Home Aktualności NFOŚiGW nie nadąża z wydawaniem środków na OZE

NFOŚiGW nie nadąża z wydawaniem środków na OZE

0
0

W ubieglym roku przedsiębiorstwa energetyczne wpłaciły na konto NFOŚiGW 880 mln zł kar za brak określonej ilości kolorowych certyfikatów.

Jak informuje cire.pl, w 2011 roku przedsiębiorstwa energetyczne, które są zobowiązane do posiadania określonej liczby świadectw pochodzenia energii wyprodukowanej ze źródeł odnawialnych i kogeneracji, z powodu braku wystarczającej liczby tego rodzaju świadectw zapłaciły kary w wysokości 880 mln zł, które trafiły na konto Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej.

Łączna suma kar i opłaty zastępczych, które trafiły w ubiegłym roku na konto NFOŚiGW, była o 1/5 wyższa niż w roku 2010.

Jak zauważa cire.pl, Fundusz ma jednocześnie problemy z wydawaniem środków wpływających na jego konto z tytułu opłat zastępczych i kar. W efekcie, na początku 2011 roku środki NFOŚiGW na wsparcie OZE i efektywności energetycznej wynosiły 1,5 mld zł, a na początku tego roku było to już 2,2 mld zł.

– Mimo bardzo atrakcyjnej oferty rynek nie zadziałał tak, jak się tego wszyscy spodziewali. Nie możemy przecież dawać kilkudziesięcioprocentowych dotacji np. na farmy wiatrowe, które przy tych cenach zielonych certyfikatów i tak się „domykają” finansowo – cire.pl cytuje Jana Rączkę, prezesa NFOŚiGW. 
 

Źródło: EkoNews za  www.gramwzielone.pl, fot. sxc.hu

]]>

Załaduj więcej... Aktualności

Zobacz również

Przez smog umiera rocznie nawet 50 tys. ludzi. Zieloni zawalczą o czyste powietrze w Europarlamencie

Poprawa jakości powietrza jako główny postulat Wrocławskich Zielonych w ramach kampanii wy…