Home Aktualności GREENPEACE: Aktywiści wspięli sie na Ministerstwo Gospodarki w proteście przeciwko Szczytowi Węglowemu

GREENPEACE: Aktywiści wspięli sie na Ministerstwo Gospodarki w proteście przeciwko Szczytowi Węglowemu

0
0
kto rzadzi

kto rzadzi

Aktywiści Greenpeace wspięli się dziś rano na budynek Ministerstwa Gospodarki, gdzie trwa Szczyt Węgla i Klimatu organizowany przez Światowy Związek Węglowy. Ekolodzy wywiesili transparent z hasłem „Kto rządzi Polską? Przemysł węglowy czy obywatele?” 

Swoją akcją ekolodzy chcieli podkreślić, że organizacja Szczytu Węgla i Klimatu w trakcie trwającego właśnie Szczytu Klimatycznego COP19 wyraźnie pokazuje, że priorytetem polskiego rządu jest dalsze uzależnienie gospodarki od węgla, wbrew woli obywateli. W najnowszym badaniu opinii publicznej przeprowadzonym przez CBOS Polacy opowiedzieli się za zwiększaniem udziału odnawialnych źródeł energii (89% Polaków chce więcej zielonej energii)[1]. 

„Zaproszenie reprezentant ów największych trucicieli, w trakcie trwania Szczytu Klimatycznego to wydarzenie bez precedensu i prowokacja ze strony rządu. Takie działanie oznacza, że Donald Tusk zupełnie nie liczy się z głosem obywateli, którzy chcą, aby rozw ój w Polsce był napędzany energią odnawialną.”, mówi Maciej Muskat, dyrektor Greenpeace Polska. 

Międzynarodowy charakter akcji nawiązuje do spotkań, które obecnie odbywają się w Warszawie. Na jednym z transparentów wywieszonych na Ministerstwie Gospodarki, aktywiści z Greenpeace napisali „Who rules Poland? Fossil industries or the people?” („Kto rządzi Polską? Przemysł paliw kopalnych, czy ludzie?”) 

„Organizacja Szczytu Węglowego w trakcie negocjacji klimatycznych COP19 to policzek wymierzony ludziom cierpiącym z powodu katastrofalnych skutków zmian klimatu. Należy jak najszybciej zrezygnować z inwestycji opartych na spalaniu paliw kopalnych, na rzecz odnawialnych źródeł energii”, powiedział Martin Kaiser, przewodniczący delegacji Greenpeace na COP19. 

W ubiegłym tygodniu, Ministerstwo Gospodarki opublikowało nowy projekt Ustawy o Odnawialnych Źródłach Energii. Pomimo tego, że Polska ma ogromny potencjał rozwoju tej gał ęzi energetyki, projekt ustawy zupełnie tego nie uwzględnia. Nadal znajduje się w nim zapis o dofinansowaniu współspalania węgla z biomasą, które w rzeczywistości nie ma nic wspólnego z ekologiczną produkcją energii. Pod przykrywką hasła „optymalizacja kosztów” przemycane jest wsparcie dla węglowych koncernów energetycznych. Wsparcie większe niż nowym źródłom odnawialnym, zapewniono w tym projekcie blisko 50-ciu istniejącym instalacjom współspalającym węgiel z biomasą. 

„Celem autorów projektu było przede wszystkim dofinansowanie dużych koncernów węglowych, które obawiaj ą się rosnącej, zielonej konkurencji. Trudno bowiem na serio traktować współspalanie jako energię odnawialną. Zamiast tego rząd powinien wspierać rozwój przydomowych mikroinstalacji odnawialnych źródeł energii, a nie stosować półśrodki i pozorować działania” – mówi Anna Ogniewska, koordynatorka projektu „Energia Odnawialna” w Greenpeace Polska. 

Najnowszy raport ekspercki przygotowany na zlecenie Greenpeace „[R]ewolucja Energetyczna dla Polski. Scenariusz zaopatrzenia Polski w czyste nośniki energii w perspektywie długookresowej” [2] udowadnia, że zmiana struktury rynku energii będzie korzystna dla polskiej gospodarki. 

„Dając zgodę na organizację Szczytu Węglowego, Donald Tusk dał jasny sygnał, że interes przemys łu węglowego jest dla niego ważniejszy od ochrony klimatu oraz zdanie obywateli. Premier musi wiedzieć, że do 2030r. Polska może zmniejszyć o połowę zapotrzebowanie na węgiel i stworzyć 100 tys. miejsc pracy.” – dodał Maciej Muskat. 

Zdjęcia z akcji dostępne niebawem tutaj: 

http://www.flickr.com/photos/greenpeacepl/

Kontakt: 

Maciej Muskat – dyrektor Greenpeace Polska, tel. 500 236 210, email: maciej.muskat@greenpeace.pl„>maciej.muskat@greenpeace.pl 

Katarzyna Guzek – rzeczniczka prasowa kampanii Greenpeace Klimat i Energia, tel. 500 236 211, email: katarzyna.guzek@greenpeace.pl„>katarzyna.guzek@greenpeace.pl 

Martin Kaiser – przewodniczący delegacji Greenpeace na COP19, tel. 518 785 814, martin.kaiser@greenpeace.de„>martin.kaiser@greenpeace.de (j. angielski i j. niemiecki) 

Przypisy: 

[1] Badanie opinii publicznej przeprowadzono pomiędzy 2 a 11 października 2013r. przez CBOS: 

http://www.greenpeace.org/poland/pl/press-centre/dokumenty-i-raporty/Badanie-opinii-publicznej-Zdecydowana-wikszo-Polakow-woli-energi-odnawialn-od-energii-z-wgla-i-atomu/ 

[2] Raport dostępny jest tutaj: http://www.greenpeace.org/poland/pl/press-centre/dokumenty-i-raporty/Rewolucja-energetyczna-dla-Polski/ 

Katarzyna Guzek

rzeczniczka prasowa kampanii Klimat i Energia

mob. +48 500 236 211

tel. +48 22 851 26 42

email: katarzyna.guzek@greenpeace.pl„>katarzyna.guzek@greenpeace.pl

www.greenpeace.pl/1z30

twitter.com/Greenpeace_PL

]]>

Załaduj więcej... Aktualności

Zobacz również

Zielone Dni 2024 w Szklarskiej Porębie

Fundacja Strefa Zieleni, we współpracy z organizacjami partnerskimi (GEF, HBS, Partią Ziel…