Home Aktualności Energooszczędne świetlówki dla gmin

Energooszczędne świetlówki dla gmin

0
0

Wszystkie gminy w Polsce dostaną energooszczędne świetlówki od  ministerstwa gospodarki. W ten sposób resort chce promować w lokalnych społeczeństwach proenergooszczędne postawy. W ramach kampanii „Czas na oszczędzanie energii” przygotowano także broszury „Inteligentna energia”. Opracowania te mają propagować wiedzę na temat energooszczędnych  technologii i ich racjonalnego wykorzystania w życiu codziennym. Jak podaje na swoich stronach resort gospodarki, z badań statystycznych wynika, że Polacy w niewielkim stopniu stosują rozwiązania sprzyjające ograniczeniu zużycia energii. Jedynie 2,5% źródeł światła w polskich domach to energooszczędne świetlówki – co jest jednym z najniższych wskaźników w Unii Europejskiej.

Ponadto odejście od tradycyjnych żarówek jest elementem unijnej strategii wzrostu efektywności energetycznej i walki ze zmianami klimatycznymi. Modernizacja źródeł światła w skali Unii Europejskiej  ozwoli ograniczyć emisję CO2 o 15 mln ton rocznie. Są to oszczędności porównywalne z poziomem produkcji 10 średniej wielkości elektrowni. Jednym z obszarów, gdzie skutecznie można zmniejszyć zużycie energii jest oświetlenie. Zdaniem ekspertów, zastąpienie tylko 1 tradycyjnej żarówki świetlówką energooszczędną  pozwala zaoszczędzić wciągu roku ponad 26 zł i ograniczyć emisje CO2 o 62 kg. Wymiana żarówek w 13 mln polskich gospodarstw domowych (średnio po 5 punktów świetlnych) dawałaby oszczędność na poziomie 4 TWh, czyli ponad 3,5 % rocznego krajowego zużycia energii elektrycznej netto. Wyższą cenę energooszczędnych świetlówek w pełni  rekompensuje ich większa trwałość (do 8 lat) oraz efektywność (5-krotnie mniejsze zużycie energii).

Zgodnie z zapisami dyrektywy 2006/32/WE w sprawie efektywności końcowego wykorzystania energii i usług energetycznych sektor publiczny powinien pełnić wzorcową rolę w  akresie oszczędności energii. W ramach programu promocji efektywności energetycznej w Polsce, ministerstwo deklaruje, że nowoczesne świetlówki zostaną rozdystrybuowane do  poszczególnych urzędów wojewódzkich, a przedstawiciele gmin będą mogli je odbierać przy okazji wizyt w urzędach, bez ponoszenia dodatkowych kosztów.

Polecamy artkuł na portalu ekologia.pl >>

]]>

Załaduj więcej... Aktualności

Zobacz również

Zielone Dni 2024 w Szklarskiej Porębie

Fundacja Strefa Zieleni, we współpracy z organizacjami partnerskimi (GEF, HBS, Partią Ziel…