Home Aktualności Niemieccy naukowcy ostrzegają przed stosowaniem glifosatu (nazwa handlowa m.in. Roundup)

Niemieccy naukowcy ostrzegają przed stosowaniem glifosatu (nazwa handlowa m.in. Roundup)

0
0

„Sueddeutsche Zeitung” podaje, że glifosat może prawdopodobnie doprowadzić do uszkodzenia ludzkiego i zwierzęcego genomu (zespołu cech dziedzicznych) lub wywoływać choroby, nawet nowotworowe.

Autorzy ekspertyzy opracowanej w uniwersytecie w Lipsku biją na alarm. „Wykryliśmy glifosat w moczu ludzi, zwierząt użytkowych oraz zwierząt żyjących na wolności, w niemal wszystkich próbach” – powiedziała „SZ” prof. Monika Krueger – szefowa Instytutu Bakteriologii i Mykologii. „To wynik, który daje do myślenia” – ocenia. Wyjaśnia, że glifosat najprawdopodobniej dostaje się do organizmu wraz z pokarmem przez przewód pokarmowy i wydalany jest przez nerki.

Krueger i jej współpracownicy pracują od dawna nad metodą wykrywania glifosatu. Naukowcy przebadali w grudniu grupę urzędników, dziennikarzy i prawników, którzy na co dzień z pewnością nie mają kontaktu z pestycydami. U wszystkich stwierdzono obecność trującej substancji w moczu. To dowód, że pomimo zapewnień producentów, glifosat dostaje się do łańcucha pokarmowego i nie daje się łatwo usunąć.

Działacze ochrony środowiska domagają się natychmiastowego wycofania kontrowersyjnego środka ze sprzedaży. „Świeżo ścięte zboże zawiera duże dawki agresywnej trucizny” – ostrzega Anja Sobczak z Instytutu Ochrony Środowiska w Monachium. Jej zdaniem, brak jest skutecznej kontroli zboża na obecność pozostałości trujących substancji. W latach 2002 – 2010 przeprowadzono tylko 42 takie testy. Nie istnieją ekspertyzy wyjaśniające, w jakim stopniu kupowane w piekarniach bułki są obciążone trucizną.

Krueger potwierdza, że na wiele pytań ciągle nie ma odpowiedzi. „Nie wiemy, jaka ilość środka chwastobójczego ma z punktu widzenia ludzi znaczenie” – powiedziała „SZ”, dodając, że niejasny jest też wpływ glifosatu na przemianę materii w ludzkim organizmie.

„SZ” wyjaśnia, że glifosat jest herbicydem należącym do najbardziej rozpowszechnionych środków chwastobójczych stosowanych w rolnictwie. W Ameryce Południowej jest powszechnie używany przy uprawie soi. Znane są skargi okolicznych mieszkańców, którzy wskazują na szkodliwy wpływ środka na zdrowie, a nawet przypadki śmierci.

Środek stosowany jest też przez właścicieli ogródków w Niemczech. Od dawna glifosat stosowany jest przez kolej do walki z chwastami w okolicach torów.

Na niemieckim rynku glifosat oferują między innymi koncerny chemiczne Bayer i Syngenta. Dopuszczonych jest 75 preparatów. Jego użycie od końca lat 90-tych podwoiło się, do 15000 ton rocznie. W roku 2012 powinna zostać przeprowadzona rutynowa kontrola skutków stosowania glifosatu na szczeblu UE, jednak prawdopodobnie pod wpływem władz niemieckich termin przesunięto na rok 2015

]]>

Załaduj więcej... Aktualności

Zobacz również

Zielone Dni 2024 w Szklarskiej Porębie

Fundacja Strefa Zieleni, we współpracy z organizacjami partnerskimi (GEF, HBS, Partią Ziel…