Home Aktualności Relacja ze spotkania w Żurawlewie dotycząca uruchomienia wiercenia gazu łupkowego

Relacja ze spotkania w Żurawlewie dotycząca uruchomienia wiercenia gazu łupkowego

0
0
zurawlew1

zurawlew1

Spotkanie 19.01. odbywało się w remizie małej wioski Żurawlew w gminie Grabowiec na Lubelszczyźnie. Miało być spotkaniem przedstawicieli Chevronu- koncesjonariusza, który chce postawić w okolicy wiertnię gazu łupkowego, wójta gminy, sprzyjającego inwestycji i mieszkańców wsi ( gminy).

{gallery}Galerie/zurawlew,width=170,height=123,limit=1,limit_quantity=9{/gallery}Wójt publicznie zapowiadał, że nie chcą nikogo z zewnątrz, że spotkanie jest zamknięte, bo mieszkańcy się sami musza dogadać. Przygotowano też bogaty poczęstunek i  Chevron chciał  wręczyć paczki uboższej części wsi. Przeciwnicy tych wierceń z tej wsi i sąsiedniego, odległego o 3 km, Rogowa, z którego Chevron wyproszono kilka miesięcy wcześniej zaalarmowali  i zaprosili osoby zajmujące się  gazem łupkowym  z całej Polski do przyjechania na to spotkanie, nie akceptując forsowanej przez Wójta  formuły zebrania.

Już na początku spotkania, przy pełnej sali ok. 100 osób, doszło do konfliktu z wójtem, który w imieniu Chevronu stawiał warunek, że spotkanie nie może być filmowane, nagrywane i nie mogą być robione zdjęcia. Sala nie zgodziła się na takie ograniczenia i po krótkim zamieszaniu przedstawiciele koncernu wyszli, została pani dr Małgorzata Woźnicka z Państwowego Instytutu Geologicznego oraz dwóch geologów z Lublina wśród nich prof.  Marian Harasimuk z UMCS. Uczestnicy zaprosili na sale ekipę TVN 24, która  szanując prośbę wójta, wcześniej nie weszła na salę. Sala wysłuchała ciekawej i bardzo rzeczowej prezentacji pani Konieczyńskiej o metodzie hydraulicznego szczelinowania i jej wpływie na środowisko, z trudem do głosu dostał się prof. Harasimowicz. Oba wystąpienia były przerywane żywiołowymi pytaniami i wystąpieniami ludzi ( ekspertów z zewnątrz i mieszkańców wsi), czasem noszącymi charakter  szeroko formułowanych zarzutów . Dotyczyły one procesu koncesjonowania, niskich opłat eksploatacyjnych, udziału( dominacji) koncernów zagranicznych, ale i zagrożeń  dla wód i zdrowia mieszkańców, przy mającym zostać uruchomionym szczelinowaniu. Padały oskarżenia w stosunku do Wójta, że nie jest reprezentantem mieszkańców a Chevronu, ubolewano, że zrejterowali przedstawiciele firmy.

Ważną informacją jest to, iż ok. 400 m od planowanej wiertni znajduje się dolina rzeki Wolica – obszar Natura2000. Biorąc pod uwagę tylko jeden fakt iż poziome odwierty obecnie mogą sięgać do 3,5 km. , potencjalna eksploatacja łupków, może odbywać się pod tym obszarem chronionym prawem europejskim, obecnie bez żadnych raportów, analiz oddziaływań. Oczywiście propagatorzy technologii powiedzą, że odwierty i hydrauliczne szczelinowanie odbywa się na głębokości od 2-4 km, więc nic się nie może stać. Ale dziś z pewnością wiemy, że może. Struktura geologiczna nie jest, aż tak dokładnie poznana, a są w niej szczeliny, uskoki, także eksploatacja powoduje ruchy górotworu. Z danych i praktyki amerykańskiej wiemy, że wypadki przy szczelinowaniu zdarzają się raz na 100 odwiertów a poważniejsze awarie raz na 1000 odwiertów. Pod dużym znakiem zapytania pozostaje postępowanie z płuczką zaprawioną toksycznymi związkami chemicznymi i wypłukanymi substancjami z górotworu ( pierwiastki promieniotwórcze, metale ciężkie, etc), która w wielkiej ilości 4-6 tys. m3 na jeden otwór wiertniczy, wydostaje się na powierzchnię. Przepisy  umożliwiające kontrolę i sama kontrola procesu utylizacji tych odpadów niebezpiecznych na razie wydaje się niedookreślona i mocno iluzoryczna, co pokazała również  dyskusja podczas spotkania.

Zebranie zakończyło się po blisko 4 godzinach wykładu i bardzo żywej dyskusji, momentami przekształcającej się w wiec.

Wszyscy się zgodzili, że raczej nie przybyło zwolenników tej technologii i gazu łupkowego wśród mieszkańców gminy.

                                                                                              Radek Gawlik


Podziękowanie za udział w spotkaniu w Żurawlowie dnia 19.01.2012r.

  W imieniu mieszkańców wsi Żurawlów i gminy Grabowiec chcielibyśmy serdecznie podziękować za przychylność i wsparcie okazane przez Was w sprawie spotkania mieszkańców z firmą Chevron. Dziękujemy za nagłośnienie naszego problemu związanego z gazem łupkowym, który spotkał się z tak dużym poparciem społecznym. Czujemy się zaszczyceni, że mogliśmy poznać tak wielu  wspaniałych   ludzi. 

Dziękujemy Wam za zaufanie i wsparcie  którym nas obdarzyliście. Dzięki zaufaniu, wyrozumiałości i serdeczności z Waszej strony udało nam się mieszkańcom   Żurawlowa i całej gminy Grabowiec udowodnić całej Polsce że takie problemy nie są odstawiane na bok i że trzeba o tym rozmawiać .  Jesteśmy dumni, że mogliśmy  reprezentować naszą  wieś wspólnie z Wami.

 

Jeszcze raz serdecznie dziękujemy.

Mieszkańcy Żurawlowa i okolic.

]]>

Załaduj więcej... Aktualności

Zobacz również

Zielone Dni 2024 w Szklarskiej Porębie

Fundacja Strefa Zieleni, we współpracy z organizacjami partnerskimi (GEF, HBS, Partią Ziel…