowych przepisów dotyczących energii ze źródeł odnawialnych. Chcą, żeby udział OZE w produkcji energii wyniósł 27 proc. do 2030 r. Kolejnym etapem będą negocjacje tych propozycji z Parlamentem Europejskim, w którym wielu chciałoby,
by ów udział zwiększyć do 35 proc.
https://www.teraz-srodowisko.pl/aktualnosci/wiekszy-udzial-oze-mniej-dotacji-dla-wegla-4068.html
Islandia – światowy lider OZE
(źródło: chronmyklimat.pl)
Na Islandii 100 proc. produkowanej energii elektrycznej oraz około 85 proc. wykorzystywanej energii pierwotnej pochodzi ze źródeł odnawialnych. Pozostałe 15 proc. pierwotnych nośników energii to paliwa kopalne, wykorzystywane głównie w transporcie oraz rybołówstwie.
http://www.chronmyklimat.pl/wiadomosci/energetyka/islandia-swiatowy-lider-oze
W Europie zainstalowano 10-milionową pompę ciepła
(źródło: teraz-srodowisko.pl)
Według szacunków Europejskiego Stowarzyszenia Pomp Ciepła, na początku grudnia 2017 w Europie została zainstalowana 10-milionowa pompa ciepła. Choć ich udział pośród wszystkich dostępnych technologii grzewczych jest wciąż stosunkowo niewielki, jednak w ostatnich latach ich sprzedaż wyraźnie rośnie.
https://www.teraz-srodowisko.pl/aktualnosci/w-europie-zainstalowano-10-milionowa-pompe-ciepla-4074.html
Obowiązek sprzedaży aut elektrycznych w Chinach
(źródło: wysokienapiecie.pl)
W elektromobilności Chiny zaczynają zostawiać resztę świata z tyłu. Już dzisiaj co drugie wyprodukowane na świe

[Wiadomość skrócona]  Pokaż całą wiadomość
Obszar załączników
Podgląd filmu YouTube Nie truj sąsiada! (3) – Siekiera w domu musi być. Feat. Marian Dziędziel & Tabu
Odpowiedz lub przekaż dalej
Używasz 9,73 GB (64%) z 15 GB
Zarządzaj
Warunki – Prywatność
Ostatnia aktywność konta: 16 minut temu
Szczegóły

Załaduj więcej... ENERGIA DLA KLIMATU. Newsletter

Zobacz również

Energia dla Klimatu kwiecień-maj 2022

„Nieszczęśliwy to kraj, który potrzebuje bohaterów” Bertolt Brecht Kiedy powstawał te…