Stowarzyszenie ekologiczne EKO-UNIA
Brak komentarzy 52 Odsłon

Energia dla Klimatu, marzec, kwiecień 2018

Marzec i kwiecień były zapowiedziami ważnych wydarzeń w Polsce oraz w Unii Europejskiej, dla której jednym z ważniejszych spraw było opracowanie nowego budżetu 2021-2027. Ceny uprawnień za emisje CO2 rosły od początku roku osiągając w kwietniu blisko 13 euro.

Po zimnym marcu kwiecień jednych rozpieszczał, innych trochę zmartwił. Chodzi o temperaturę. To był bardzo gorący miesiąc. Np. 19 kwietnia w Anglii można było usłyszeć prognozy, że zbliża się najcieplejszy dzień w kwietniu od prawie 70 lat. Tego dnia spodziewano się aż 28 stopni Celsjusza.

https://www.independent.co.uk/news/uk/home-news/uk-weather-latest-updates-temperature-forecast-sun-warm-a8311681.html

W Koalicji „Rozwój TAK – Odkrywki NIE”

Pod Prąd – Informator Koalicji „Rozwój TAK – Odkrywki NIE”, marzec 2018

W numerze m.in. o konsultacjach w ramach Polityki Surowcowej Państwa, wizycie Czechów w Turowie, konferencji w sprawie Złoczewa w Łodzi.

Kopalnia Złoczew – daleka droga do wydobycia węgla

(źródło: eko.org.pl)

Decyzja środowiskowa w sprawie odkrywki Złoczew została wydana 30 marca, alegmina Ostrówek w swoim studium zagospodarowania przestrzennego wciąż nie ma wpisanej kopalni odkrywkowej węgla brunatnego, a jej powstanie stoi pod znakiem zapytania.

http://eko.org.pl/odkrywki.php?dzial=6&kat=18&art=405

Decyzja środowiskowa w sprawie Złoczewa

( źródło: gornictwo.wnp.pl )

Regionalna Dyrekcja Ochrony Środowiska (RDOŚ) w Łodzi 28 marca 2018 r. wydała decyzję środowiskową dla planowanej odkrywki węgla brunatnego Złoczew. Greenpeace złożył od niej odwołanie..

http://gornictwo.wnp.pl/odkrywka-w-zloczewie-greenpeace-odwolal-sie-od-decyzji,322541_1_0_0.html

Złoczew i straty – ekspertyza dr Peplińskiego

( źródło: eko.org.pl )

Powstanie kopalni odkrywkowej węgla brunatnego Złoczew może spowodować nawet 35 mld zł strat w rolnictwie i przemyśle rolno-spożywczym w województwach łódzkim i wielkopolskim.

http://www.eko.org.pl/n_2078

Czesi zaniepokojeni rozbudową Turowa

( źródło: bogatynia.info.pl )

Jak podaje Bogatynia.info.pl władze Czech przyjechały z wizytą do Bogatyni, aby porozmawiać o przyszłości kopalni odkrywkowej węgla brunatnego w tzw. Worku Turoszowskim.

http://www.bogatynia.info.pl/newsy/wiadomosci/7663-wicepremier-czech-ogladal-kopalnie

Burzliwe konsultacje społeczne dotyczące Polityki Surowcowej Państwa we Wrocławiu

( źródło : eko.org.pl )

28 marca na konsultacjach we Wrocławiu Wanda Radowska nie mogła przedstawić swojej prezentacji w całości. Dotyczyła ona sprzeciwu mieszkańców regionu wobec odkrywek. „Wracajcie do siebie na piechotę skoro nie chcecie prądu z odkrywek węgla brunatnego” – wykrzykiwał jeden wrocławskich geologów w stronę mieszkańców gminy Babiak.

http://eko.org.pl/odkrywki.php?dzial=6&kat=18&art=406

Komisja węglowa w Niemczech a odkrywki

( źródło : eko.org.pl )

