Home Obserwator TEEP Newsletter/ Obserwator TEPP 2021.12 Odebrane

Newsletter/ Obserwator TEPP 2021.12 Odebrane

Możliwość komentowania Newsletter/ Obserwator TEPP 2021.12 Odebrane została wyłączona
0

W obecnym numerze znajdują się min. ciekawe doniesienia na temat:
– efektywności energetycznej polskich domów jednorodzinnych
– pierwszego w Polsce osiedla ogrzewanego wodorem
– nowych regulacji dla OZE, wodoru i biometamu
– zielonych obligacji
– kosztów transformacji energetycznej w Polsce

Zapraszam,
Katarzyna Kubiczek

A. Informacje z wybranych działów
1. Klimat i Środowisko
2. Energetyka  
3. Rolnictwo  
B. Nowe koncepcje, nowe technologie energetyczne
1. Badania technologiczne, innowacje
2. Realizowane / zrealizowane inwestycje
C. Regulacje prawne
1. Regulacje w Unii Europejskiej i na świecie
2. Regulacje krajowe
D. Finansowanie, dotacje
E. Nowe grupy w sektorze OZE
1. Osoby indywidualne
2. Mali i średni przedsiębiorcy
3. Samorządy, miasta i województwa
4. Inni: sektor edukacji, szkolnictwa wyższego i instytutów badawczych, organizacje pozarządowe, itp.
F. Monitoring transformacji energetycznej
1. Rekordy OZE
2. Wygaszanie energetyki paliw kopalnych w Polsce, Europie i na świecie

A. Informacje z wybranych działów

1. Klimat i Środowisko

Copernicus monitoruje zamknięcie dziury ozonowej w 2021 r.
Naukowcy z Copernicus Atmosphere Monitoring Service potwierdzają, że dziura ozonowa nad Antarktydą w 2021 r. prawie się zamknęła. Jej zamknięcie nastąpi zaledwie kilka dni wcześniej niż w 2020 r., kiedy dziura ozonowa była najdłużej istniejąca od 1979 roku.
https://www.chronmyklimat.pl/klimat/1424-copernicus-monitoruje-zamkniecie-dziury-ozonowej-w-2021-r

2. Energetyka  

Kolejne rekordy cen emisji CO2
Grudzień przyniósł kolejne rekordowe ceny uprawnień do emisji CO2, które po raz pierwszy zbliżyły się do 90€. W związku z tak wysokimi cenami polski sejm przyjął uchwałę wzywającą państwa UE do zawieszenia systemu EU-ETS i jego zreformowania albo o wyłączenie z niego Polski do czasu odpowiedniej reformy. Tymczasem ceny gazu również zbliżają się do rekordów. Sejm podniósł kwotę przeznaczoną na dodatki osłonowe dla osób zagrożonych ubóstwem energetycznym.
https://wysokienapiecie.pl/43218-emisje-rekordowo-drogie-sejm-chce-zawieszenia-ets/?fbclid=IwAR1K-OYrzOc-Ca_7i0wN93YvoUpyABYxiMwCWhDup-z8RGSwR1dxCYF5QsI

Kto zarabia na rachunkach za prąd?
Polski Komitet Energii Elektrycznej informuje, że aż 59% rachunku za prąd to uprawnienia do emisji CO2. Warto jednak dodać, że pieniądze te nie idą do Unii, a w całości trafiają do polskiego budżetu – tylko w tym roku było to ok. 20 mld złotych, a prognozy mówią nawet o 25 mld. Połowa tych pieniędzy musi iść na poprawę jakości powietrza i projekty ekologiczne, a drugą połowę rząd może wydać na co chce, czyli m.in. na dopłacanie do nierentowanych kopalni.
https://innpoland.pl/174119,60-proc-z-rachunku-za-prad-inkasuje-panstwo?fbclid=IwAR0vtkr_aBUuf_CsRcTviqLWkYybuCWnZx0fqbDzv4nJmFqxh4mpAnxzkW4

