Home OCHRONA PRZYRODY Miłość i Mierzeja Bez Przerwy – Walentynki w miejscu planowanego przekopu

Miłość i Mierzeja Bez Przerwy – Walentynki w miejscu planowanego przekopu

Możliwość komentowania Miłość i Mierzeja Bez Przerwy – Walentynki w miejscu planowanego przekopu została wyłączona
0

Przed świtem na terenie planowanego przekopu pojawiło się łóżko z błękitną pościelą, a w nim aktywista i  aktywistka “Obozu dla Mierzei”, oboje nago. Wokół nich transparenty “Miłość i Mierzeja bez przerwy”, “Make love not canal” trzymane przez inne obrończynie i obrońców przyrody oraz mieszkanki i mieszkańców regionu. 

Do takiej formy pokojowego protestu miłośników przyrody zainspirował wykład noblowski Olgi Tokarczuk. Aktywiści i aktywistki chcą aby postawie siły przeciwstawić czułość. Wierzą też, że jest ona potrzebna bo “dostrzega między nami więzi, podobieństwa i tożsamości. Jest tym trybem patrzenia, które ukazuje świat jako żywy, żyjący, powiązany ze sobą, współpracujący, i od siebie współzależny”.

Na Mierzei Wiślanej rząd i ministerstwo siłą narzucają swoje plany. Wbrew woli mieszkańców, wbrew zaleceniom KE i bez decyzji środowiskowej niszczą unikatowy obszar Natura 2000 i marnotrawią ogromne pieniądze. Mija rok od bezprawnej i gwałtownej wycinki drzew na terenie planowanego przekopu. Prace niestety są kontynuowane, dewastacja przyrody postępuje, choć jest niebezpieczna dla przyrody i nieadekwatnie droga.

Naszą odpowiedzą na to nielegalne działanie będzie właśnie czułość.” – mówi Mayra Wojciechowicz leżąc w łóżku – Słowa noblistki <Chciwość, brak szacunku do natury, egoizm, brak wyobraźni, niekończące się współzawodnictwo, brak odpowiedzialności sprowadziły świat do statusu przedmiotu, który można ciąć na kawałki, używać i niszczyć.> niestety odpowiadają temu co dzieje się obecnie na Mierzei Wiślanej.

Ten pokojowy happening nawiązuje także do akcji “Bed-in for peace” Johna Lennona i Yoko Ono z 1969, którzy przez kilka dni leżeli w łóżku w imię pokoju. Jak mówił Lenon „Nie ma lepszej alternatywy dla przemocy niż pozostanie w łóżku i zapuszczenie włosów”. 

Na miejscu jest już obecnie policja. Prace na budowie nie zostały przerwane mimo obecności aktywistów. O rozwoju wydarzeń będziemy informować w social mediach Obozu dla Mierzei Wiślanej. 

Kontakt: Joanna Brzezińska 603450991

Pozdrawiamy serdecznie,

Obóz dla Mierzei Wiślanej

Załaduj więcej... OCHRONA PRZYRODY

Zobacz również

Samorządowa debata wyborcza o przyszłości Dolnego Śląska

Zapraszamy do udziału w otwartej debacie wyborczej, w której kandydaci i kandydatki w wybo…