Sojusz mieszkańców wszystkich trzech niemieckich obszarów wydobycia węgla brunatnego żąda prawa do udziału w Komisji Węglowej „Rozwój, zmiana strukturalna, zatrudnienie”, która niedługo zostanie powołana przez rząd federalny. W liście otwartym Sojusz żąda od ministra gospodarki Petera Altmaiera zapewnienia, że dostanie przynajmniej dwa miejsca w Komisji.

http://eko.org.pl/odkrywki.php?dzial=4&kat=16&art=407

Sama komisja nie jest jeszcze utworzona i jest przedmiotem wielu kontrowersji. Brandenburski polityk Matthias Platzek (SPD) oraz saksoński Stanislaw Tillich (CDU), wybrani na przewodniczących znani są bowiem ze swojego poparcia dla branży węgla brunatnego w regionach węglowych.

https://www.cleanenergywire.org/news/germany-gears-official-talks-coal-phase-out
http://gramwzielone.pl/trendy/30831/kiedy-niemcy-wycofaja-sie-z-wegla

Energetyka konwencjonalna – źródła nieodnawialne

Wysokie ceny uprawnień za emisję CO2

( źródło: handel-emisjami-co2.cire.pl ) ( wysokienapiecie.pl )

Prawa do emisji CO2 – opłacane w UE przez elektrownie i elektrociepłownie w systemie handlu emisjami- w kontraktach na grudzień 2018 przebiły cenę 12 euro za tonę. 21.03.2018 cena uprawnień do emisji CO2 na kontrakcie terminowym osiągnęła najwyższy poziom wynoszący 12,73 EUR. Dodajmy, że 30 marca 2016 r. prognoza średniej ceny uprawnień do emisji CO2 w drugim kwartale 2016 r. wynosiła 6,02 euro.

https://handel-emisjami-co2.cire.pl/st,34,371,item,160416,5,0,0,0,0,0,koniec-niskich-cen-uprawnien-do-emisji-co2-.html
https://wysokienapiecie.pl/9163-drozej-za-prawa-emisji-co2-czy-poczatek-czarnego-scenariusza-dla-wegla-w-ue/

Ostrołęka nie powstanie?

( źródło: wysokienapiecie.pl )

Dla opłacalności elektrowni węglowej kluczowe są trzy parametry – cena węgla, cena prądu sprzedawanego na rynku hurtowym oraz cena uprawnień do emisji CO2. W przypadku Ostrołęki wszystkie te czynniki przemawiają za „nie” dla budowy tej elektrowni.

https://wysokienapiecie.pl/9846-epopeja-elektrowni-ostroleka-c-zbliza-sie-nieuchronnego-konca/

Nie ma alternatywy od atomu?

(źródło: energia.rp.pl ) ( www.cire.pl )

Minister Tchórzewski stara się przekonać, że ścieżka atomowa dla Polski jest nieunikniona. Dlatego, twierdzi minister, bez skutecznego i pewnego atomu, Polska nie może się przestawić na OZE. Możliwy jest również rozwój energetyki gazowej, dlatego sektor pracuje nad zagwarantowaniem stabilnych dostaw tego paliwa. W tym kontekście PGE podjęło odważną decyzję decydując się zastąpić stare węglowe bloki w Dolnej Odrze jednostkami na gaz. Jednak głównym przekazem ministra jest, że nie ma wiatraków bez atomu. „Nie wyobrażam sobie budowy energetyki wiatrowej na morzu, bez perspektywy rezerwy w postaci atomu” – oświadczył minister energii Krzysztof Tchórzewski.

https://energia.rp.pl/energetyka-zawodowa/elektroenergetyka/12663-tchorzewski-alternatywy-dla-atomu
https://www.cire.pl/item,162981,1,0,0,0,0,0,tchorzewski-budowa-wiatrakow-na-morzu-musi-byc-powiazana-z-budowa-atomu.html

