
Spotkanie 19.01. odbywało się w remizie małej wioski Żurawlew w gminie Grabowiec na Lubelszczyźnie. Miało być spotkaniem przedstawicieli Chevronu- koncesjonariusza, który chce postawić w okolicy wiertnię gazu łupkowego, wójta gminy, sprzyjającego inwestycji i mieszkańców wsi ( gminy).
{gallery}Galerie/zurawlew,width=170,height=123,limit=1,limit_quantity=9{/gallery}Wójt publicznie zapowiadał, że nie chcą nikogo z zewnątrz, że spotkanie jest zamknięte, bo mieszkańcy się sami musza dogadać. Przygotowano też bogaty poczęstunek i Chevron chciał wręczyć paczki uboższej części wsi. Przeciwnicy tych wierceń z tej wsi i sąsiedniego, odległego o
Już na początku spotkania, przy pełnej sali ok. 100 osób, doszło do konfliktu z wójtem, który w imieniu Chevronu stawiał warunek, że spotkanie nie może być filmowane, nagrywane i nie mogą być robione zdjęcia. Sala nie zgodziła się na takie ograniczenia i po krótkim zamieszaniu przedstawiciele koncernu wyszli, została pani dr Małgorzata Woźnicka z Państwowego Instytutu Geologicznego oraz dwóch geologów z Lublina wśród nich prof. Marian Harasimuk z UMCS. Uczestnicy zaprosili na sale ekipę TVN 24, która szanując prośbę wójta, wcześniej nie weszła na salę. Sala wysłuchała ciekawej i bardzo rzeczowej prezentacji pani Konieczyńskiej o metodzie hydraulicznego szczelinowania i jej wpływie na środowisko, z trudem do głosu dostał się prof. Harasimowicz. Oba wystąpienia były przerywane żywiołowymi pytaniami i wystąpieniami ludzi ( ekspertów z zewnątrz i mieszkańców wsi), czasem noszącymi charakter szeroko formułowanych zarzutów . Dotyczyły one procesu koncesjonowania, niskich opłat eksploatacyjnych, udziału( dominacji) koncernów zagranicznych, ale i zagrożeń dla wód i zdrowia mieszkańców, przy mającym zostać uruchomionym szczelinowaniu. Padały oskarżenia w stosunku do Wójta, że nie jest reprezentantem mieszkańców a Chevronu, ubolewano, że zrejterowali przedstawiciele firmy.
Ważną informacją jest to, iż ok.
Zebranie zakończyło się po blisko 4 godzinach wykładu i bardzo żywej dyskusji, momentami przekształcającej się w wiec.
Wszyscy się zgodzili, że raczej nie przybyło zwolenników tej technologii i gazu łupkowego wśród mieszkańców gminy.
Radek Gawlik
Podziękowanie za udział w spotkaniu w Żurawlowie dnia 19.01.2012r.
W imieniu mieszkańców wsi Żurawlów i gminy Grabowiec chcielibyśmy serdecznie podziękować za przychylność i wsparcie okazane przez Was w sprawie spotkania mieszkańców z firmą Chevron. Dziękujemy za nagłośnienie naszego problemu związanego z gazem łupkowym, który spotkał się z tak dużym poparciem społecznym. Czujemy się zaszczyceni, że mogliśmy poznać tak wielu wspaniałych ludzi.
Dziękujemy Wam za zaufanie i wsparcie którym nas obdarzyliście. Dzięki zaufaniu, wyrozumiałości i serdeczności z Waszej strony udało nam się mieszkańcom Żurawlowa i całej gminy Grabowiec udowodnić całej Polsce że takie problemy nie są odstawiane na bok i że trzeba o tym rozmawiać . Jesteśmy dumni, że mogliśmy reprezentować naszą wieś wspólnie z Wami.
Jeszcze raz serdecznie dziękujemy.
Mieszkańcy Żurawlowa i okolic.
]]>