Home OCHRONA PRZYRODY Kaucja wraca

Kaucja wraca

Możliwość komentowania Kaucja wraca została wyłączona
2

Kaucja wraca, czyli drugie podejście do butelek zwrotnych

Sztandarowa akcja, WRZUCAM. Nie wyrzucam., która wyjaśnia, na czym polega system kaucyjny dla opakowań po napojach oraz przedstawia argumenty za jego wprowadzeniem, zmienia strategię kampanii społecznej, a co najbardziej zauważalne – nazwę oraz logotyp.

Nowa nazwa KAUCJA WRACA oznacza, że kampania na rzecz wprowadzenia w Polsce systemu kaucyjnego wkroczyła w nowy etap. Dzięki zmianom chcemy dotrzeć do jak najszerszych kręgów społeczeństwa i zachęcić je do czynnego wyrażenia swojego poparcia dla systemu kaucyjnego oraz założeń systemów rozszerzonej odpowiedzialności producenta (ROP).

System kaucyjny to…

…mechanizm, w którym konsumenci kupujący napój płacą dodatkową kwotę (kaucję), która jest im zwracana w momencie, gdy oddają opakowanie do punktu odbioru w sklepie. System ma na celu zachęcenie konsumentów do zwracania pustych butelek plastikowych, szklanych czy puszek, aby zapewnić ich ponowne użycie lub recykling.

Z badań opinii przeprowadzonych w 2019 r. przez Biostat wynika, że aż 90% społeczeństwa chce systemu kaucyjnego na opakowania jedno- i wielorazowe.

DOWIEDZ SIĘ WIĘCEJ O SYSTEMIE KAUCYJNYM!

Pierwsze podejście, czyli umacniamy pozycję

W pierwszym etapie kampanii, która rozpoczęła się we wrześniu 2019 r.:

  • daliśmy się poznać jako zespół ekspercki,
  • braliśmy udział w ministerialnych konsultacjach,
  • zawiązaliśmy koalicję odpadową z 17 ważnymi organizacjami pozarządowymi i przesłaliśmy wspólne stanowisko w tej kwestii do Ministra Środowiska i Klimatu, Michała Kurtyki
  • zebraliśmy kilkanaście tysięcy podpisów pod petycją TAK dla systemu kaucyjnego w Polsce, która również trafiła do Ministerstwa.

Kaucja wraca, czyli teraz my

Teraz przyszedł czas na edukację społeczeństwa i zmiany postaw obywateli. Chcemy, by wiedza o systemie kaucyjnym jako skutecznym narzędziu w gospodarce odpadami stała się powszechna wśród Polaków. Oczywiście nie rezygnujemy z aktywnego udziału w konsultacjach ministerialnych, nadal rozmawiamy z politykami wszystkich partii, wzmacniamy decydentów merytorycznie i pilnujemy jakości wdrażanych rozwiązań.

Dlaczego system kaucyjny?

➡ Dzięki wprowadzeniu systemu kaucyjnego w 10 krajach europejskich, poziom selektywnej zbiórki opakowań po napojach wyniósł ponad 85%.

➡ To jedyny sposób, aby osiągnąć cel 90% selektywnej zbiórki plastikowych butelek po napojach w terminach wyznaczonych przez unijne dyrektywy

➡ System obejmujący opakowania wielokrotnego użytku generuje o 50% mniej emisji CO2 niż w przypadku opakowań jednorazowych.

➡ To jeden z najskuteczniejszych instrumentów przeciwdziałania przedostawaniu się tworzyw sztucznych do środowiska.

➡ Zapewnia recykling lepszej jakości, pozwalający na wykorzystanie w przemyśle spożywczym, a zebrane surowce osiągają znacznie wyższą cenę rynkową.

➡ Daje oszczędność gminom, a to oznacza oszczędności środków publicznych

➡ To dobry przykład wdrożenia zasad rozszerzonej odpowiedzialności producenta (wytwórcy i importerzy przejmują organizację i finansowanie systemu).

➡ 90% Polaków popiera wprowadzenie systemu kaucyjnego (Badanie Biostat, lipiec 2019 r.).

➡ Może zmniejszyć ilość opakowań po napojach w oceanach nawet o 40%.

Nazwa, czyli dobra karma nie jest zła

Dla lepszej rozpoznawalności zmieniliśmy nazwę projektu na chwytliwą, łatwiejszą do wymówienia i zapamiętania KAUCJA WRACA.
Z jednej strony to odwołanie się do wspomnień wielu Polaków, którzy pamiętają butelki zwrotne i picie “na miejscu”. Z drugiej zaś, to nawiązanie do uniwersalnego prawa karmy, czyli prostego faktu, że każde działanie ma swój skutek. Zawracane do obiegu opakowania, to zdecydowanie przejaw dobrej karmy i pozytywnych skutków w postaci bezpiecznej przestrzeni wokół, czystego środowiska i powietrza bez zapachu palonego plastiku, a także liczne oszczędności. Zła karma jak nietrudno zgadnąć to jej odwrotność, z czego skutkami borykamy się na co dzień.

