STOP niszczeniu Odry

Sprzeciwiamy się zaangażowaniu pieniędzy polskich i unijnych podatników w realizację programu Rządu RP i Banku Światowego, dotyczącego regulacji Odry na potrzeby rozwoju żeglugi śródlądowej pod pretekstem ochrony przeciwpowodziowej.
podmiot wnoszący petycję:
Koalicja Ratujmy Rzeki
adresat:
Przewodnicząca Komisji Europejskiej
Ursula von der Leyen

Podpisz petycję

Złożono 1188 głosów

Zbieranie podpisów pod petycją zostało zakończone!

Poniżej możesz zapoznać się z pełną treścią petycji.

Dziękujemy wszystkim, którzy wzięli w niej udział.

STOP niszczeniu Odry

Sprzeciwiamy się zaangażowaniu pieniędzy polskich i unijnych podatników w realizację programu Rządu RP i Banku Światowego, dotyczącego regulacji Odry na potrzeby rozwoju żeglugi śródlądowej pod pretekstem ochrony przeciwpowodziowej.

 

Przewodnicząca Komisji Europejskiej
Ursula von der Leyen

STOP niszczeniu Odry

Mimo głosów sprzeciwu naukowców, polskich i niemieckich organizacji ekologicznych, skarg do Komisji Europejskiej, listów kierowanych do premiera polskiego rządu oraz władz Banku Światowego zaangażowanego w sprawę finansowo, realizowany jest program regulacji Odry na potrzeby rozwoju żeglugi śródlądowej.

W 2015 roku, aby zdobyć środki finansowe w wysokości 1,3 mld USD, pochodzące z umowy i pożyczki Banku Światowego na to przedsięwzięcie, którego celem jest zapewnienie III klasy żeglowności Odry, polscy urzędnicy “ubrali je” w rzekome działania przeciwpowodziowe, do czego przyznali się w rozmowie z dziennikarzami*.

W budżecie projektu zapisane jest dofinansowanie UE w wysokości ok 220 mln USD oraz pożyczka z Banku Rozwoju Rady Europy (CEB) w wysokości ok 330 mln USD.

Obecnie rzeka jest dewastowana pod pretekstem zapewnienia możliwości pracy zbyt dużych, zbudowanych niedawno i niedostosowanych do rzeki, lodołamaczy (nazwanych zresztą imionami wspomnianych urzędników).

Koalicja Ratujmy Rzeki, która od swojego powstania sprzeciwia się planom niszczenia Odry, wskazuje na następujące aspekty realizacji programu:

  1. zwiększenie zagrożenia powodziowego na Odrze Granicznej wykazane przez polskich i niemieckich ekspertów;
  2. niszczenie bezcennej przyrody i ekosystemów renaturyzującej się Odry, w tym licznych obszarów Natura 2000, sprzeczne z celami środowiskowymi Ramowej Dyrektywy Wodnej UE;
  3. nonsens ekonomiczny sztucznego kreowania konkurencji dla tańszych, ekologicznych i mających potencjał rozwojowy przewozów kolejowych;
  4. przebudowa Środkowej Odry w drogę wodną III klasy spowoduje dodatkową emisję ok. 0,9- 1 mln ton CO2 , co przyczyni się do pogłębiania kryzysu klimatycznego. **

Odra to przyroda i ludzie. Potrzebujemy racjonalnego wsparcia infrastruktury turystycznej oraz rekreacyjnej, uwzględniającej wymogi ochrony bezcennej i wyjątkowej przyrody doliny Odry, a także współpracy międzynarodowej biorącej pod uwagę zmiany klimatyczne, zwiększone ryzyko powodzi i susz w dorzeczu Odry.

Apelujemy do Komisji Europejskiej o wycofanie się z finansowego wspierania regulacji Odry, co będzie zbieżne z polityką Zielonego Ładu dla Europy oraz odpowiedzią na kryzys klimatyczny i ekonomiczny wywołany pandemią COVID-19.

Niniejsza petycja jest polską odpowiedzią na szczegółową petycję w tej sprawie przygotowaną przez mieszkańców Brandenburgii i skierowaną do polityków niemieckich***. Mieszkańcy Polski również sprzeciwiają się niszczeniu Odry i jej doliny.

* „Zbudowaliśmy dwa za duże statki, więc orzemy całą Odrę, żeby mogły pływać…”
https://wyborcza.pl/duzyformat/7,127290,26133979,zbudowalismy-dwa-za-duze-statki-wiec-orzemy-cala-odre-zeby.html
**Oszacowanie śladu węglowego rozbudowy drogi wodnej na środkowym odcinku rzeki Odry(od Brzegu Dolnego do ujścia Nysy Łużyckiej) Dr hab. Inż. Zbigniew Karaczun, Dr Andrzej Kassenberg, Dr inż. Piotr Siwicki; http://praworzeki.eko-unia.org.pl/imgturysta/files/ekspertyzy/E20.pdf
*** Stop the Plans to Upgrade the Oder!
https://www.change.org/p/ministerpr%C3%A4sident-des-landes-brandenburg-dietmar-woidke-stop-the-plans-to-upgrade-the-oder

pobierz pełen tekst petycji

Petycję wspierają:

/W imieniu Koalicji Ratujmy Rzeki:/
Fundacja Greenmind – Jacek Engel, Prezes Zarządu
Fundacja WWF Polska – Piotr Nieznański, Dyrektor ds. Polityki Środowiskowej
Sekcja Przyjaciół Raby Koła Raba Polskiego Związku Wędkarskiego – Paweł Augustynek Halny, Przewodniczący
Stowarzyszenie Ekologiczne EKO-UNIA – Radosław Gawlik, Prezes
Stowarzyszenie Ekologiczno-Kulturalne Klub Gaja – Jacek Bożek, Prezes
Towarzystwo na rzecz Ziemi – Karol Ciężak, Członek Zarządu
Związek Stowarzyszeń Polska Zielona Sieć – Izabela Zygmunt, Specjalistka ds. transformacji energetycznej


Koalicja Ratujmy Rzeki powstała w 2016 roku jako platforma współpracy organizacji społecznych, grup nieformalnych i osób, w tym ekspertów i naukowców na rzecz ochrony rzek i ich walorów przyrodniczych, naturalnej retencji, szerokiej skali renaturyzacji cieków, ochrony i przywracania ciągłości ekologicznej rzek , dostosowania planów rozwoju sektorów gospodarki (w tym żeglugi) do rzek. Obecnie (26 maja 2020) do KRR należy 49 organizacji oraz 35 osób i przedstawicieli grup nieformalnych (http://www.ratujmyrzeki.pl/o-koalicji/koalicjanci).

obrazek

Udostępnij petycję!

Komentarze do petycji

2021-02-24 02:01:23
Maciej - Drawno
2021-02-23 20:51:56
Damian - Stare Miasto
2021-02-23 20:22:31
Mathias - Panketal
Naturalna Odra to wyjątkowy skarb. Musimy zachować to dla naszych dzieci i wnuków.
2021-02-23 19:47:33
Erdmute - Erkner
2021-02-14 13:17:40
Kasimir - Niemetal

Materiały zgromadzone na serwisie dostępne są na licencji
Creative Commons Uznanie autorstwa 4.0 Międzynarodowe.

Powered by TERRA

Projekt graficzny POSITIVA

Korzystanie z naszego serwisu oznacza akceptację przez Państwa naszej Polityki prywatności.
Zobacz więcej