a) OZE

Polska w czołówce rynków fotowoltaiki
Polska jest na czwartym miejscu w UE pod względem wielkości rynku PV. Instalując w tym roku 3,2 GW nowych mocy, nasz kraj poprawił wynik z zeszłego roku o około 0,7 GW. To w dużej mierze zasługa korzystnego systemu rozliczeń prosumentów, redukcja podatku VAT na domowe systemy PV oraz ulgi podatkowe. Kraje UE zainstalowały w tym roku systemy fotowoltaiczne o łącznej mocy 25,9 GW, co oznacza wzrost o 34% względem zeszłego roku.
https://www.gramwzielone.pl/energia-sloneczna/106962/polska-czwartym-najwiekszym-rynkiem-fotowoltaicznym-w-europie

Największa na świecie elektrownia wiatrowa już uruchomiona
Simens Gamesa Renewable Energy uruchomił w Danii największy na świecie prototyp elektrowni wiatrowej. Zainstalowana w elektrowni turbina ma moc 14 MW (z opcją zwiększenia do 15 MW) i średnicę łopat wirnika 222 m. Siemens Gamesa Renewable Energy chce rozpocząć proces komercjalizacji i produkcję nowej turbiny w roku 2024. Za rok w Danii pracę ma rozpocząć jeszcze większa turbina – o mocy 15 MW – której budowę zapowiedział Vestas.
https://www.gramwzielone.pl/energia-wiatrowa/106908/siemens-uruchomil-najwieksza-elektrownie-wiatrowa-na-swiecie

b) efektywność energetyczna

Inżynieria środowiskowa, a efektywność energetyczna
Firma Blue Boson pokazuje jak pogodzić inżynierię środowiskową z efektywnością energetyczną poprzez kwantową obróbkę fizyczną gazów, paliw i cieczy. Grupa IMG wykorzystująca tę technologię wdrożyła pierwszy ogólnofirmowy projekt zwiększenia wydajności swoich obwodów chłodzenia i pary.  Przez pierwsze 3 miesiące grupa zaoszczędziła 50 010 Nm3 gazu ziemnego, co dało ok. 7% spadek średniego rocznego zużycia tego gazu, a emisje gazów cieplarnianych zmniejszyły się o 108 ton.
https://polskiprzemysl.com.pl/przemysl-energetyczny/jak-pogodzic-inzynierie-srodowiskowa-z-efektywnoscia-energetyczna/?fbclid=IwAR0niU6iRe1xRrvPure6aJVerwTzxibjymBrilYAwkc9g15GwBWpB4C6jCw

Polskie domy nie są efektywne energetycznie
Aż 70% domów jednorodzinnych w Polsce nie spełnia standardów efektywności energetycznej. Jest to ok. 5 mln budynków, które stanowią 82% krajowych zasobów mieszkaniowych. Co trzeci dom w ogóle nie ma izolacji cieplnej. Efektem są ogromne straty ciepła i wykorzystywanie niskiej jakości opału. Powszechna termomodernizacja budynków stwarza więc szansę na poprawę stanu powietrza, a także ograniczenie ubóstwa energetycznego (które dotyka ponad 12% populacji w Polsce).
https://www.gramwzielone.pl/dom-energooszczedny/106846/az-70-proc-polskich-domow-nieefektywnych-energetycznie

Kiedy budynki w Unii Europejskiej  będą zeroemisyjne?
Komisja Europejska zaprezentowała propozycje dot. legislacji w sektorze efektywności energetycznej. Wszystkie nowe budynki, które będą powstawać od 2030 r. będą musiały spełniać warunek
zeroemisyjności, a obiekty użyteczności publicznej już od 2027 r. Istniejące budynki niemieszkalne będą musiały natomiast spełniać wyższy standard efektywności już do 2027 r,  a budynki mieszkalne najpóźniej w 2030 r. Za przyjęciem nowych regulacji muszą opowiedzieć się jeszcze inne instytucje UE.
https://www.gramwzielone.pl/dom-energooszczedny/106932/wszystkie-nowe-budynki-od-2030-roku-maja-byc-zeroemisyjne

c) transport

Będą zmiany w ustawie o elektromobilności
Sejm przyjął część poprawek dotyczących nowelizacji ustawy o elektromobilności i paliwach alternatywnych, wg. których to miasta będą decydować o funkcjonowaniu stref czystego transportu. Od 2022 r. samorządy będą mogły podejmować uchwały o ustanawianiu stref i nie będzie obowiązku tworzenia ich w zależności od jakości powietrza. Lokalne władze wyznaczą kształt i obszar strefy oraz wskażą, jakie pojazdy będą po nich się poruszać.
https://www.green-news.pl/2273-sejm-normy-emisji-euro-w-strefach-czystego-transportu-definicja-roweru-elektrycznego-i-zmiany-w-prawach-jazdy