Tchórzewski oznajmił także, że Tauron i KGHM nie będą uczestniczyć w projekcie jądrowym. Ministerstwo Energii chce, by PGE w nim pozostało.

https://www.cire.pl/item,163006,1,0,0,0,0,0,tchorzewski-tauron-i-kghm-nie-beda-uczestniczyc-w-projekcie-jadrowym-me-chce-by-pozostala-w-nim-pge.html

Komentarz redakcji:

To zdumiewające, że minister Tchórzewski targuje się drogim atomem, który nie powstanie bez dotacji z naszej kieszeni. W zamian mielibyśmy komercyjny projekt offshore- morskiej energetyki wiatrowej. ABW w wolnym kraju winna zbadać czyje interesy reprezentuje minister z PiS?

Niemcy 2030 r – 60% mniej elektrowni węglowych

( źródło: www.platts.com )

Niemcy spalają więcej węgla niż Polacy. To bardzo częsty zarzut powtarzany w Polsce, który ma uzasadniać nasze „przywiązanie do węgla, aż po grób”. Za rzadko się mówi, przy tej okazji, że wiatr i słońce w Niemczech dostarczają ponad 1/3 energii elektrycznej. Ten udział stale rośnie. Federalny minister nowego rządu niemieckiego potwierdza redukcję emisji z elektrowni węglowych o 60 % do 2030r.

https://www.platts.com/latest-news/coal/london/germany-confirms-target-to-halve-coal-fired-power-26941093

Powstaje nowy portal „O węglu”

(źródło: oweglu.pl )

W marcu dr Wilczyński mierzy się z popularnymi sądami na temat polskiego górnictwa. Przedstawia analizę, ile społeczeństwo dopłaca do węgla. „Całkowite wsparcie dla górnictwa i elektroenergetyki węglowej od 1990 roku sięgnęło niemal 230 mld zł (średnio 8,5 mld zł rocznie). W 2016 r. wyniosło ono 9,2 mld zł”

http://oweglu.pl/mit-gornictwo-wychodzi-na-prosta-i-zaczelo-przynosic-zyski-juz-w-pierwszym-polroczu-2017-r/

Węgiel i ubezpieczyciele

(źródło : eko.org.pl )

Raport organizacji Unfriend coal – europejscy ubezpieczyciele wspierają polski węgiel pomimo ryzyka, które przynosi to dla zdrowia, życia i klimatu. Wśród nich są m.in. Generali i Allianz

http://eko.org.pl/n_2055

Energetyczna megafuzja

( źródło: wysokienapiecie.pl )

Niemiecki koncern RWE sprzedaje swoją najbardziej wartościową spółkę zależną – Innogy. W zamian dostanie od E.ON aktywa, które pozwolą mu całkowicie zmienić profil. Innogy w Polsce jest przede wszystkim dystrybutorem energii na terenie Warszawy oraz jej sprzedawcą. Ma również farmy wiatrowe o mocy 242 MW. E.ON, obecny jest do tej pory w Polsce głównie w energetyce wiatrowej.

https://wysokienapiecie.pl/8773-energetyczna-megafuzja-eon-przejecie-innogy-rwe-e-on/

Holenderski rząd ogłosił plan wycofania się z produkcji energii z węgla do roku 2030

( źródło: gramwzielone.pl )

Holandia ma zmniejszyć swoje emisje CO2 o 49 proc. w porównaniu z poziomem emisji z roku 1990. Jednym z powodów decyzji jest polityka klimatyczna a w tym spodziewany wzrost kosztów emisji CO2.

http://gramwzielone.pl/trendy/30783/holendrzy-zamkna-elektrownie-weglowe-tak-chca-je-zastapic

Jan Popczyk i Radosław Gawlik w Radio TOK.FM

( źródło: eko.org.pl )

