Home Aktualności Austriacki zakaz importu energii z elektrowni atomowych jest zgodny z prawem

Austriacki zakaz importu energii z elektrowni atomowych jest zgodny z prawem

0
0

Austriacki zakaz importu energii wyprodukowanej w elektrowniach jądrowych jest zgodny z prawem unijnym i międzynarodowym.

Taką konkluzję prezentuje ekspertyza prawna zlecona przez Greenpeace i organizację Global 2000. Zgodnie z prawem europejskim i zasadami Światowej Organizacji Handlu (WTO) swoboda przepływu towarów i usług może zostać ograniczona z uwagi na ryzyko zagrożenia zdrowia lub ochronę środowiska.

– To wyjątkowa okazja żeby uczynić Austrię krajem w pełni niezależnym od energetyki jądrowej i tym samym od atomowego lobby.  Teraz, gdy możliwość wprowadzenia zakazu została potwierdzona, potrzebna jest decyzja rządu. Austriacy są w tej kwestii pionierami, ale wkrótce w ich ślady mogą pójść kolejne kraje w Europie – mówi Maciej Muskat, dyrektor Greenpeace Polska.

Ekspertyza została wykonana przez niemiecką sepcjalistkę w dziedzinie prawa ochrony środowiska dr Michele John i austriackiego specjalisty w zakresie austriackiego prawa eneregtycznego dr Reinharda Schanda. Kokluzja ich analiz jednoznacznie potwierdza, ze zakaz importu energii jądrowej nie jest sprzeczny z prawem wspólnotowym. 

Wprowadzenie zakazu nieuchronnie spowoduje obniżenie zapotrzebowanie na energetykę jądrową w Europie co oznacza, że nowe inwestycje w reaktory atomowe zaczną tracić opłacalność. „Skoro kraje takie jak Słowacja czy Czechy stawiają na energetykę jądrową powołując się na swobodę przepływu towarów i usług, Austria musi mieć możliwość zablokowania importu energii z tego źródła. Większość ludzi w Austrii rozumie, że nowe reaktory w sąsiednich krajach oznaczają wzrost zagrożenia również dla nich, a  im mniejszy będzie popyt na energetykę jądrową tym mniejsze będzie zainteresowanie inwestorów” – dodaje Maciej Muskat.

 
Autor: Wojtek Andrzejewski Źródło: Greenpeace
]]>

Załaduj więcej... Aktualności

Zobacz również

Elektrownia atomowa w Choczewie zagraża bezpieczeństwu energetycznemu Polski

Rząd PiS lokalizując elektrownię jądrową (EJ) w gminie Choczewo na wybrzeżu Bałtyku nie zw…