2. Rolnictwo  

Szykują się zmiany dla biogazu i biometanu
MKiŚ oraz inni przedstawiciele administracji rządowej, a także sektor biogazu i biometanu podpisali Porozumienie o ustanowieniu partnerstwa. Porozumienie otwiera nowy etap współpracy, który będzie miał duże znaczenie m.in. dla maksymalizacji tzw. local content czyli udziału polskich przedsiębiorców w łańcuchu dostaw na potrzeby budowy i eksploatacji biogazowni i biometanowni. MKiŚ przygotowuje także regulacje, które zapewnią rozwój tego sektora.
https://www.gramwzielone.pl/bioenergia/106783/resort-klimatu-szykuje-regulacje-dla-branzy-biogazu-i-biometanu

B. Nowe koncepcje, nowe technologie energetyczne

1. Badania technologiczne, innowacje

Powstanie pierwsze osiedle ogrzewane wodorem
W Środzie Śląskiej (Dolny Śląsk) powstanie pierwsze osiedle w Polsce, w którym do ogrzewania domów zostanie wykorzystany wodór wytworzony z energii odnawialnej. Obecnie trwają prace wiążące się z przygotowaniem niezbędnej dokumentacji, a rozpoczęcie prac budowlanych przypadnie najprawdopodobniej na połowę 2024 r. Trwają także prace koncepcyjne, które pozwolą na efektywne zintegrowanie założeń z przyjętym innowacyjnym systemem termoizolacji.
https://www.gramwzielone.pl/woddor/106812/wodor-ogrzeje-domy-pierwszy-taki-projekt-w-polsce

2. Realizowane / zrealizowane inwestycje

Czy to kolejna rewolucja w panelach PV?
W Michigan State University zainstalowano przezroczyste panele słoneczne, które wytwarzają energię do zasilania oświetlenia w uniwersyteckim atrium. Szklane panele przepuszczają światło widzialne i wychwytują niewidzialne długości fal światła słonecznego: w ultrafiolecie i podczerwieni, wytwarzając prąd. Możliwości zastosowań tego rozwiązania jest bardzo wiele – możemy wytwarzać prąc wszędzie tam, gdzie używamy szkła. Planowana jest komercjalizacja tej technologii.
Https://swiatoze.pl/szyby-ktore-generuja-prad-czy-przezroczyste-panele-sloneczne-to-kolejna-rewolucja/?fbclid=IwAR2p1Uj1F9yfWhlbo9Y89MaL734_lGqpZ2HALGWe4go2TBFGVw68mjdMDfE

C. Regulacje prawne

1. Regulacje w Unii Europejskiej i na świecie

Będzie wsparcie dla OZE w Polsce
Komisja Europejska (KE) dała zielone światło dla zgłoszonego przez Polskę systemu wsparcia dla producentów OZE, który ma obowiązywać w latach 2022-27 i który jest kontynuacją dotychczasowego systemu aukcyjnego. KE uznała system wsparcia za zgodny z unijnym prawem oraz że jest niezbędny, aby zwiększać produkcję energii odnawialnej w Polsce. Przedłużenie systemu aukcyjnego umożliwi powstanie około 9 GW nowych mocy w energetyce odnawialnej.
https://www.gramwzielone.pl/trendy/106829/ke-zatwierdzila-system-wsparcia-dla-oze-w-polsce-na-lata-202227