Ocena rozwoju elektroenergetyki w Polsce i na świecie. Jakie są megatrendy, wyzwania technologiczne w energetyce i jak na tle innych krajów wygląda Polska. Zapraszamy do odsłuchania audycji.

http://eko.org.pl/videoeu/20180429.mp3

Odnawialne źródła energii (OZE)

( źródło: irena.org )

W kwietniu ukazał się raport „Polityki energetyki odnawialnej w czasach transformacji” Międzynarodowej Agencji Energetyki Odnawialnej (IRENA). Czytamy w nim, że od 2012 r. energetyka odnawialna stopniowo zwiększała swój udział w globalnej produkcji energii. W samym 2017 r. jej udział został zwiększony o 167 GW. Jednym z zasadniczych czynników takiego wzrostu jest polityka w odpowiedzi na zmiany klimatu.

http://www.irena.org/newsroom/articles/2018/Apr/Powerful-new-policy-options-to-scale-up-renewables-in-new-IRENA-IEA-REN21-report

Również w Europie zanotowano wzrost produkcji energii z OZE – W 2017 odnawialne źródła wytworzyły o 12% energii więcej niż rok wcześniej (679 TWh), co stanowi łącznie nieco ponad 1/5 produkcji prądu w Europie.

http://wiecejnizenergia.pl/aktualnosci/2017-rokiem-historycznym/

URE o OZE w 2017 r.

( źródło: cire.pl ) ( wiecejnizenergia.pl )

Jak wynika z raportu URE w ubiegłym roku polscy wytwórcy energii elektrycznej z odnawialnych źródeł energii w małych instalacjach wpisani do rejestru URE wyprodukowali 139,744 GWh energii elektrycznej z czego 104,823 GWh zostało sprzedane sprzedawcy zobowiązanemu i wprowadzona do sieci dystrybucyjnej. Najwięcej energii elektrycznej spośród wszystkich małych instalacji OZE wyprodukowały i sprzedały do sieci małe elektrownie wodne, odpowiednio 105,464 GWh i 95,704 GWh. To niewiele biorąc pod uwagę międzynarodowe trendy.

https://www.cire.pl/item,163023,1,0,0,0,0,0,prawie-140-gwh-energii-elektrycznej-z-malych-oze-w-2017-roku.html
http://wiecejnizenergia.pl/aktualnosci/przyszlosc-fotowoltaiki-szacunki-na-rok-2020/

NIK skontroluje ministerstwo

( źródło: wiecejnizenergia.pl )

NIK przyjrzy się pracy ministra Tchórzewskiego, a dokładniej zrewiduje, czy w ostatnich latach w sposób wystarczający rozwijano w Polsce odnawialne źródła energii.

http://wiecejnizenergia.pl/aktualnosci/nik-sprawdza-pis/

Przedstawiciele branży OZE w Sejmie po raz pierwszy wzięli udział w konsultacjach

( źródło: wiecejnizenergia.pl )

Projekt nowelizacji ustawy o OZE trafił 29.03.2018 do Sejmu, a prace nad rozpoczęły się w kwietniu 2018 r. W marcu przedstawiciele branży OZE mogli przekazać swoje uwagi do projektu ustawy.

http://wiecejnizenergia.pl/aktualnosci/do-trzech-razy-sztuka-o-nowelizacji-ustawy-oze/
http://gramwzielone.pl/trendy/30905/apel-branzy-ws-ustawy-o-oze

Sprawdzanie ustawy o elektromobilności

( źródło: wysokienapiecie.pl )

W marcu prezydent podpisał ustawę, ale potrzebny jest dialog z sektorem. To jedyny sposób, by wypracować najlepsze rozwiązania prawne i organizacyjne, przyczyniające się do dynamicznego rozwoju rynku elektromobilnego w Polsce – mówi Maciej Mazur, dyrektor zarządzający Polskiego Stowarzyszenia Paliw Alternatywnych (PSPA).

Ustawa o elektromobilności podpisana przez Prezydenta. Co to oznacza?

