European Commission to take Spain to court over destruction of Doñana
Komisja Europejska wezwała Hiszpanię do sądu w sprawie zniszczenia Doñany.
W następstwie skargi złożonej przez WWF Hiszpania, Komisja Europejska ogłosiła dziś, że będzie odwoływać Hiszpanię do Europejskiego Trybunału Sprawiedliwości (ETS) w związku z poważnym pogorszeniem stanu Parku Narodowego Doñana oraz z powodu niewdrożenia unijnych przepisów dotyczących przyrody i wody – ramowa dyrektywa wodna UE oraz dyrektywy ptasią i siedliskową.
To dążenie do ocalenia Doñany następuje po latach bezczynności i powtarzających się naruszeń ze strony władz hiszpańskich, Ministerstwa Środowiska, a także andaluzyjskiego rządu i gmin, które nie zrobiły nic, aby zapobiec nielegalnemu nawadnianiu, które niszczyło mokradła Doñany.
Hiszpania narusza unijną ramową dyrektywę wodną, biorąc pod uwagę dramatyczny spadek poziomu tymczasowych wód gruntowych i powierzchniowych w Doñana oraz zły stan wody spowodowany zanieczyszczeniem azotanami z intensywnego rolnictwa w celu produkcji truskawek i czerwonych owoców. WWF Hiszpania potępiła również fakt, że degradacja niektórych chronionych siedlisk doprowadziła do upadku i bliskiego wyginięcia wielu gatunków, z których niektóre są zagrożone wyginięciem, takich jak kaczka jarzebata
“Po latach niedecyzyjnosci, Komisja Europejska w końcu wysłuchała apeli, by rzucić wyzwanie hiszpańskiemu rządowi w sprawie Doñany! To dobra wiadomość, a ETS musi teraz szybko podjąć decyzję o egzekwowaniu unijnych przepisów dotyczących przyrody i wody oraz powstrzymać niszczenie tych cennych terenów podmokłych “- powiedział Andreas Baumüller, szef działu zasobów naturalnych w Europejskim biurze ds. Polityki WWF. “Podobnie jak wiele innych zagrożonych stron, Doñana jest chroniona przez prawo UE, bez tego nadal byłyby degradowane, a niezwykłe dzikie zwierzęta unicestwiane. Ale jedno z tych praw jest atakowane. Wzywamy obywateli, aby przyłączyli się do ruchu ponad 220 000 osób, walczacego o unijną ramową dyrektywę wodną poprzez kampanię #ProtectWater. ”
Decyzja Komisji o pozwaniu Hiszpanii zajeła długi czas. WWF Hiszpania po raz pierwszy złożyła skargę w kwietniu 2010 r., w której potępiła destrukcyjne i niezrównoważone pozyskiwanie wody z obszaru Doñana w celu intensywnej uprawy truskawek. Ta działalność poważnie uszkadza cenną warstwę wodonośną (podziemną warstwę przepuszczalnej przez wodę skały) i chronione siedliska i gatunki, dla których przestrzeń ta została włączona do sieci Natura 2000.
W następstwie skargi wniesionej przez WWF Hiszpania, Komisja Europejska w listopadzie 2014 r. wszczęła postępowanie w sprawie naruszenia przeciwko Hiszpanii, po której w kwietniu 2016 r. wydano uzasadnioną opinię. Dzisiaj ostatni krok w tym procesie został podjęty po skierowaniu sprawy przez Komisję do ETS.
-
W Polsce działa 1,7 mln instalacji fotowoltaicznych. Ale nie mamy ruchu społecznego
Obywatelskie społeczności energetyczne przedstawia się jako jeden z elementów współrządzen… -
83 organizacje przyrodnicze apelują w Sejmie o powiększenie sieci rezerwatów
Organizacje społeczne zaapelowały w Sejmie do polityków i polityczek o powiększenie sieci … -
Energia kobiet może zadecydować o transformacji regionu Turowa
25 marca w przysłupowej Zagrodzie Kołodzieja w Zgorzelcu po raz kolejny spotkały się lokal…
Załaduj więcej... Wiadomości
Zobacz również
W Polsce działa 1,7 mln instalacji fotowoltaicznych. Ale nie mamy ruchu społecznego
Obywatelskie społeczności energetyczne przedstawia się jako jeden z elementów współrządzen…