Nowe regulacje dla rynku wodorowego i biomemetanowego
KE zaprezentowała założenia regulacji, które mają na celu dekarbonizację europejskiego rynku gazu. Ma to nastąpić głównie dzięki większemu wykorzystaniu wodoru i biometanu. Jeszcze w 2025 r. zapotrzebowanie UE na gaz (niewiele ponad 300 Mtoe) zostanie w większości pokryte gazem naturalnym, w 2030 r. gaz naturalny ma nadal utrzymać dominujący udział (choć zapotrzebowanie zmniejszy się do 250 Mtoe), natomiast udział gazu ma zacząć wyraźnie maleć po 2040 r.
https://www.gramwzielone.pl/woddor/106934/w-unii-ma-powstac-40-gw-elektrolizerow-ke-bierze-sie-za-przepisy

Komentarz Redakcji:
A tu Polska idzie też pod prąd polityki UE. W Polityce Energetycznej Państwa 2040 przewidujemy 3 krotny wzrost użycia gazu kopalnego.
Efekt: uzależnienie od importu drożejącego gazu z Rosji, Norwegii czy USA, emisje CO2, groźba  nietrafionych inwestycji i kosztów utraconych. To nie jest zgodne z polską racją stanu. Czas na zmianę  polityki wobec gazu i PEP 2040

W Chorwacji będą nowe regulacje dot. OZE
Chorwacja przygotowała nowy program wsparcia wytwórców energii odnawialnej. Inwestorzy z sektora energetyki wiatrowej, słonecznej, wodnej, biomasy, biogazu i geotermii będą mogli ubiegać się o dopłaty w postaci stałej premii doliczanej do cen energii sprzedanej na rynku. Aby ją uzyskać, inwestorzy będą musieli wystartować w aukcjach. KE zaakceptowała nowy program, aby wesprzeć realizację przez ten kraj strategii energetycznej zakładającej zwiększenie udziału OZE.
https://www.gramwzielone.pl/trendy/106914/chorwacja-wprowadza-nowe-zasady-wsparcia-energetyki-odnawialnej

2. Regulacje krajowe

Jest już pewne – będą zmiany dla OZE
Sejm przyjął nowelizację ustawy o OZE wprowadzającą zmiany do systemu rozliczeń prosumentów, którzy od kwietnia 2022 r. będą rozliczać w ramach tzw. systemu net-billingu. Oznacza to, że instalacje fotowoltaiczne na dachach domów będą mniej opłacalne. Senat zagłosował wcześniej przeciwko tym zmianom, ale posłowie weto odrzucili. Projekt został podpisany również przez prezydenta.
https://globenergia.pl/pilne-prezydent-podpisal-ustawe-likwidujaca-system-opustow/?fbclid=IwAR1trakNJG-EJcvroqekzHZoUMdI8evKJXtqn46MRF7l0zI6fvg4ZgJ2Bzo

D. Finansowanie, dotacje

Dodatkowe fundusze dla Klastrów Energii
W ramach Regionalnego Programu Operacyjnego 2014-2020 dolnośląskie Klastry Energii mogły starać się o dofinansowanie na budowę OZE. 5 mln zł otrzyma Południowo-Zachodni Klaster Energii na budowę infrastruktury służącej wytwarzaniu energii ze źródeł odnawialnych na terenie miejscowości Zgorzelec, Sulików, Zawidów, Studniska Dolne, Wrociszów Górny, Jędrzychowice, Jerzmanki i Mikułowa. W ramach przedsięwzięcia na terenie powiatu zgorzeleckiego powstaną 22 instalacje fotowoltaiczne o łącznej mocy 2,57 MWe, w tym 20 mikroinstalacji.
http://klastry.org.pl/ponad-30-mln-zlotych-dofinansowania-dla-klastrow-energii-na-dolnym-slasku/?fbclid=IwAR34azS_m0CBwswn1fs16jZyyVUbHjvZDdJ5ZcRoTfS-JuXuYmpgRWgHGW8