Content not available.
Please allow cookies by clicking Accept on the banner

Siłownie wiatrowe na Bałtyku

( źródło: wysokienapiecie.pl )

Elektrownie wiatrowe to nie problem dla mieszkańców. Wątpliwości mają jednak rybacy. Na ostateczne pozwolenia środowiskowe firmom przyjdzie jednak poczekać

Dorsze popłyną obok wiatraków. Szykuje się duża zmiana na Bałtyku

Content not available.
Please allow cookies by clicking Accept on the banner

Duże firmy przechodzą na OZE

( źródło: wysokienapiecie.pl ) ( gramwzielone.pl )

Korzystanie ze źródeł odnawialnej energii (OZE) to coraz bardziej widoczny trend wśród wielkich korporacji. Do firm, które pochwaliły się wykorzystaniem 100 procent OZE dołączył Apple, wcześniej taką informację przekazał Google, a w Polsce jest to sieć IKEA.

https://wysokienapiecie.pl/9636-100-procent-oze-jak-robia-apple-google-ikea-inni/
http://gramwzielone.pl/trendy/30723/kolejny-gigant-ma-juz-100-proc-energii-z-oze

Wiedeń stawia na „ofensywę solarną”

( źródło : gramwzielone.pl )

Wiedeński dostawca energii, Wien Energie, zainwestuje około 100 mln euro w tzw. „ofensywę solarną”, a kolejne 15 mln euro w utworzenie 1 tys. nowych, publicznych stacji ładowania samochodów elektrycznych. Łącznie na kolejnych pięć lat przewidziano budżet w wysokości 870 mln euro na bezpieczeństwo energetyczne, odnawialne rozwiązania energetyczne i innowacje

http://gramwzielone.pl/energia-sloneczna/30734/wieden-postawi-na-elektromobilnosc-i-energie-sloneczna

Priorytet dla energii z OZE na Wyspach Brytyjskich

( źródło : gramwzielone.pl )

Brytyjski operator systemu elektroenergetycznego National Grid latem może narzucać ograniczenia w produkcji energii z konwencjonalnych elektrowni.

http://gramwzielone.pl/trendy/30756/tak-oze-zmniejszaja-na-wyspach-popyt-na-energie-z-duzych-elektrowni

Brytyjska grupa finansowa HSBC zapowiedziała wycofanie się z udziału w inwestycjach w energetyce węglowej.

( źródło: gramwzielone.pl )
Brytyjski potentat informuje o wstrzymaniu finansowania energetyki węglowej we wszystkich państwach z wyjątkiem trzech – Bangladeszu, Indonezji i Wietnamu. Dalsze finansowanie projektów węglowych w tych krajach tłumaczone jest „potrzebą zrównoważenia potrzeb humanitarnych lokalnej społeczności oraz transformacji w kierunku niskoemisyjnej gospodarki”.

http://gramwzielone.pl/trendy/30887/kolejny-bank-wycofuje-sie-z-finansowania-wegla-z-trzema-wyjatkami

Chiny pobiły same siebie w OZE

( źródło: gramwzielone.pl )

W 2017 r. Chiny mocno pobiły rekord nowych instalacji OZE. Rok 2018 dla chińskiej fotowoltaiki może być jeszcze lepszy.

http://gramwzielone.pl/energia-sloneczna/30906/chinczycy-ida-na-kolejny-rekord-duzy-wzrost-instalacji-pv

Klimat

Budżet Unii Europejskiej a klimat

( źódło: chronmyklimat.pl ) ( wiecejnizenergia.pl)

W kwietniu trwały przygotowania do ogłoszonego w maju budżetu. Komisja Europejska przedstawiła budżet, wraz z priorytetami, które będą regulować wydatki UE w latach 2021-2027. Zwiększą się wydatki na ochronę klimatu o 5%. W przyszłości horyzontalnie w ramach wszystkich programów wydatkowania 25% budżetu UE ma być przeznaczone na działania w dziedzinie klimatu.

