Home Aktualności Dyrektor z zarzutami łapówek odchodzi z pracy

Dyrektor z zarzutami łapówek odchodzi z pracy

0
0

Podejrzana o korupcję w sprawie gazu łupkowego Ewa Z., była dyrektor z ministerstwa środowiska nie pracuje już w resorcie. Po naszych publikacjach odeszła z pracy.

Dyrektor Departamentu Geologii i Koncesji Geologicznych Ewa Z. 10 stycznia została zatrzymana przez Agencję Bezpieczeństwa Wewnętrznego. Tego samego dnia usłyszała zarzut „łapownictwa biernego”.
Według Prokuratury Apelacyjnej w Warszawie dyrektorka wzięła 25 tys. zł za wydanie koncesji na wydobycie gazu łupkowego.

Z. została zdymisjonowana, ale jak ujawniliśmy (teksty: Podejrzana o korupcję – radcą ministra Ministerstwo:nie możemy zwolnić podejrzanej o korupcję) tego samego dnia zatrudniono ją jako radcę ministra w departamencie, którym do niedawna kierowała. Resort tłumaczył, że nie może zwolnić Ewy Z. z pracy przed prawomocnym wyrokiem sądu.

Ostatecznie była dyrektor 20 lutego – czyli po naszych publikacjach – zwolniła się z ministerstwa.

Sąd się zastanawia 

Wcześniej prokuratura zwróciła się do sądu o aresztowanie Ewy Z. Sąd się nie zgodził i postanowił, że wystarczy wpłacenie przez nią poręczenia majątkowego. Oskarżyciele się odwołali. Według informacji stołecznej Prokuratury Apelacyjnej  do końca ubiegłego tygodnia sąd wyższej instancji nie rozpatrzył jeszcze zażalenia.

Podejrzani urzędnicy pracują 

ABW oprócz byłej dyrektor zatrzymała także dwóch jej podwładnych. Weryfikowali oni wnioski spółek gazowych o wydobycie gazu łupkowego. ABW odkryła, że urzędnicy pisali fragmenty wniosków dla firm, a później sami je oceniali. Nie zostali zwolnieni z pracy. „Dwie osoby zostały przeniesione do innych komórek organizacyjnych ministerstwa” – powiadomiło nas biuro prasowe resortu środowiska.

Będą areszty? 

Prokuratorzy zarzuca im korupcję. Sąd Rejonowy Warszawa – Wola nie zgodził się na ich aresztowanie i zastosował poręczenie majątkowe. Oskarżyciele się odwołali. – Sąd przychylił się do naszego stanowiska i polecił ponowne rozpatrzenie wniosków o areszty – mówi nam Waldemar Tyl, wiceszef warszawskiej Prokuratury Apelacyjnej. Decyzje zapadły ponad tydzień temu. Sąd Okręgowy w Warszawie uznał, że sąd niższej instancji odrzucił wniosek prokuratury bez zapoznania się ze wszystkimi dowodami obciążającymi urzędników. Sprawa aresztu będzie jeszcze raz rozpatrzona.

Jest się o co bić

Do tej pory resort środowiska wydał 101 koncesji na wydobycie gazu łupkowego. Otrzymali je m.in.: Exxon Mobil, Chevron, Marathon, ConocoPhillips, Talisman Energy, PGNiG, Lotos i Orlen Upstream. Wg amerykańskiej agencji ds. Energii (EIA) Polska ma 5,3 bln m sześć. gazu łupkowego, który można wydobywać.

Maciej Duda (m.duda2@tvn.pl)
Współpraca: Agnieszka Szypielewicz

]]>