Home Aktualności Odkrywka na złożu "Legnica"? – jeszcze wszystko można zmienić

Odkrywka na złożu "Legnica"? – jeszcze wszystko można zmienić

0
0
Lidia

Lidia26 września 2012 r. w CK Muza w Lubinie z inicjatywy członków Ogólnopolskiej Koalicji „Rozwój tak – Odkrywki Nie” – organizacji pozarządowych oraz gospodarzy gmin zagrożonych odkrywką odbyła się okolicznościowa (w trzecią rocznicę wygranych antyodkrywkowych referendów) konferencja z udziałem mieszkańców gmin i mediów. Gośćmi honorowymi byli serbscy aktywiści antyodkrywkowi Zeljko Stojković i Predrag T. Savić oraz europosłanka Lidia Geringer de Oedenberg.

Otwierając Konferencję Irena Rogowska, wójt gminy Lubin powiedziała: – Mija trzeci rok od referendum a my nadal nie doczekaliśmy się potwierdzenia od władz, że nasz głos zostanie uszanowany, że kopalni odkrywkowej nikt nam nie wybuduje a tereny naszych gmin nie będą objęte rujnująca naszą przyszłość ochroną złoża.
Przewodnicząca Koalicji poinformowała uczestników Konferencji, że bez rozgłosu, wbrew opinii władz samorządowych, wbrew werdyktowi jakim był wynik referendum na szczeblu krajowym i wojewódzkim przygotowywane są dokumenty, które prostą drogą mają wprowadzić ochronę złoża węgla brunatnego a w konsekwencji przygotować jego wydobycie. Mimo, że cały cywilizowany świat idzie w innym kierunku pozyskiwania energii, w oparciu o źródła odnawialne a nie kopalne!

Goście honorowi, serbscy aktywiści antyodkrywkowi Zeljko Stojković i Predrag T. Savić – założyciel „House of justice Strasbourg” przedstawili prezentację ukazującą straszliwe, społeczne i środowiskowe, skutki działającej już kilkadziesiąt lat odkrywki Kolubara (ok. 70 km od Belgradu). Dziękując za zaproszenie burmistrz Vreoci życzył mieszkańcom zagrożonych odkrywką gmin wytrwałości w walce o swoje prawa i powiedział: – Jesteście Państwo wciąż w o niebo lepszej sytuacji niż my, u Was proces tworzenia kopalni się jeszcze nie rozpoczął, tak więc wszystko można zmienić!!! Nie można ustąpić nawet na krok, tylko zdecydowany opór pozwoli tak jak do tej pory powstrzymać węglowych lobbystów.

Lidia Geringer de Oedenberg, poseł do Parlamentu Europejskiego w Brukseli, od kilku lat aktywnie wspierająca przeciwników budowy nowych kopalni odkrywkowych, poinformowała uczestników Konferencji, że na koniec października przedstawiciele Komisji Petycji PE przyjadą do Polski z misją śledczą w sprawie planów budowy odkrywki na złożu „Legnica” i nieuznania przez władze państwowe wyników referendum z 27.09.2009 r.
Petycję wraz z sześcioma tysiącami podpisów złożyła w 2010 r. Wójt Gminy Lubin. Kilkunastoosobowa delegacja PE odwiedzi tereny gmin: Lubin, Kunice, Miłkowice, Ruja, Prochowice i Ścinawa spotka się z mieszkańcami, gospodarzami gmin oraz władzami wojewódzkimi. Efektem misji ma być raport przedstawiający rzeczywistą sytuację z punktu widzenia uczestników referendum oraz potencjalne zagrożenia związane z budową kopalni odkrywkowej.
Swoje poparcie dla postulatów mieszkańców naszego regionu przekazali przedstawiciele organizacji pozarządowych w tym: Stowarzyszenia EKO UNIA z Wrocławia, EPS z Brna, CEE Bankwatch Network/Polish Green Network z Warszawy, liczącego 5 tysięcy członków antyodkrywkowego Stowarzyszenia „Nasz Dom” z Krobi (Wielkopolska), Fundacji Greenpeace Polska i Stowarzyszenia „Nie kopalni odkrywkowej” z Gubina.
Wójtowie i Burmistrzowie gmin inicjatorów referendum w swoich wystąpieniach podkreślili konieczność dalszych wspólnych działań przeciwko kopalniom odkrywkom oraz propagowania alternatyw dla wysokoemisyjnej gospodarki opartej na węglu, w tym węglu brunatnym wydobywanym przy pomocy najbardziej dewastującej metody jaką jest odkrywka.
Na zakończenie Irena Rogowska przewodnicząca Ogólnopolskiej Koalicji „Rozwój TAK – Odkrywki NIE” i Społecznego Komitetu „Stop Odkrywce” powiedziała, – … co prawda kilkuletni brak dialogu władz państwowych z własnymi obywatelami nie jest powodem do zadowolenia jednak to, że dzięki wspólnym wysiłkom w ramach rodzącego się na naszych oczach społeczeństwa obywatelskiego szczęśliwie nie mamy jeszcze dramatu wysiedleń i katastrofy ekologicznej już można nazwać olbrzymim sukcesem. Potencjalni inwestorzy właśnie z powodu masowych protestów nie kwapią się do szybkich działań mimo, że rządzący stwarzają im dogodne warunki prawne. To tylko utwierdza nas w przekonaniu, że kierunek działań jest słuszny.

Jak poinformował wszystkich uczestników Konferencji Iwo Łoś z Fundacji Greenpeace Polska to właśnie w Lubinie zainicjowana została kampania „Energoetyczni”, w ramach której przez miesiąc specjalnym busem będą odwiedzać gminy trzech województw: dolnośląskiego, lubuskiego i wielkopolskiego, gdzie planowane są budowy nowych kopalni odkrywkowych. Podczas swojej akcji chcą spotykać się z osobami, które bezpośrednio mogą doświadczyć skutków budowy oraz funkcjonowania kopalni odkrywkowych.

{gallery}Galerie/legnica,width=170,height=123,limit=1,limit_quantity=6{/gallery}

]]>

Załaduj więcej... Aktualności

Zobacz również

Przez smog umiera rocznie nawet 50 tys. ludzi. Zieloni zawalczą o czyste powietrze w Europarlamencie

Poprawa jakości powietrza jako główny postulat Wrocławskich Zielonych w ramach kampanii wy…