Home Aktualności Komisja Europejska zaskarży Polskę za węgiel brunatny

Komisja Europejska zaskarży Polskę za węgiel brunatny

0
0

Komisja Europejska zainicjowała formalną procedurę, która może zakończyć się wniesieniem przeciwko Polsce skargi do Europejskiego Trybunału Sprawiedliwości (ETS). Sprawa dotyczy budowy odkrywki Tomisławice. Komisja Europejska, w tzw. Letter of Formal Notice przyjętym 24 czerwca 2010 r. i przesłanym władzom polskim, upomina Polskę, iż jej budowa może naruszać prawo unijne.

„Z analizy dokonanej przez Komisję Europejską wynika, że budowa kopalni odkrywkowej Tomisławice może naruszać unijną Dyrektywę Siedliskową oraz dotychczasowe orzecznictwo Europejskiego Trybunału Sprawiedliwości dotyczące tej dyrektywy” – podkreśla Janez Potočnik, Komisarz Europejski ds. środowiska.

Upomnienie dotyczy tej samej dyrektywy, której naruszenie było przedmiotem skargi skierowanej do ETS przeciwko Polsce przez Komisję Europejską w sprawie obwodnicy Augustowa przez Dolinę Rospudy. Tym samym potwierdzają się zarzuty Greenpeace.

„Od dawna podkreślamy, że budowa odkrywki może łamać nie tylko polskie ale także unijne prawo. W maju, Wojewódzki Sąd Administracyjny w Poznaniu stwierdził rażące naruszenie prawa w decyzji środowiskowej. Upomnienie Komisji jest kolejnym sygnałem, że budowa ta powinna zostać natychmiast wstrzymana” – mówi Iwo Łoś, koordynator kampanii Greenpeace Klimat i Energia

„Wysyłając do Polski to ostrzeżenie Komisja Europejska dała naszemu rządowi silny sygnał, że na dalszej budowie odkrywki Tomisławice straci nie tylko przyroda, ale przede wszystkim Polska łamiąca unijne prawo. Jeśli nie chcemy dalej marnować pieniędzy podatników na budowę, która i tak może zostać wstrzymana, odkrywka Tomisławice powinna zostać natychmiast zamknięta. Wtedy oszczędzimy zarówno pieniądze nas wszystkich, jak i jezioro Gopło, któremu zagraża odkrywka” – dodaje Iwo Łoś.

W 2008 roku Stowarzyszenie Przyjezierze oraz Gmina Kruszwica złożyły skargę do Komisji Europejskiej, zarzucając polskim organom złamanie prawa unijnego. Jednocześnie, miejscowi rolnicy złożyli wniosek do Samorządowego Kolegium Odwoławczego o unieważnienie decyzji środowiskowej, zarzucając jej rażące naruszenie prawa.

W styczniu br. skarga do Komisji Europejskiej została uzupełniona o badania dwóch niezależnych zespołów naukowców, które wykazały że odkrywka będzie miała destrukcyjny wpływ na nadgoplańskie obszary Natura 2000. 27 kwietnia br. sprawą odkrywki zainteresował się również Parlament Europejski. Komisja Petycji Parlamentu Europejskiego, do której wysłano petycję przeciwko odkrywce Tomisławice, poprosiła Komisję Europejską o pilne wyjaśnienie, jakie interwencje podjęła w związku ze złożoną skargą. W swoich wyjaśnieniach Komisja ujawniła prawdopodobne naruszenie unijnych przepisów przez odkrywkę.

Sprawa dotycząca decyzji środowiskowej trafiła do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego, który 7 maja doszukał się w niej rażącego naruszenia prawa. Mimo to odkrywka Tomisławice została oficjalnie otwarta 4 maja 2010 i nadal działa.

Źródło:

Media Officer

Sekretariat Koalicji Klimatycznej

Polski Klub Ekologiczny – Okręg Mazowiecki

ul. Mazowiecka 11/16

00 – 052 Warszawa

tel/fax: (+48) 22 827 33 70

email: koalicjaklimatyczna@gmail.com

Climate Coalition Secretariat

Polish Ecological Club – Mazovian Branch

11, Mazowiecka St., flat 16

00 – 052 Warsaw

phone/fax:(+48) 22 827 33 70

email: koalicjaklimatyczna@gmail.com

]]>

Załaduj więcej... Aktualności

Zobacz również

Przez smog umiera rocznie nawet 50 tys. ludzi. Zieloni zawalczą o czyste powietrze w Europarlamencie

Poprawa jakości powietrza jako główny postulat Wrocławskich Zielonych w ramach kampanii wy…