Home OCHRONA PRZYRODY Miłość i Mierzeja Bez Przerwy – Walentynki w miejscu planowanego przekopu

Miłość i Mierzeja Bez Przerwy – Walentynki w miejscu planowanego przekopu

Możliwość komentowania Miłość i Mierzeja Bez Przerwy – Walentynki w miejscu planowanego przekopu została wyłączona
0

Przed świtem na terenie planowanego przekopu pojawiło się łóżko z błękitną pościelą, a w nim aktywista i  aktywistka “Obozu dla Mierzei”, oboje nago. Wokół nich transparenty “Miłość i Mierzeja bez przerwy”, “Make love not canal” trzymane przez inne obrończynie i obrońców przyrody oraz mieszkanki i mieszkańców regionu. 

Do takiej formy pokojowego protestu miłośników przyrody zainspirował wykład noblowski Olgi Tokarczuk. Aktywiści i aktywistki chcą aby postawie siły przeciwstawić czułość. Wierzą też, że jest ona potrzebna bo “dostrzega między nami więzi, podobieństwa i tożsamości. Jest tym trybem patrzenia, które ukazuje świat jako żywy, żyjący, powiązany ze sobą, współpracujący, i od siebie współzależny”.

Na Mierzei Wiślanej rząd i ministerstwo siłą narzucają swoje plany. Wbrew woli mieszkańców, wbrew zaleceniom KE i bez decyzji środowiskowej niszczą unikatowy obszar Natura 2000 i marnotrawią ogromne pieniądze. Mija rok od bezprawnej i gwałtownej wycinki drzew na terenie planowanego przekopu. Prace niestety są kontynuowane, dewastacja przyrody postępuje, choć jest niebezpieczna dla przyrody i nieadekwatnie droga.

Naszą odpowiedzą na to nielegalne działanie będzie właśnie czułość.” – mówi Mayra Wojciechowicz leżąc w łóżku – Słowa noblistki <Chciwość, brak szacunku do natury, egoizm, brak wyobraźni, niekończące się współzawodnictwo, brak odpowiedzialności sprowadziły świat do statusu przedmiotu, który można ciąć na kawałki, używać i niszczyć.> niestety odpowiadają temu co dzieje się obecnie na Mierzei Wiślanej.

Ten pokojowy happening nawiązuje także do akcji “Bed-in for peace” Johna Lennona i Yoko Ono z 1969, którzy przez kilka dni leżeli w łóżku w imię pokoju. Jak mówił Lenon „Nie ma lepszej alternatywy dla przemocy niż pozostanie w łóżku i zapuszczenie włosów”. 

Na miejscu jest już obecnie policja. Prace na budowie nie zostały przerwane mimo obecności aktywistów. O rozwoju wydarzeń będziemy informować w social mediach Obozu dla Mierzei Wiślanej. 

Kontakt: Joanna Brzezińska 603450991

Pozdrawiamy serdecznie,

Obóz dla Mierzei Wiślanej

Załaduj więcej... OCHRONA PRZYRODY

Zobacz również

Usunęli ponad 165 ton śmieci! Trzecia edycja Akcji Czysta Odra zakończona rekordowym wynikiem

Ponad 21 tys. wolontariuszek i wolontariuszy z Polski, Czech i Niemiec na przełomie maja i…