Sensacyjni bohaterowie to: babka pierzasta, soliród zielny, świbka morska, jarnik solankowy. Lista roślin jest zresztą dłuższa. Prof. Mirosław Stachowiak z Uniwersytetu Technologiczno- Przyrodniczego w Bydgoszczy, dorzucił i swoją nowinkę: żyją tu równie rzadkie, słonolubne chrząszcze, wśród nich paracymus aeneus, który w Polsce już nigdzie nie występuje!
A wszystko to na prywatnych terenach o powierzchni ok. 20 hektarów, położonych na granicy gmin miejskiej i wiejskiej Kołobrzeg. Odkrycie jest tak cenne, że wieść o nim trafiła już do Komisji Europejskiej.
Jeszcze w środę okazało się, że cały entuzjazm naukowców może zdać się na przysłowiową psią budę. Rzecz w tym, że właśnie przez biologicznie bezcenne tereny ma przebiegać droga wojewódzka, łącząca Kołobrzeg z drogą krajową nr 6. – Koniecznie trzeba zmienić jej przebieg! – niewytrzymał prof. Stachowiak. – I to szybko, bo będziecie tu mieć drugą Rospudę! Tyle że do sześcianu! Będą tu protestować ekolodzy z całej Europy!
Tłumaczenia architektów brzmiały jednak jak wyrok: – Nic już nie zmienimy. Plany zatwierdzone. Unia już daje nam pieniądze na budowę. Prezydent Janusz Gromek o groźbie ekologicznej katastrofy i bardzo możliwej powtórce z awantury o Rospudę dowiedział się od gazety.
Źródło: Głos Koszaliński]]>
-
Setki ton porzuconych śmieci w wakacyjnych kurortach. Raport EKO-UNII
Każdego roku w gminach turystycznych zbiera się tony śmieci z nielegalnych wysypisk, a kos… -
Wakacje ze śmieciami. Czy system kaucyjny oczyści środowisko? ┆DEBATA
Serdecznie zapraszamy na debatę pt. „Wakacje ze śmieciami. Czy system kaucyjny oczyści śro… -
Podzwonne dla Odry
Katastrofa na Odrze nadal trwa alarmują ekolodzy z Koalicji Czas na Odrę. Wyłowiono ponad …
Załaduj więcej... Aktualności
Zobacz również
Setki ton porzuconych śmieci w wakacyjnych kurortach. Raport EKO-UNII
Każdego roku w gminach turystycznych zbiera się tony śmieci z nielegalnych wysypisk, a kos…