Markus Trilling, koordynator polityki dotacji i finansów w Climate Action Network (CAN) Europe, powiedział: „Komisja Europejska uznaje rolę budżetu UE w walce ze zmianą klimatu. Potrzebujemy więcej pieniędzy, aby zwiększyć europejskie i międzynarodowe działania w dziedzinie klimatu. Jak dotąd zielony potencjał budżetu UE został niestety niewykorzystany. To dobry znak, że Komisja Europejska rozważa zwiększenie udziału w przyszłym budżecie przeznaczonym na działania w dziedzinie klimatu.”

http://www.chronmyklimat.pl/wiadomosci/nowy-budzet-unii-europejskiej-a-dzialania-na-rzecz-klimatu

Sekretariat ruchu Więcej Niż Energia zaapelował do ministra Czaputowicza, by poparł postulat zwiększenia wydatków na ochronę klimatu w przyszłym budżecie UE – w tym wydatków na rozwój OZE i poprawę efektywności energetycznej budynków mieszkalnych, a także zagwarantowanie, że fundusze unijne nie będą mogły wspierać działań i inwestycji podważających realizację celów klimatycznych.

WNE apeluje do ministra Czaputowicza o poparcie dla lepszej ochrony klimatu

Content not available.
Please allow cookies by clicking Accept on the banner

Bruksela chce więcej przeznaczyć na klimat

( źródło: wysokienapiecie.pl )

Komisja Europejska szacuje, że między 2021 a 2030 rokiem należy znacznie zwiększyć finansowanie działań, które pozwolą zrealizować klimatyczne zobowiązania z Paryża.

Bruksela chce, by więcej pieniędzy wspierało klimat

Content not available.
Please allow cookies by clicking Accept on the banner

COP w Katowicach – przygotowanie strategii do 2050 r.

( źródło: wysokienapiecie.pl )

Komisja Europejska ma do przygotowania długoterminową strategię klimatyczną. Podczas konsultacji polska delegacja podkreślała konieczność poszanowania „specyfiki i możliwości społeczno-gospodarczych każdego kraju”. Jednak teraz Kurtyka musi być przygotowany na negocjacje z grupą państw, które chcą zacieśnienia unijnej polityki klimatycznej.

Na COP w Katowicach może zostać zaprezentowana nowa strategia klimatyczna UE

Content not available.
Please allow cookies by clicking Accept on the banner

Krytyka specustawy w Bonn i w Genewie, odwołanie Szyszki ze stanowiska przewodniczącego COP 24

( źródło: money.pl ) ( eko.org.pl )

Na kwietniowej sesji w Bonn przygotowującej przed COP 24 w Katowicach poruszono m.in. kwestię wprowadzonej przez Polskę specustawy odnośnie organizacji podczas szczytu tzw. spontanicznych zgromadzeń. Wcześniej zostały skierowane petycje i listy m.in. do rządu polskiego oraz do biura konwencji w Arhus ze strony organizacji ekologicznych, organizacji walczących o prawa człowieka czy organizacji mieszkańców rdzennych społeczności, które narażone są na utratę własnego osadnictwa przez projekty energetyczne.

Dodajmy, że Jan Szyszko został odwołany ze stanowiska przewodniczącego COP 24. Jego zastępcą ma być Michał Kurtyka, sekretarz stanu w Ministerstwie Energii. Szyszko nie zgadza się z decyzją.

https://www.money.pl/gospodarka/wiadomosci/artykul/konferencja-klimatyczna-cop24-jan-szyszko,112,0,2404720.html

Echa tego sporu słychać było też w Genewie podczas spotkania ONZ 7 maja 2018 r.

