Home ENERGIA DLA KLIMATU. Newsletter „Czy życie bez odkrywki jest lepsze? Energia dla klimatu 2017”

„Czy życie bez odkrywki jest lepsze? Energia dla klimatu 2017”

4 min read
Możliwość komentowania „Czy życie bez odkrywki jest lepsze? Energia dla klimatu 2017” została wyłączona
0

Projekt „Czy życie bez odkrywki jest lepsze? Energia dla klimatu 2017”prowadzony jest już od 2010 roku.
Lobby węglowe, które ma silne poparcie w każdym kolejnym rządzie, nadal popiera lokalizację wszystkich kopalni odkrywkowych w Polsce. W 2016 roku spółka PGE kontynuowała próby zlokalizowania kopalni węgla brunatnego w woj. lubuskim – w gminach Gubin i Brody. Firma jednak nieoczekiwanie wycofała dokumenty z procedury środowiskowej, która prowadzona jest w Regionalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska w Gorzowie Wielkopolskim. Pomimo tego, problem lokalizacji kopalni odkrywkowej Gubin-Brody nie jest zakończony. PGE ogłosiło, że po sprawdzeniu dokumentów będzie nadal ubiegać się o zezwolenie na wydobycie węgla brunatnego.
W 2016 roku pojawił się nowy problem planowanej kopalni odkrywkowej w Złoczewie. Władze z 3 gmin, na której planowana jest kopalnia – Ostrówek, Burzenin i Złoczew – zdecydowanie popierają budowę nowej odkrywki. Z powodu wyczerpania się złóż w Bełchatowie, nowa kopalnia odkrywkowa miałaby zaopatrzyć elektrownię Bełchatów. Z tych właśnie powodów EKO-UNIA w 2017 roku zajmie się planami kopalni odkrywkowych w Gubinie-Brodach, a także w Złoczewie i innych regionach Polski.
W ramach tego projektu organizujemy spotkania, szkolenia oraz wspieramy mieszkańców, którzy sprzeciwiają się planom budowy kopalni odkrywkowych węgla brunatnego w Polsce. Prowadzimy działania związane z monitorowaniem w różnych formach przestrzegania przepisów prawa – min. monitorowaliśmy i monitorujemy prawo górnicze i geologiczne, składaliśmy doń i w oparciu o nie uwagi (m.in. do dokumentów związanych z lokalizacją odkrywki Gubin-Brody). Wspieramy także mieszkańców i samorządy w procesie procedury środowiskowej związanej z nowymi inwestycjami – koncentrujemy się przede wszystkim na opiniach prawnych i merytorycznych. EKO-UNIA wystąpiła o zgodę na udział w charakterze strony w tych postępowaniach. Koordynujemy działania z innymi organizacjami i prawnikami – m.in. Fundacją Greenpeace i Fundacją Frank Bold.
Na 2017 rok zaplanowaliśmy kolejne działania związane z projektem, którego celem jest niedopuszczenie do lokalizacji kopalni i elektrowni w Gubinie i Brodach (woj. lubuskie), Złoczewie (woj. łódzkie), Babiaku (Wielkopolska) oraz innych gminach, gdzie planowane są nowe kopalnie odkrywkowe. Będziemy organizować różne wydarzenia medialne wspierające działania sprzeciwu wobec nowych odkrywek w Polsce. Ponieważ problem powstawania kopalni odkrywkowych jest szerszy i dotyczy także odkrywek istniejących po niemieckiej stronie, będziemy kontynuować polsko-niemiecką współpracę.

Więcej powiązanych artykułów
  • Energia dla Klimatu luty 2019

    „Mamy awarię świata” Ewa Lipska „Trwa akcja ratunkowa – budujemy TEPP TRANSFORMACJĘ …
  • Energia dla Klimatu listopad 2018

    Pawiem narodów byłaś i papugą, a teraz jesteś służebnicą cudzą Juliusz Słowacki   Lis…
  • Energia dla Klimatu, Lipiec 2018

    Lipiec był miesiącem nieszczęść w wielu miejscach na świecie. Powodem były niebezpieczne u…
Załaduj więcej... ENERGIA DLA KLIMATU. Newsletter

Zobacz również

Energia dla Klimatu luty 2019

„Mamy awarię świata” Ewa Lipska „Trwa akcja ratunkowa – budujemy TEPP TRANSFORMACJĘ …