Najpierw jednak musimy zrozumieć kontekst. Niemcy mają do dyspozycji większe zasoby energii odnawialnej niż jakiekolwiek państwo wysoko rozwinięte. W pierwszej połowie 2011 r. Niemcy przekroczyły 20- proc. udział energii odnawialnej w swoich zasobach energetycznych (dla USA liczba ta wynosi poniżej 5%, z wyłączeniem hydroenergetyki). Do r. 2011 zainstalowano ogniwa fotowoltaiczne o mocy 25 GW. W słoneczne dni energia solarna może zaspokoić 40% zapotrzebowania na energię (patrz: diagram poniżej).
Porównajmy tę wartość z USA, gdzie pod koniec 2011 r. osiągnięto skromne 0,5% szczytowego zapotrzebowania letniego. Aby osiągnąć poziom niemiecki, Amerykanie powinni zainstalować urządzenia fotowoltaiczne o mocy 80 razy większej niż obecnie.
-
51 mld zł zielonych inwestycji utknęło w sieci. Polska transformacja energetyczna stoi w kolejce
Nowy raport przygotowany przez grupę konsultingową AFRY na zlecenie Beyond Fossil Fuels uj… -
Wrocław oddycha spalinami
W centrum miasta Wrocławia Dolnośląski Alarm Smogowy, we współpracy z działającymi w mieśc… -
List otwarty do Donalda Tuska w sprawie pilnej potrzeby transformacji subregionu Turów
24 organizacje pozarządowe wystosowały list otwarty do premiera Donalda Tuska w sprawie pr…
Załaduj więcej... Aktualności
Zobacz również
51 mld zł zielonych inwestycji utknęło w sieci. Polska transformacja energetyczna stoi w kolejce
Nowy raport przygotowany przez grupę konsultingową AFRY na zlecenie Beyond Fossil Fuels uj…
