Home Aktualności ClientEarth komentuje wypowiedź komisarz Connie Haadegard w sprawie elektrowni w Opolu

ClientEarth komentuje wypowiedź komisarz Connie Haadegard w sprawie elektrowni w Opolu

0
0

ClientEarth: Stanowisko Komisji Europejskiej potwierdza naszą ocenę, że w ramach procedury przygotowania rozbudowy Elektrowni Opole naruszono prawo UE.

25 września 2013 Komisarz ds. Polityki Klimatycznej Connie Haadegard, w imieniu Komisji Europejskiej, odpowiedziała na interpelację 6 posłów Parlamentu Europejskiego z 4 krajów i 5 grup politycznych w sprawie legalności planowanej rozbudowy elektrowni w Opolu. Według nich inwestycja stoi w sprzeczności z unijną polityką klimatyczną oraz została przygotowana z naruszeniem prawa (pełna lista pytań wraz z opublikowanymi dzisiaj odpowiedziami tutaj: http://www.europarl.europa.eu/sides/getDoc.do?pubRef=-//EP//TEXT+WQ+E-2013-009110+0+DOC+XML+V0//EN

Komisja Europejska stwierdza m.in. w odpowiedzi: „Dyrektywy UE muszą być transponowane w terminie przewidzianym na transpozycję. Państwo członkowskie i jego kompetentne organy nie są zwolnione z obowiązku stosowania dyrektyw w przypadku, gdy nie dotrzymały obowiązku ich transpozycji”. To odpowiedź na pytanie, czy Komisja podziela opinię, że wobec braku transponowania dyrektywy CCS w Polsce w terminie, kompetentne organy nie musiały wymagać od inwestorów przeprowadzania analizy zdolności wychwytu CO2 z planowanych elektrowni, jak stało się w przypadku elektrowni w Opolu. Komisja potwierdziła także, że obecnie zbiera informacje i analizuje przepisy prawne w sprawie skargi dotyczącej planowanej budowy dwóch bloków Elektrowni Opole. 

– Stanowisko Komisji Europejskiej potwierdza naszą ocenę, że w ramach procedury przygotowania rozbudowy Elektrowni Opole naruszono prawo UE – ocenia Michał Olszewski, rzecznik ClientEarth Poland. – Przyjęcie przez polski parlament w czerwcu tego roku ustawy w sprawie podziemnego składowania dwutlenku węgla nie kończy sprawy, ponieważ pozwolenie na budowę dla nowych bloków Elektrowni Opole zostało wydane już kilkanaście miesięcy wcześniej. – dodaje Michał Olszewski. 

Dziennikarzy zainteresowanych szczegółowymi informacjami prosimy o kontakt:

Michał Olszewski

Policy & Media Officer 

t. +48 22 307 2103 

m. +48 609733492

e. molszewski@clientearth.org„>molszewski@clientearth.org

ClientEarth 

Aleje Ujazdowskie 39/4

00-540 Warszawa

www.clientearth.org 

]]>

Załaduj więcej... Aktualności

Zobacz również

Usunęli ponad 165 ton śmieci! Trzecia edycja Akcji Czysta Odra zakończona rekordowym wynikiem

Ponad 21 tys. wolontariuszek i wolontariuszy z Polski, Czech i Niemiec na przełomie maja i…