Home Aktualności Lokalne organizacje z Saksonii i Brandenburgii

Lokalne organizacje z Saksonii i Brandenburgii

Możliwość komentowania Lokalne organizacje z Saksonii i Brandenburgii została wyłączona
0

W sierpniu 2015 roku EKO-UNIA spotkała się z przedstawicielami lokalnych organizacji z Saksonii oraz Brandenburgii: Umweltgruppe Cottbus, Gemeinde Schenkendoebern oraz Klinger Runde. Organizacje te zaangażowane są w kampanie mające na celu sprzeciw wobec działalności i rozbudowie kopalni odkrywkowych oraz elektrowni znajdujących się w regionie – Jaenschwalde (3000 MW), Schwarze Pumpe (1600 MW) oraz Boxberg (2500 MW). Organizacje pracują także przy problemach monitorowania procesu przesiedleń ludzi pod nowe odkrywki, ochrony dziedzictwa kulturowego Serbołużyczan, odnawialnych źródeł energii oraz ochrony rzeki Sprewy.

Do 2020 roku niemiecki rząd chce zamknąć część elektrowni węglowych, a dokładniej cześć działających w nich bloków. Zamknięte mają być m.in. 2 bloki elektrowni Jaenschwalde. W sierpniu 2015 roku aktywiści organizacji pozarządowych oraz mieszkańcy cierpiący z powodu istniejących kopalni odkrywkowych z różnych krajów spotkali się pod elektrownią Jaenschwalde, żeby zaprotestować przeciwko wydobyciu i spalaniu węgla brunatnego. Utworzyli widoczny z powietrza ludzki obraz przypominający czaszkę i dym wydobywający się z kominów elektrowni. Zamknięcie elektrowni w Niemczech nie jest jednak prostym zagadnieniem, gdyż koszt takiego procesu jest bardzo wysoki.

W 2014 roku Vatenfall ogłosił, że sprzedaje swoje kopalnie odkrywkowe w Niemczech. Nie chce również inwestować w nowe odkrywki, gdyż koszt przesiedleń ludności pod kopalnie jest wysoki i inwestycja staje się nieopłacalna. Przedstawiciele organizacji lokalnych uważają, że przyszłością w Niemczech jest oszczędność energii oraz energetyka rozproszona oparta na małych inwestycjach.

Stosunek do projektu Międzynarodowej Koalicji „Rozwój Tak-Odkrywki Nie”:

  • – są zainteresowani współpracą, uważają Koalicję za dobry pomysł,
  • – chcą pozostać z nami w kontakcie i być informowani o postępach projektu,
  • – w Niemczech istnieje Koalicja Klimatyczna – Climate Action,
  • – uważają, że niemieckie Fundusze mogą być zainteresowane Koalicją,
  • – ważnym wydarzeniem jest Szczyt Klimatyczny w Paryżu – po nim zobaczymy co się będzie działo na arenie międzynarodowej,
  • – EU Water Framework Directive (Ramowa Dyrektywa Wodna UE) – można by odnieść się do tej dyrektywy wspólnie na arenie międzynarodowej.
]]>

Załaduj więcej... Aktualności

Zobacz również

Usunęli ponad 165 ton śmieci! Trzecia edycja Akcji Czysta Odra zakończona rekordowym wynikiem

Ponad 21 tys. wolontariuszek i wolontariuszy z Polski, Czech i Niemiec na przełomie maja i…