Home Aktualności JAK WYGLĄDAŁYBY KANCELARIA PREMIERA I SEJM ZNISZCZONE PRZEZ ODKRYWKĘ?

JAK WYGLĄDAŁYBY KANCELARIA PREMIERA I SEJM ZNISZCZONE PRZEZ ODKRYWKĘ?

0
0
DSC 0054

DSC 0054

Kilkuset przeciwników budowy nowych kopalni odkrywkowych węgla brunatnego protestowało dziś pod Kancelarią Premiera

. Demonstranci rozwinęli transparenty z hasłem „STOP odkrywce” oraz zaprezentowali fotomontaże pokazujące, jak wyglądałby Sejm, Kancelaria Premiera oraz sopocki dom premiera Donalda Tuska, gdyby stanęły na drodze kopalni odkrywkowej węgla brunatnego [1]. Mieszkańcy zagrożonych terenów, trzymając się za ręce, uformowali długi na 100 m łańcuch ludzi wzdłuż Kancelarii Premiera . Zapowiedzieli w ten sposób wielotysięczną, międzynarodową akcję protestacyjną „Łańcuch ludzi STOP odkrywce”, która odbędzie się 23 sierpnia w gm. Gubin i Brody (woj. lubuskie). Przekazano też apel, w którym wezwano premiera do wycofania się z planów budowy nowych kopalni odkrywkowych.*

Dziś przed Kancelarią Prezesa Rady Ministrów odbyła się demonstracja mieszkańców terenów zagrożonych budową kopalni odkrywkowych, którzy nie zgadzają się na realizację planów. Wręczyli premierowi apel, w którym wezwali do rezygnacji z planów eksploatacji złóż węgla brunatnego na rzecz rozwoju odnawialnych źródeł energii. Demonstrujący przynieśli ośmiometrowy transparent z hasłem „Łańcuch ludzi STOP odkrywce”, w ten sposób przypominają, że 23 sierpnia w woj. lubuskim, na polsko-niemieckiej granicy (Łużyce), odbędzie się wielotysięczna, międzynarodowa akcja solidarnościowa przeciwko budowie nowych kopalni odkrywkowych w gm. Gubin i Brody oraz w sąsiednich gminach niemieckich.

Akcja jednocześnie ma promować rozwiązania na rzecz przyjaznej ludziom i środowisku energetyki odnawialnej [2].

/”Kopalnie odkrywkowe to gospodarka rabunkowa. W naszych gminach odbyły się prawnie ważne referenda, w których zdecydowana większość mieszkańców powiedziała NIE dla kopalni odkrywkowej węgla brunatnego. Domagamy się, by rząd uszanował wolę mieszkańców. Już teraz rozwijamy odnawialne źródła energii na naszych terenach i to jest właśnie szansa dla regionu i dla bezpieczeństwa energetycznego Polski/” – mówi uczestniczący w demonstracji Ryszard Kowalczuk, wójt gm. Brody (lubuskie).

Rząd oraz koncerny węglowe (PGE i PAK) planują budowę kopalni odkrywkowych węgla brunatnego aż w czterech województwach: lubuskim, dolnośląskim, wielkopolskim i kujawsko-pomorskim. W lubuskich gminach Gubin i Brody proces inwestycyjny jest najbardziej zaawansowany.

Planowane kopalnie odkrywkowe oznaczać będą dziury w ziemi o łącznej powierzchni aż 400 kilometrów kwadratowych, wywłaszczenia nawet 30 tys.

osób oraz nieodwracalne zniszczenie tysięcy hektarów lasów, pól uprawnych i infrastruktury [3].

Plany budowy kopalni odkrywkowych skazują Polskę na wieloletnie uzależnienie od spalania szkodliwego dla ludzi i środowiska węgla brunatnego, ale również skazują wiele regionów na powolną, trwającą wiele lat degradację. Mieszkańcy gmin zagrożonych budową odkrywek narzekają, że widmo odkrywek blokuje rozwój gmin i prowadzenie innych inwestycji.

/”Żyjemy w cieniu kopalni, która ma powstać w naszej gminie. Na razie są to plany rządu i PGE, ale same te plany już blokują rozwój naszej gminy – odstraszają inwestorów z innych branż i utrudniają życie rolnikom, którym Agencja Nieruchomości Rolnych nie chce przedłużać dzierżaw i sprzedaży ziemi. Odkrywek jeszcze nie ma, a gmina już traci” – mówi Zbigniew Barski, wójt gm. Gubin (lubuskie)./

Porównanie polityki polskiego rządu ze scenariuszem „[R]ewolucji energetycznej dla Polski” [4] udowadnia, że w naszym kraju rozwój źródeł odnawialnych i podnoszenie efektywności może najszybciej i w trwały sposób pomóc w uniezależnieniu się od importu paliw kopalnych. Dzięki stopniowemu przejściu na OZE i obniżaniu zapotrzebowania na energię, import paliw kopalnych w roku 2030 mógłby się zmniejszyć aż o 36 procent w stosunku do rządowej strategii energetycznej. W ramach tego udział gazu ziemnego spadłby o 14 procent, węgla kamiennego – 28 procent, brunatnego – 36 procent, a ropy o 47 procent.

Zdjęcia z demonstracji dostępne do nieodpłatnego wykorzystania:

https://www.flickr.com/photos/greenpeacepl/sets/72157645618676343/

*Kontakt:*

*Iwo Łoś*– koordynator kampanii Greenpeace Klimat i Energia, tel.

513 172 537, iwo.los@greenpeace.org„>iwo.los@greenpeace.org <iwo.los@greenpeace.org„>mailto:iwo.los@greenpeace.org>

*Katarzyna Guzek*– rzeczniczka prasowa Greenpeace, tel. 500 236 211, katarzyna.guzek@greenpeace.org„>katarzyna.guzek@greenpeace.org <katarzyna.guzek@greenpeace.org„>mailto:katarzyna.guzek@greenpeace.org>

/*Przypisy:*//**/

/[1] Fotomontaże udostępnione do nieodpłatnej publikacji można pobrać ze

strony:

/https://www.flickr.com/photos/greenpeacepl/sets/72157645563779055/////

/[2] Więcej o akcji na stronie /http://lancuchludzi.pl///

/[3] /http://greenpeace.pl/rozwoj-tak-odkrywki-nie///

/[4] Raport [R]ewolucja Energetyczna

/http://www.greenpeace.org/poland/pl/press-centre/dokumenty-i-raporty/Rewolucja-energetyczna-dla-Polski///

]]>

Załaduj więcej... Aktualności

Zobacz również

Elektrownia atomowa w Choczewie zagraża bezpieczeństwu energetycznemu Polski

Rząd PiS lokalizując elektrownię jądrową (EJ) w gminie Choczewo na wybrzeżu Bałtyku nie zw…