Home OCHRONA PRZYRODY Czy kultura i sztuka może uratować Opolno-Zdrój?

Czy kultura i sztuka może uratować Opolno-Zdrój?

Możliwość komentowania Czy kultura i sztuka może uratować Opolno-Zdrój? została wyłączona
0

Nową Rudę, Sokołowsko czy Miedziankę łączy to, że zaistniały na „mapie mentalnej” Polski, jako miejsca atrakcyjne i festiwalowe – literatura, sztuka. Wcześniej jednak, także ze względu na szeroko rozumianą eksploatację, były miejscami zapomnianymi, zanieczyszczonymi czy nawet zrujnowanymi. Następne w kolejce do zapomnienia czeka teraz Opolno-Zdrój koło Bogatyni – ten stary, zaniedbany, były sudecki kurort był przez lata niszczony przez kopalnię odkrywkową węgla brunatnego. W przyszłości mają zostać wyburzone kolejne zabytkowe obiekty. Przed regionem Bogatyni stoi wyzwanie – jaki kurs na przyszłość zostanie obrany, czy będzie to dalszy monopol zatrudnienia w sektorze węglowym czy może dojdzie do transformacji, w której zostanie uwzględniony także potencjał kulturowo-zabytkowy.

Kontekst
W tym roku w Opolnie-Zdrój, Akademia Sztuk Pięknych we Wrocławiu oraz Muzeum Współczesne Wrocław organizują cykl rezydencji artystycznych z okazji 50-lecia pierwszego w Polsce pleneru łączącego sztukę współczesną i ochronę środowiska.

https://muzeumwspolczesne.pl/mww/wydarzenia/projekty-spoleczne/konkurs-na-projekt-artystyczno-spoleczny-dedykowany-mieszkancom-opolna-zdroju-i-okolicy/

Czy Opolno uda się uratować i przywrócić mu choć namiastkę dawnej świetności? Czy kultura, sztuka i włączanie społeczności lokalnej może się także tutaj okazać narzędziem do budowania popularności i atrakcji turystycznej? Czy istnieje jakiś „przepis” na sukces, który można replikować?

Uczestnicy
O „przepisach na sukces” miejscowości festiwalowych oraz o przyszłości Opolna będziemy chcieli porozmawiać z Beatą Kłossowską-Tyszką z festiwalu „Góry Literatury” w Nowej Rudzie, z Michałem Suchorą z Sokołowska, z Filipem Springerem twórcą festiwalu „Miedzianka Fest” oraz z Elżbietą Lech-Gotthardt ze Stowarzyszenia Dom Kołodzieja, która od lat dba o zabytki Górnych Łużyc. W 2011 r. została uhonorowana Europejską Nagrodą Obywatelską za ratowanie domów przysłupowych, w przyszłości chce stworzyć w Opolnie-Zdrój ośrodek rezydencyjny.

Moderuje Hanna Schudy z EKO-UNII.

Czas: 10 marca, godz. 14.00-16.00

JAK WZIĄĆ UDZIAŁ?
Aby zarejestrować się na debatę, wypełnij formularz rejestracji pod linkiem:

https://zoom.us/meeting/register/tJMqduygrzouH9TSJZkkHCCxNkbJwz6hsHlw

Udział jest bezpłatny. Podaj imię, nazwisko oraz adres e-mail. Na podany adres e-mail zostaną przesłane link i hasło do debaty.

Materiał wideo z debaty

Organizatorzy:
Stowarzyszenie Ekologiczne EKO-UNIA
Greenpeace Polska

Patroni medialni:
Góry Izerskie
BWA Sokołowsko Obszar załączników

Załaduj więcej... OCHRONA PRZYRODY

Zobacz również

Inauguracja Akcji Czysta Odra. Rusza akcja sprzątania i zarybiania!

Już w najbliższy piątek, 26 kwietnia 2024 r. rusza międzynarodowa Akcja Czysta Odra. To ju…