Logo, czyli nie tylko automaty

Zmianie ulega logo, które ma jak najlepiej odzwierciedlać ideę systemu kaucyjnego w Polsce. Chcemy systemu, który obejmie wszystkie opakowania po napojach i będzie funkcjonował w trybie mieszanym. Oznacza to, że zbiórka pustych opakowań będzie oparta nie tylko o automaty RVM, ale i odbywać się w trybie zbiórki ręcznej w mniejszych sklepach. Nowy znak mocno nawiązuje do ważnej dla nas idei gospodarki o obiegu zamkniętym.

Współpraca, czyli razem dla planety

Od niemal dwóch lat pracujemy z wytrwałością na rzecz upowszechnienia wiedzy o systemie kaucyjnym i wprowadzenia go w Polsce. Aby nasza praca odniosła zamierzony skutek potrzebujemy wsparcia obywateli i powszechnego poparcia. Stale rosnąca świadomość Polaków dotycząca zanieczyszczenia środowiska odpadami cieszy. Nie bez wpływu są akcje sprzątania ziemi, świata, najbliższej okolicy. Jednak obok chętnych rąk i zapału potrzebujemy zmian systemowych. Aby wesprzeć nasze działania zachęcamy do podpisania petycji w sprawie wprowadzenia systemu kaucyjnego na wszystkie opakowania po napojach jedno- i wielorazowych.

PODPISZ PETYCJĘ!

Do dzieła, czyli pokaż się

Kampania obejmie swoim zasięgiem przede wszystkim social media: Facebook, Instagram i LinkedIn, a także Twitter. Założyliśmy grupę Kaucja wraca, do której zapraszamy każdego, kto ma dość opakowań po napojach, które napotykamy dosłownie wszędzie: w mieście, na wsi, w górach, nad jeziorem, w lesie, w parku, nad morzem, w rzekach. W grupie wrzucamy zdjęcia i podpisujemy producenta. Zdjęcia pokazują skalę problemu, z którym stykamy się dosłownie na każdym kroku. W planach mamy założenie podobnej grupy na LinkedIn i Instagramie.

——————————–

KAUCJA wraca w internecie

STRONA WWW

PETYCJA

Kaucja wraca na FB
audycja o akcji Kaucja wraca

Polskie Stowarzyszenie Zero Waste w internecie

STRONA WWW

Polskie Stowarzyszenie Zero Waste na FB

Polskie Stowarzyszenie Zero Waste na Insta

Polskie Stowarzyszenie Zero Waste na LinkedIn

——————————–

Krótka wiadomośc/post do mediów społcznościowych

Sztandarowa akcja Polskiego Stowarzyszenia Zero Waste, “WRZUCAM. Nie wyrzucam.”, która wyjaśnia, na czym polega system kaucyjny zmienia się, by jeszcze łatwiej dotrezć do jak najszerszych kręgów społeczeństwa i z waszym głosem i naszym zapałem wprowadzić dobre, zerowastowe rozwiązania.

Większość z Was zetknęła się już z nową nazwą KAUCJA WRACA. Z jednej strony to odwołanie się do wspomnień wielu Polaków, którzy pamiętają butelki zwrotne i picie “na miejscu”. Z drugiej zaś, to nawiązanie do uniwersalnego prawa karmy, czyli prostego faktu, że każde działanie ma swój skutek. Zawracane do obiegu opakowania, to zdecydowanie przejaw dobrej karmy. Za zmianą nazwy podąża i zmiana logotypu.

Od niemal dwóch lat pracujemy na rzecz upowszechnienia wiedzy o systemie kaucyjnym i wprowadzenia go w Polsce, aktywnie uczestniczymy w konsultacjach ministerialnych, rozmawiamy z politykami wszystkich partii, wzmacniamy środowisko i decydentów merytorycznie oraz pilnujemy jakości wdrażanych rozwiązań. Jednak aby nasza praca odniosła zamierzony skutek potrzebujemy wsparcia obywateli i powszechnego poparcia. Obok indywidualnych oddolnych akcji potrzebujemy zmian systemowych. Taką zmianą jest właśnie system kaucyjny.

Podpisz petycję, powiedz o nas mamie, wujowi, babci, przyjaciółce! Niech oni też podpiszą.

Pokażmy, że nasze miejsce do życia nie jest nam obojętne! I że stać nas na dobre rozwiązania!

PETYCJA

Kaucja wraca na FB

Załaduj więcej... OCHRONA PRZYRODY

Zobacz również

Usunęli ponad 165 ton śmieci! Trzecia edycja Akcji Czysta Odra zakończona rekordowym wynikiem

Ponad 21 tys. wolontariuszek i wolontariuszy z Polski, Czech i Niemiec na przełomie maja i…