Home Aktualności UE upomina Polskę w związku z budową kopalni odkrywkowej

UE upomina Polskę w związku z budową kopalni odkrywkowej

0
0

Polska jest na celowniku Komisji Europejskiej w związku z budową kopalni odkrywkowej w pobliżu jeziora Gopło. Bruksela wysłała drugie już upomnienie do Warszawy w związku z naruszeniem unijnego prawa, w tym dyrektywy siedliskowej. 

Komisja zarzuca Polsce, że dla kopalni odkrywkowej nie została przeprowadzona prawidłowa ocena wpływu na środowisko, co jest niezbędne w przypadku budowy na terenach chronionych, objętych programem Natura 2000. Zgodnie z unijnymi przepisami, powinny być też przedstawione alternatywne rozwiązania, a także powody, dla których budowa na terenach chronionych jest uzasadniona. W tym przypadku brany jest pod uwagę interes publiczny lub gospodarczy.

Bruksela niecałe dwa lata temu zwracała już na to Polsce uwagę i żądała wyjaśnień, teraz ponowiła żądanie. Jeśli tym razem Polska zignoruje upomnienie bądź przyśle wyjaśnienia, które nie będą satysfakcjonujące, Komisja Europejska skieruje pozew do unijnego Trybunału Sprawiedliwości. Ten, jeśli uzna, że prawo zostało naruszone, może zasądzić wysokie kary finansowe.

]]>

Załaduj więcej... Aktualności

Zobacz również

Elektrownia atomowa w Choczewie zagraża bezpieczeństwu energetycznemu Polski

Rząd PiS lokalizując elektrownię jądrową (EJ) w gminie Choczewo na wybrzeżu Bałtyku nie zw…