Home Aktualności Palikot podarł ustawę: skandalicznie nieudana, do kosza

Palikot podarł ustawę: skandalicznie nieudana, do kosza

0
0

– To skandalicznie nieudany projekt. Zawiera wiele zapisów, które szkodzą polskiej energetyce, szkodzą ekologii, szkodzą środowisku. Nadaje się

tylko do kosza – powiedział rzecznik klubu Ruch Palikota o projekcie ustawy odnawialnych źródłach energii. Podczas konferencji prasowej posłowie Ruch Palikota podarli projekt ustawy, przygotowany przez wicepremiera Waldemara Pawlaka. 

Ruch powołał zespół ekspertów, który do 15 marca przygotuje propozycje poprawek do projektu ustawy.

Przygotowany przez ministerstwo projekt ustawy o odnawialnych źródłach energii (OZE) przewiduje m.in. dofinansowanie działań realizowanych w ramach odnawialnych źródeł energii. Zaproponowane przez resort zasady tego dofinansowania wzbudzają jednak liczne kontrowersje. Negatywne opinie przedstawili zarówno eksperci, jak i stowarzyszenia reprezentujące branżę oraz poszczególne firmy. 

Rozenek powiedział, że zgodnie z zaleceniami UE Polska powinna przygotować ustawę o odnawialnych źródłach energii najpóźniej w grudniu 2010 r. 

– Projekt, który w tej chwili się pojawił, autorstwa wicepremiera, ministra gospodarki Waldemara Pawlaka, jest projektem skandalicznie nieudanym. Zawiera wiele zapisów, które szkodzą polskiej energetyce, szkodzą ekologii, szkodzą środowisku. Powinno się ten projekt wyrzucić do kosza – ocenił. 

Rozenek zaznaczył, że nie można tego jednak zrobić, bo oznaczałoby to dalsze odwlekanie – i tak opóźnionego już o ponad rok – wejścia w życie zmian w prawie dotyczących energii odnawialnej. 

– Ruch Palikota podjął się trudu naprawienia tej ustawy – powiedział Rozenek. Dodał, że w zespole ekspertów w kwestii odnawialnych źródeł energii znaleźli się m.in.: prof. Jan Popczyk z Politechniki Śląskiej w Gliwicach, założyciel i prezes Instytutu na Rzecz Ekorozwoju dr Andrzej Kassenberg, a także przedstawiciele Zielonych i Greenpeace’u. 

 Rzecznik klubu Ruchu Palikota zapowiedział, że do 15 marca zespół przygotuje poprawki do projektu ustawy o odnawialnych źródłach energii. – Będą to poprawki drastycznie zmieniające tę ustawę, która w takim kształcie, jak zaproponował to minister Pawlak, jest nie do przyjęcia – powiedział Rozenek. 

Dariusz Szwed (Zieloni) krytykował projekt resortu gospodarki m.in. za to, że jako odnawialne źródła energii traktuje tzw. współspalanie, czyli – jak wyjaśnił – spalanie razem z węglem biomasy. 

Zdaniem Szweda projekt powstał pod potężną presją lobby korporacji węglowych. – Ewidentnie to, że współspalanie zostało w tym projekcie zapisane jako odnawialne źródło energii jest efektem takiego lobbingu korporacyjnego. Domagamy się wycofania się rządu z dofinansowywania współspalania jako odnawialnego źródła energii – oświadczył Szwed. 

Biuro prasowe Ministerstwa Gospodarki poinformowało w minionym tygodniu, że w najbliższym czasie na stronach Rządowego Centrum Legislacji opublikowane zostaną uwagi zgłoszone w trakcie konsultacji społecznych projektu ws. OZE. „Obecnie trwa ich analiza. Czasami zgłaszane są rozbieżne i wzajemnie wykluczające się propozycje. Są też głosy w pełni popierające projekt ustawy o OZE” – podało biuro prasowe. 

Źródło: Gazeta Wyborcza >>

]]>

Załaduj więcej... Aktualności

Zobacz również

Przez smog umiera rocznie nawet 50 tys. ludzi. Zieloni zawalczą o czyste powietrze w Europarlamencie

Poprawa jakości powietrza jako główny postulat Wrocławskich Zielonych w ramach kampanii wy…