Stowarzyszenie Ekologiczne EKO-UNIA. Realizujemy projekty ekologiczne i społeczne.
Home Aktualności Czy rolnicy mogą zyskać na ustawie o OZE?

Czy rolnicy mogą zyskać na ustawie o OZE?

0
0
025514 600

025514 600fot. UE 2013

Pytania: Dlaczego PSL zostawił swój elektorat ? Zamiast walczyć o OZE liderzy partii zawiesili się na spółkach węglowych ?
 R.G. 

W ubiegłym tygodniu Ministerstwo Gospodarki ogłosiło i skierowało do konsultacji społecznych kolejny projekt ustawy o odnawialnych źródłach energii (OZE). Zdaniem organizacji pozarządowych skupionych w ramach Koalicji Klimatycznej ta ustawa będzie mieć duże znaczenie dla przyszłości rolników i polskiej wsi

– Energetyka odnawialna może przynieść polskiemu rolnictwu ogromne korzyści, dlatego uważam, że powinni się oni włączyć do udziału w pracach legislacyjnych nad jej kształtem, począwszy od obecnego etapu konsultacji społecznych do końca procesu – powiedział dr hab. Zbigniew Karaczun, prezes Okręgu Mazowieckiego Polskiego Klubu Ekologicznego.

Obecnie w Polsce energetyka odnawialna zdominowana jest przez wielkie korporacje energetyczne i zachodnie koncerny. Rola rolników często ogranicza się do zapewniania im odpowiedniego surowca. Tymczasem, biomasa do wielkich elektrowni coraz częściej importowana jest z zagranicy. Z drugiej strony, na obszarach wiejskich rośnie liczba przerw w dostawach energii. Rozwiązaniem na te problemy mogą być mikroinstalacje odnawialnych źródeł energii.

– Aktualnie, wykorzystanie odnawialnych źródeł energii w rolnictwie jest znikome. Właściwie skonstruowana ustawa mogłaby znacząco zmienić ten stan rzeczy. Produkcja energii elektrycznej z OZE w gospodarstwach rolnych i sprzedawanie jej do sieci to przecież czysty zysk polskiego rolnika – dodaje Karaczun.

rojekt ustawy opublikowany 13 listopada przez Ministerstwo Gospodarki budzi wiele wątpliwości, bo rozwiązania w nim zawarte de facto nie pozwolą rolnikom na ekonomicznie opłacalną produkcję energii. Zdaniem Grzegorza Wiśniewskiego, prezesa Związku Pracodawców Forum Energetyki Odnawialnej (ZPFEO), podobnych barier dla rozwoju energetyki lokalnej jest w ustawie znacznie więcej.

– W nowym projekcie nie ma wsparcia dla mikroinstalacji i małych instalacji OZE. W poprzednim projekcie ustawy – z dnia 9 października 2012 roku, przewidziany był stabilny i korzystny system wsparcia w postaci taryfy gwarantowanej, który pozwoliłby na ich rozwój. Niestety, w bieżącym ministerstwo nie przewidziało żadnej pomocy dla rolników, osób fizycznych, czy małych przedsiębiorstw, które chciałyby zainwestować w tego typu źródła – podkreśla Grzegorz Wiśniewski.

Energetyka odnawialna dla rolnictwa oznacza wzrost konkurencyjności i szanse rozwojowe dzięki obniżeniu kosztów produkcji rolnej. – Rolnicy dysponują największym potencjałem odnawialnych zasobów energii – w szczególności biogazu i biomasy, energii słonecznej czy energii wiatru, szkoda gdyby przez złą ustawę nie mogli z tego korzystać – dodaje prezes ZPFEO.

Źródło http://www.farmer.pl/energia/oze/czy-rolnicy-moga-zyskac-na-ustawie-o-oze,47744.html

]]>

Załaduj więcej... Aktualności

Zobacz również

Usunęli ponad 165 ton śmieci! Trzecia edycja Akcji Czysta Odra zakończona rekordowym wynikiem

Ponad 21 tys. wolontariuszek i wolontariuszy z Polski, Czech i Niemiec na przełomie maja i…