Home Aktualności Greenpeace dziękuje papieżowi Franciszkowi za działania na rzecz klimatu

Greenpeace dziękuje papieżowi Franciszkowi za działania na rzecz klimatu

Możliwość komentowania Greenpeace dziękuje papieżowi Franciszkowi za działania na rzecz klimatu została wyłączona
0

 Papież Franciszek: “Zmiany klimatyczne są problemem, którego nie można zostawić następnemu pokoleniu”

W przededniu Światowych Dni Młodzieży 2016 w Krakowie Greenpeace przypomniał o ekologicznym przesłaniu papieża Franciszka. Podczas spływu kajakowego po Wiśle aktywiści rozpostarli duży transparent z wizerunkiem papieża Franciszka i jego słowami “Zmiany klimatyczne są problemem, którego nie można zostawić następnemu pokoleniu”. Podziękowali w ten sposób papieżowi za opublikowaną rok temu encyklikę Laudato si’, poświęconą ekologii. Wydarzenie uświetnił występ chóru Soul’n’Voices.
23 lipca 2016
Zmiany klimatu to największe wyzwanie przed jakim stoi obecnie ludzkość. Już teraz miliony ludzi cierpią z powodu przeciągających się susz oraz gwałtownych powodzi, a wraz z postępowaniem globalnego ocieplenia problem będzie jedynie narastał. Naukowcy szacują, że wzrost średniej globalnej temperatury powyżej 2°C doprowadzi do katastrofalnych w skutkach zmian, których konsekwencje boleśnie odczują mieszkańcy wielu zakątków świata. Aby zapobiec realizacji czarnego scenariusza należy już do połowy stulecia drastycznie ograniczyć emisje gazów cieplarnianych pochodzących ze spalania paliw kopalnych. Skutki zmian klimatu stały się kluczowym kontekstem papieskiej encykliki Laudato si’. Niedawno minął rok od publikacji encykliki Laudato si’, skupiającej się na kluczowych wyzwaniach, przed jakimi stoi obecnie ludzkość: zniszczeniem środowiska, postępującymi zmianami klimatu i ubóstwem. Papież Franciszek wzywa w encyklice do odchodzenia od paliw kopalnych na rzecz rozwoju odnawialnych źródeł energii. Zwłaszcza w Polsce, kraju, w którym ok. 80 proc. energii pochodzi ze spalania węgla, powinniśmy potraktować to przesłanie z  powagą – powiedziała Katarzyna Guzek, rzeczniczka prasowa Greenpeace Polska. Dziękując za encyklikę, Greenpeace podkreśla, że niezwykle ważne jest podjęcie pilnych działań na rzecz zmniejszenia emisji gazów cieplarnianych. Nie da się tego zrobić bez transformacji polskiego sektora energetycznego, w którym kluczową rolę wciąż odgrywa spalanie paliw kopalnych. Papież Franciszek wyraźnie podkreśla potrzebę odchodzenia od spalania paliw kopalnych na rzecz rozwoju odnawialnych źródeł energii. Mamy nadzieję, że politycy, którzy spotkają się z papieżem w Krakowie, wsłuchają się w ten przekaz. Polska i świat potrzebują transformacji energetycznej a ta jest na wyciągnięcie ręki – dodaje Katarzyna Guzek. W listopadzie ubiegłego roku w Paryżu na Szczycie Klimatycznym, międzynarodowa społeczność przyjęła nowe porozumienie klimatyczne, którego celem jest powstrzymanie wzrostu średniej globalnej temperatury maksymalnie do 1,5 st. Celsjusza. Polska również podpisała porozumienie i tym samym zobowiązuje się do redukcji szkodliwych emisji.

Zdjęcia z wydarzenia: https://www.flickr.com/photos/greenpeacepl/albums/72157670365188550

W spływie udział wzięli aktywiści Greenpeace z Polski, Francji i Niemiec, a także biorący udział w Światowych Dniach Młodzieży pielgrzymi z Argentyny, Chorwacji, Meksyku, Nigerii, Republiki Południowej Afryki, Słowacji, Stanów Zjednoczonych, Trinidadu i Tobago, Wielkiej Brytanii, Paragwaju, Wybrzeża Kości Słoniowej.
źródło http://www.greenpeace.org/poland/pl/wydarzenia/polska/Greenpeace-dziekuje-papiezowi-Franciszkowi-za-dzialania-na-rzecz-klimatu/]]>

Załaduj więcej... Aktualności

Zobacz również

Przez smog umiera rocznie nawet 50 tys. ludzi. Zieloni zawalczą o czyste powietrze w Europarlamencie

Poprawa jakości powietrza jako główny postulat Wrocławskich Zielonych w ramach kampanii wy…