Home Aktualności Andrzejkowe czuwanie antysmogowe: Radni nie bądźcie bezradni!

Andrzejkowe czuwanie antysmogowe: Radni nie bądźcie bezradni!

Możliwość komentowania Andrzejkowe czuwanie antysmogowe: Radni nie bądźcie bezradni! została wyłączona
0

Komunikat prasowy Dolnośląskiego Alarmu Smogowego

30 listopada Sejmik Województwa Dolnośląskiego zadecyduje o losie uchwał antysmogowych. Podczas nocnego czuwania, zainicjowanego w wigilię obrad Sejmiku, przedstawiciele Dolnośląskiego Alarmu Smogowego przypomnieli Radnym, jak ważne są uchwały dla naszego regionu. W nawiązaniu do andrzejkowej tradycji hasła wzywające Radnych do poparcia uchwał zostały wyświetlone jako cienie na ścianie Urzędu Wojewódzkiego. Na budynku DUW pojawiło się też logo Polskiego Alarmu Smogowego.
Czuwamy tu dziś w imieniu mieszkańców Dolnego Śląska, którzy domagają się uchwalenia skutecznych narzędzi prawnych do walki ze smogiem – tłumaczy Hanna Schudy, z Dolnośląskiego Alarmu Smogowego – chcemy przypomnieć, że w tej walce Radni nie są bezradni. To nie od wróżb, ale od ich głosów zależy teraz, czy będziemy kiedyś wreszcie oddychać czystym powietrzem w naszym regionie.
Dolny Śląsk ma szansę dołączyć do grona województw, które przyjęły już podobne uchwały. Projekty uchwał, wprowadzające od 2024 r zakaz tzw. kopciuchów, a od 2028 roku zakaz paliw stałych we Wrocławiu i dolnośląskich uzdrowiskach, to efekt pracy ekspertów powołanych przez Zarząd Województwa, ale także konsultacji społecznych i negocjacji politycznych.
Potrzebujemy tych uchwał jak powietrza i wierzymy, że zostaną one uchwalone, a nasza wiara ma realne podstawy – mówi Krzysztof Smolniki, Prezes Fundacji EkoRozwoju – W sprawie uchwał mamy szeroki kompromis: zgadzają się ze sobą eksperci, przedstawiciele władz Wrocławia i gmin uzdrowiskowych, główne siły polityczne, aktywiści oraz ponad 92% mieszkańców, którzy wypowiedzieli się w procesie konsultacji społecznych. Liczymy więc na to, że podobnie jak w województwie mazowieckim czy śląskim uchwały zostaną przyjęte bez głosu sprzeciwu.
Aktywiści DAS-u zamierzają także powitać Radnych 30 listopada przed rozpoczęciem sesji Sejmiku hasłem STOP SMOG, ułożonym przez wolontariuszy stojących przy kolumnach wejściowych Dolnośląskiego Urzędu Wojewódzkiego. Będą ponadto bacznie obserwować sam przebieg dyskusji i głosowanie nad uchwałami w sali obrad. Przygotowaliśmy sobie też gwizdki na tę okazję – dodaje Schudy – mamy nadzieję, że nie będziemy musieli nikogo wygwizdać.
Kontakt:
Krzysztof Smolnicki, tel. +48 601 205 658
Hanna Schudy, tel. +48 733 616 509
Paweł Pomian, tel. +48 668 268 730
Arkadiusz Wierzba, tel. +48 571 237 137

Załaduj więcej... Aktualności

Zobacz również

Zielone Dni 2024 w Szklarskiej Porębie

Fundacja Strefa Zieleni, we współpracy z organizacjami partnerskimi (GEF, HBS, Partią Ziel…