Rządy Polski, Czech, Węgier i Słowacji muszą podjąć natychmiastowe działania zmierzające do neutralności klimatycznej w 2050 roku
Wzywamy obywateli do podpisania się pod apelem w celu wsparcia działań na rzecz ochrony klimatu oraz transformacji energetyki i gospodarek w krajach Grupy Wyszehradzkiej.
Petycja wraz z Twoim podpisem wysłana zostanie do rządów wszystkich czterech krajów
The process of collecting signatures on the petition has ended!
You can read the full contents of the petition below.
We thank everybody who took part.
Wpływ zmian klimatu na kraje Grupy Wyszehradzkiej właśnie nas dotyka. Jesteśmy świadkami zjawisk, które już teraz pogarszają jakość życia mieszkańców regionów, przynoszą straty w gospodarce i tworzą bariery dla dalszego rozwoju społecznego i gospodarczego. Zmiany klimatyczne stanowią coraz większe zagrożenie dla ekosystemów, a ekstremalne zjawiska pogodowe zagrażają naszemu bezpieczeństwu i życiu.
Specjalny raport IPCC (Międzyrządowy Zespół ds. Zmian Klimatu) dobitnie podkreśla, że musimy podjąć natychmiastowe działania polegające na szybkim odchodzeniu od paliw kopalnych. Celem jest powstrzymanie katastrofy klimatycznej i zatrzymanie globalnego ocieplenia na poziomie 1,5oC.
Niestety rządy Polski, Czech i Węgier, wbrew zdecydowanej wiekszości krajów UE, zablokowały uchwalenie przez Unię Europejską celu osiągnięcia w 2050 roku neutralności klimatycznej. W grudniu tego roku podejmowana będzie kolejna próba... Pamiętajmy, że realizacja tego celu jest jedynym sposobem zapewnienia bezpieczeństwa nam samym, naszym dzieciom i wnukom.
Na tle działań w/w rządów mamy jednak pozytywny przykład Słowacji, która postanowiła odejść od węgla w energetyce do 2023 roku. Słowacja może być dobrym wzorem dla pozostałych krajów Grupy Wyszehradzkiej i powinna być liderem całej grupy mobilizującym kraje w dążeniu do dekarbonizacji Europy. Także Węgry zadeklarowały, że do 2030 roku zaprzestaną wykorzystywania węgla jako źródła energii elektrycznej. To również dobry krok dla ochrony klimatu.
Zmiany klimatu stały się rzeczywistością. Jest to ostatnia chwila nie tylko dla polityków, ale także dla wszystkich obywateli, aby podjąć radykalne działania. W grudniu 2019 roku podejmowana będzie ważna decyzja, od której zależeć będzie czy Europa w 2050 roku osiągnie neutralność klimatyczną.
Do momentu zamknięcia zbierania podpisów pod petycją możesz wycofać swój podpis.
W takim wypadku wyślij maila na adres info-ekounia@eko.org.pl
Petition comments