Zielone obligacje szansą dla transformacji w Polsce
Polski rynek ma znaczący potencjał do rozwoju emisji zielonych obligacji korporacyjnych i komunalnych. Zielone obligacje są coraz bardziej popularne, a ich emisje są opłacalne dla emitentów. Emisja zielonych obligacji umożliwia poprawę raportowania czynników niefinansowych, które są coraz istotniejsze w działaniu firm. Również samorządy, miasta i regiony mogłyby w większym stopniu korzystać z takiego rozwiązania.
https://300gospodarka.pl/news/zielone-obligacje-moga-uwolnic-miliardy-na-zielona-transformacje-polska-ma-niewykorzystany-potencjal

E. Nowe grupy w sektorze OZE

1. Osoby indywidualne

Rachunek za prąd z OZE może być o 500 zł niższy niż rachunek za energię z węgla
Thnik-tank Instrat opublikował raport: „Brakujący element układanki. Rozważania o bezpieczeństwie energetycznym” dot. elektroenergetyki w Polsce. Wg. autorów raportu, jeśli Polska będzie nadal produkować energię z węgla to rachunki za prąd dla gospodarstw domowych wzrosną do 2030 r. o ponad 800 zł (czyli o prawie 50%). Przestawiając się natomiast na produkcję energii z OZE opłaty – pomimo większych inwestycji w sieć – wzrosłyby w tym czasie zaledwie o 300 zł rocznie.
https://instrat.pl/ceny-energii/

2. Mali i średni przedsiębiorcy

Nowe dotacje na efektywność energetyczną dla firm
Na początku 2022 r. uruchomione zostaną programy bezzwrotnych dofinansowań dla firm z sektora MŚP oraz gospodarstw domowych, na które został nałożony obowiązek uzyskania określonych oszczędności energii zgodnie z ustawą o efektywności energetycznej. Dofinasowanie będzie można dostać na wymianę urządzeń służących do ogrzewania lub przygotowania ciepłej wody użytkowej lub na przyłączenie do sieci ciepłowniczej.
https://www.gramwzielone.pl/trendy/106838/nowy-program-dotacji-na-efektywnosc-energetyczna-w-domach-i-msp

3. Samorządy, miasta i województwa

W Gdańsku powstanie innowacyjna fabryka baterii
W Gdańsku trwa budowa zakładu, w którym będą produkowane baterie do stacjonarnych i mobilnych magazynów energii. Pierwsza fabryka ogniw Northvolt Ett Jeden powstaje w Szwecji, w Gdańsku powstanie Northvolt Dwa, do którego będą trafiały podzespoły z zakładu Jeden zasilanego w pełni z elektrowni wodnej. Fabryka ma być ultranowoczesna – wokół zakładu powstać ma nowy bateryjny „ekosystem”, a na placu budowy użyta została elektryczna koparka.
https://www.green-news.pl/2283-gdanska-inwestycja-northvolt-dwa-nabiera-tempa-na-placu-budowy-dziala-pierwsza-elektryczna-koparka

W Bawarii instalacja PV będzie obowiązkowa
Od połowy przyszłego roku nowe budynki komercyjne i przemysłowe w Bawarii będą musiały mieć zainstalowaną instalacje fotowoltaiczną. Od początku 2023 r. taki obowiązek ma objąć inne budynki niemieszkalne, a od 2025 r. ma dotyczyć także gruntownej renowacji dachów w istniejących budynkach. Wcześniej obowiązek montażu PV uchwaliły władze innych niemieckich landów i miast.
https://www.gramwzielone.pl/energia-sloneczna/107005/bawaria-wprowadza-obowiazek-montazu-fotowoltaiki

Komentarz Redakcji:
Polska powinna wziąć przykład z Bawarii, czy Kaliforni, gdzie taki obowiązek wprowadzono w 2021r

4. Inni: sektor edukacji, szkolnictwa wyższego i instytutów badawczych, organizacje pozarządowe, itp

Kultura, a ochrona środowiska
W tym roku w Opolnie-Zdrój odbył się Plener Ziemia Zgorzelecka 1971-2021 – jubileusz pierwszego w Polsce pleneru artystycznego poświęconego tematyce ochrony środowiska. Podczas warsztatów dzieci zaprezentowały pomysły na zagospodarowanie turowskiej dziury po wydobyciu węgla brunatnego – powstał „kalendarz bezdni” z rysunkami dzieci. We Wrocławiu, Krakowie i Warszawie odbyły się spotkania z artystami, którzy rozmawiali o roli kultury i sztuki w procesie transformacji.
http://eko.org.pl/index_news.php?dzial=2&kat=20&art=2546

