Home Wyróżnione Komentarz do zapowiedzi odwołania ambasadora Mirosława Jasińskiego z Pragi za ocenę dotyczącą negocjacji w sprawie Turowa:

Komentarz do zapowiedzi odwołania ambasadora Mirosława Jasińskiego z Pragi za ocenę dotyczącą negocjacji w sprawie Turowa:

Możliwość komentowania Komentarz do zapowiedzi odwołania ambasadora Mirosława Jasińskiego z Pragi za ocenę dotyczącą negocjacji w sprawie Turowa: została wyłączona
0

Mirosław Jasiński, działacz opozycji, założyciel i członek Solidarności Polsko-Czechosłowackiej, kilkuletni attache kulturalny w Pradze, do niedawna dyrektor Galerii Miejskiej we Wrocławiu, objął 20 grudnia 2021r stanowisko ambasadora Polski w Czechach. Po 17 dniach Premier  zapowiedział odwołanie  go z funkcji za słowa oceniające negocjacje w sprawie Kopalni Turów, użyte  wywiadzie dla Deutsche Welle.*

Premier Mateusz Morawiecki popełnia błąd wyrzucając Mirosława Jasińskiego. To właśnie on dzięki  otwartemu i szczeremu podejściu, wieloletnim dobrym relacjom z politykami czeskimi mógłby pomóc doprowadzić do ugody w sprawie Kopalni Turów i zatrzymania naliczania kar przez TSUE. Mamy podstawy przypuszczać, że wywiad był elementem  strategii dyplomatycznej prowadzącej do zawarcia tej umowy.

Premier  RP woli schlebiać „patriotyzmowi węglowemu” miast próbować wygrać kwestię Turowa na arenie czeskiej, unijnej i … polskiej. Polityka rządu RP prowadzi zamiast do wykorzystania  ok 1 mld zł środków ze sprawiedliwej transformacji na restrukturyzację regionu bogatyńsko- zgorzeleckiego, do zapłaty ponad 200 mln zł kar i jeszcze więcej ( co dzień przybywa 0,5 mln euro) do budżetu UE za nierespektowanie orzeczenie TSUE. Ambasador Jasiński zamiast wracać do Polski winien kontynuować zadanie zawarcia ugody z Czechami, zatrzymania kar obciążających polskich podatników i rachunek produkcji prądu z Kompleksu Turów. Otworzyć możliwość trwałej restrukturyzacji tego regionu węglowego w oparciu o środki z UE.

                                                                       Radosław Gawlik

                                                                       Stowarzyszenie Ekologiczne EKO-UNIA,

                                                                       Wrocław  7.01.22

Załaduj więcej... Wyróżnione

Zobacz również

Zielone Dni 2024 w Szklarskiej Porębie

Fundacja Strefa Zieleni, we współpracy z organizacjami partnerskimi (GEF, HBS, Partią Ziel…