„W miarę postępów w walce ze zmianami klimatu, rządy powinny zachęcać i zapewniać pełny i znaczący udział społeczeństwa w tych krytycznych wielostronnych dyskusjach. Wszyscy patrzą w stronę polskiego rządu, aby zobaczyć, jak gospodarz i prezydent COP24 dotrzyma swoich zobowiązań w zakresie praw człowieka i utrzyma swoją odpowiedzialność za zapewnienie swobodnego
i nieskrępowanego dostępu do szerszego uczestnictwa „- stwierdzili eksperci.

http://eko.org.pl/index_news.php?dzial=2&kat=20&art=2095

Zmiany klimatu a zdrowie dzieci

( źródło: edition.cnn.com )

Coraz więcej badań potwierdza, że największe koszty zmian klimatu, w tym zdrowotne, ponoszą dzieci. W artykule opublikowanym przez Amerykańską Akademię Pediatrii czytamy, że aż 88% wszystkich skutków zdrowotnych globalnego ocieplenia ponoszą dzieci. Przykładem była chociażby epidemia wirusa Zika, która miała z wiązek ze wzrostem temperatury na powierzchni ziemi. Wirusy, drobnoustroje czy insekty korzystają na zmianie klimatu, a chorują głównie najmłodsi. W Europie podniesiono ostatnio alarm, w związku z raportem dotyczącym wpływu zmian klimatu na rozprzestrzenianie się kleszczy.

Z kolei prof. Frederica Perera w Uniwersytetu Columbia, uhonorowana przez Uniwersytet Jagielloński za prowadzone w Krakowie badania dotyczące wpływu zanieczyszczenia powietrza na zdrowie dzieci, twierdzi: „Mniej spalanego węgla oznacza, że będziemy zdrowsi, dzieci bardziej inteligentne i będziemy mieli lepsze życie”.

https://edition.cnn.com/2018/05/08/health/climate-change-children-pediatrics-study/index.html?no-st=1525774356

IRENA krytycznie o wolnym rozwoju OZE

( źródło: gramwzielone.pl )

Międzynarodowa Agencja Energetyki Odnawialnej wskazuje, że tempo rozwoju OZE nie jest wystarczające, aby redukować emisje CO2 zgodnie z celami wskazanymi w Porozumieniu Paryskim. Wciąż za mało osób pracuje w sektorze OZE.

http://gramwzielone.pl/trendy/30819/irena-policzyla-ile-nowych-miejsc-pracy-powstanie-w-oze

Niska emisja

Dolnośląski Alarm Smogowy i działania w Bogatyni – dyskusja wTV Bogatynia

( źródła: tvbogatynia.pl )

Stowarzyszenie Ekologiczne oraz Dolnośląski Alarm Smogowy rozpoczynają kampanię antysmogową na terenie Bogatyni. Zachęcamy do obejrzenia rozmowy o problemie niskiej emisji w regionie oraz o znaczeniu zaangażowania obywateli w zmianę.

http://www.tvbogatynia.pl/wiadomosci/6895,pod-lupa-hanna-schudy-dolnoslaski-alarm-smogowy-i-

DAS komunikuje problem niskiej emisji w Bogatyni

( źródło: wroclaw.tvp.pl )

Bogatynia w 2015 była najbardziej zanieczyszczonym miejscem w województwie dolnośląskim. Przekroczenie średniodobowe pyłu PM10 miało miejsce aż 172 razy. Badania pyłomierzem DAS potwierdziły, że problem niskiej emisji w regionie jest wciąż palący.

http://www.wroclaw.tvp.pl/36948484/wcale-nie-taka-biogatynia-to-najbardziej-zanieczyszczone-miejsce-w-regionie

TVP3

http://www.wroclaw.tvp.pl/36948484/wcale-nie-taka-biogatynia-to-najbardziej-zanieczyszczone-miejsce-w-regionie

Onet

https://wroclaw.onet.pl/bogatynia-najbardziej-zanieczyszczonym-miejscem-w-regionie/3cbkjj4