Wrocławskie Konwersatorium Inteligenta Energetyka (KIE)
Odbyło się IV Wrocławskie KIE, a w którym udział wzięli dr Krzysztof Bodzek z Politechniki Śląskiej, prof. Jerzy Korczak z Uniwersytetu Wrocławskiego, dr. Maciej Zathey z Instytutu Rozwoju Terytorialnego we Wrocławiu oraz Łukasz Trześniewski z ZKlastra. Prelegenci oraz uczestnicy spotkania rozmawiali m.in. o możliwościach transformacji energetycznej na Dolnym Śląsku, elektroprosumeryzmie w zestawieniu z dużymi projektami OZE oraz o przyszłym prawie wspierającym neutralność klimatyczną w Polsce.
https://eko-unia.org.pl/iv-wroclawskie-konwersatorium-inteligentna-energetyka/

F. Monitoring transformacji energetycznej

2. Rekordy OZE

Nowe moce w mikroinstalacjach OZE
Wg. Agencji Rynku Energii (ARE) łączna moc mikroinstalacji prosumenckich przekroczyła w październiku tego roku 5 GW, a liczba prosumentów wyniosła 744 399. Moc zainstalowana we wszystkich źródłach wytwórczych w Polsce wyniosła 54 159,8 MW, z czego w instalacjach OZE – 15 698,8 MW. Moc zainstalowana we wszystkich źródłach OZE w Polsce wzrosła w ostatnim roku o 34,4%.
https://globenergia.pl/laczna-moc-mikroinstalacji-prosumenckich-w-polsce-przekroczyla-5-gw/?fbclid=IwAR09TvtJqTJPodlAT2bzEPgEBaENHiiSBicQ6HydF_0VORaka76u44RDNIM

Polska osiągnęła cel OZE, ale czy na pewno?
Wg. Głównego Urzędu Statystycznego (GUS) wskaźnik udziału energii z OZE w końcowym zużyciu energii brutto wyniósł w 2020 r. 16,13%. Oznacza to, że Polska osiągnęła cel wyznaczony na ubiegły rok zgodny z pakietem energetyczno-klimatycznym UE, który zakładał, że nasz kraj osiągnie 15%. Niestety, to spalanie drewna (m.in. do ogrzewania domów) – które uznawane jest za OZE, choć ma negatywny wpływ na powietrze i klimat – a nie inwestycje, czy nie nowe technologie pozwoliło Polsce spełnić unijny cel.
https://next.gazeta.pl/next/7,172392,27932659,drewniane-oze-polska-osiagnela-cel-energii-odnawialnej-zmieniajac.html

2. Wygaszanie energetyki paliw kopalnych w Polsce, Europie i na świecie

Ile będzie kosztować odejście od węgla w Polsce?
Z projektu nowelizacji ustawy o funkcjonowaniu górnictwa węgla kamiennego wynika, że dopłaty do redukcji zdolności produkcyjnych dla przedsiębiorstw górniczych będą kosztować nasz kraj w latach 2022–2031 ponad 28,8 mld zł. Nowy system wsparcia, skierowany jest do Polskiej Grupy Górniczej, Tauron Wydobycie oraz Węglokoks Kraj. Projekt określa podstawowe zasady i warunki związane z dopłatami.
https://300gospodarka.pl/news/wygaszanie-wegla-kamiennego-w-polsce-ma-kosztowac-budzet-prawie-29-mld-zl

Przygotowała: Katarzyna Kubiczek, Stowarzyszenie Ekologiczne EKO-UNIA Redakcja: Radosław Gawlik, Stowarzyszenie Ekologiczne EKO-UNIA

Załaduj więcej... Obserwator TEEP

Zobacz również

Zielone Dni 2024 w Szklarskiej Porębie

Fundacja Strefa Zieleni, we współpracy z organizacjami partnerskimi (GEF, HBS, Partią Ziel…