E-bogatynia

http://www.e-bogatynia.pl/artykuly/11720

Cire

https://www.cire.pl/item,162025,1,0,0,0,0,0,dolnoslaski-alarm-smogowy-bogatynia-najbardziej-zanieczyszczonym-miejscem-w-regionie.html
http://www.zinfo.pl/artykuly/26239
http://www.srodowisko.abc.com.pl/czytaj/-/artykul/bogatynia-najbardziej-zanieczyszczonym-miejscem-w-regionie

Realizacja programów antysmogowych pod lupą Wysokiego Napięcia

( źródło: wysokienapiecie.pl )

Rząd wiele mówi, wydaje również pieniądze, ale na dobrą zmianę dla powietrza trzeba jeszcze poczekać. Poniżej analiza postępów wdrażania programów antysmogowych.

https://wysokienapiecie.pl/9526-rzadowe-sukcesy-porazki-w-walce-ze-smogiem-cz-2-gdzie-rozplywaja-sie-w-miliardy-z-nfosigw/
https://wysokienapiecie.pl/9357-rzadowe-sukcesy-porazki-w-walce-ze-smogiem-czy-taryfa-grzewcza-dziala/

Polski Alarm Smogowy – SMOG STOP w całej Polsce

( źródło: polskialarmsmogowy.pl )

Działacze Polskiego Alarmu Smogowego przekazali Piotrowi Woźnemu, wiceministrowi odpowiedzialnemu za walkę z zanieczyszczeniem powietrza, list, w którym apelują o jak najszybsze stworzenie ogólnopolskiego programu wspierającego wymianę źródeł ciepła oraz termomodernizację domów. SmogStop ma objąć jedynie 23 z 33 miejscowości, które znalazły się na przygotowanej przez Światową Organizację Zdrowia liście najbardziej zanieczyszczonych miast w Europie.

https://polskialarmsmogowy.pl/polski-alarm-smogowy/aktualnosci/szczegoly,apel-do-ministra-woznego-program-smogstop-nie-moze-ograniczac-sie-do-23-miejscowosci,537.html
https://www.polskialarmsmogowy.pl/polski-alarm-smogowy/aktualnosci/szczegoly,uwagi-polskiego-alarmu-smogowego-do-projektu-nowelizacji-ustawy-o-wspieraniu-termomodernizacj-oraz-programu-smog-stop,562.html

Małe postępy rządowego programu Czyste Powietrze

( źródło: smoglab.pl )

W porównaniu z poprzednią oceną PAS, z listopada ubiegłego roku, zdecydowana większość punktów programu pozostaje wciąż niezrealizowana.

Polski Alarm Smogowy: pomimo postępów zdecydowana większość antysmogowych obietnic rządu wciąż niezrealizowana

Content not available.
Please allow cookies by clicking Accept on the banner

Redakcja:

Urszula Bugajewska,

Radosław Gawlik,

Witold Miklaszewski,

Hanna Schudy

Wydaje Stowarzyszenie Ekologiczne EKO-UNIA

przy współpracy przedstawicieli Ogólnopolskiej Koalicji „Rozwój TAK – Odkrywki NIE”. Stowarzyszenie Ekologiczne EKO-UNIA, ul. Białoskórnicza 26,

WPISZ KOMENTARZ

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Wypełnij wszystkie wymagane pola. *

PODOBNE ARTYKUŁY
KONTAKT

ul. Białoskórnicza 26

50-134 Wrocław

tel./fax +48 71 344 22 64
info-ekounia@eko.org.pl

Polityka prywatności
NEWSLETTER

Wróć na początek

Ten serwis wykorzystuje pliki cookies korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich zapis lub odczyt wg ustawień przeglądarki. By continuing to use the site, you agree to the use of cookies. more information

The cookie settings on this website are set to "allow cookies" to give you the best browsing experience possible. If you continue to use this website without changing your cookie settings or you click "Accept" below then you are consenting to this.

Close