Home Aktualności Partia Zieloni apeluje do Premiera Morawieckiego o odwołanie Ministra Energii

Partia Zieloni apeluje do Premiera Morawieckiego o odwołanie Ministra Energii

Możliwość komentowania Partia Zieloni apeluje do Premiera Morawieckiego o odwołanie Ministra Energii została wyłączona
0

Projekt Polityki Energetycznej Polski 2040 to zagrożenie dla bezpieczeństwa Państwa

Partia Zieloni jest zbulwersowana działaniami Ministerstwa Energii. Zarówno projekt Polityki Energetycznej Polski do 2040 r. (PEP2040) jak i zaproszenie koncernów węglowych odpowiedzialnych za zanieczyszczenie powietrza i ocieplanie klimatu do patronowania COP24 – zupełne rozmijają się z potrzebami i oczekiwaniami społeczności krajowej i międzynarodowej.

Polityka Energetyczna Polski 2040, wdrożona, stworzy bezpośrednie zagrożenie dla bezpieczeństwa Państwa i obywateli. Zamiast odpowiedzialności i wizji, kierownictwo Ministerstwa Energii przedstawia strategię chaosu i braku odwagi. Elementy, które w tej strategii rażą najbardziej, to:

  1. kontynuacja energetyki opartej na węglu – podczas gdy reszta świata stara się zredukować emisje węglowe o 50% do roku 2030 i o 100% do połowy wieku;

  1. zbyt niskie cele redukcji emisji gazów cieplarnianych – poniżej naszych zobowiązań wynikających z Porozumienia Paryskiego;

  1. propozycja budowy 6 elektrowni jądrowych, kiedy kolejne kraje wycofują się z nieefektywnej, ryzykownej oraz bardzo drogiej energetyki atomowej na rzecz energetyki oszczędnej, odnawialnej i rozproszonej;

  1. walka z wiatrakami, z których energia dziś, bez żadnych dopłat, jest o połowę tańsza od energii z węgla!

Radosław Gawlik, współzałożyciel Partii Zieloni, b.wiceminister ochrony środowiska stwierdza:

Polityka realizowana i proponowana przez Ministra Energii jest nieodpowiedzialna. Brak zrównoważenia społecznego, ekonomicznego i ekologicznego na miarę obecnych wyzwań klimatycznych i dotyczących redukcji smogu niesie zagrożenie dla interesów narodowych i społecznych Polski. Racją stanu Polski był i jest udział w polityce klimatycznej Unii Europejskiej oraz przejście z gospodarki węglowej na gospodarkę niskoemisyjną i bezemisyjną do połowy XXI wieku. Nie rozumiał tego rząd PO-PSL oraz – jeszcze bardziej dramatycznie – nie rozumie tego rząd PiS, który z drogiego i kończącego się polskiego węgla uczynił przedmiot sakralizacji.

Racją stanu Polski – zwłaszcza dziś, w obliczu najnowszych raportów klimatycznych – są następujące działania:

  • wycofanie się z nieefektywnych inwestycji w węgiel, atom, sieci wysokich napięć, w gaz;

  • radykalny program efektywności energetycznej oraz elektryfikacji – od mieszkalnictwa, przez przemysł po rolnictwo;

  • wsparcie dla stworzenia rynków prosumenckich na szczeblu gospodarstwa domowego, osiedla, klastra energetycznego, gospodarstw rolnych, małego i średniego biznesu, dużych zakładów przemysłowych – jak fabryka mercedesa w Jaworze, którą otwierał premier Morawiecki i która w całości zaopatrywana będzie w tańsza o połowę energię z OZE;

  • zmiana statycznych – wspierających energetyczne monopole państwowe – taryf energetycznych, na dynamiczne taryfy wspierające nowe rynki prosumenckie.

Rząd, społeczności lokalne oraz górnicy winni zaangażować się w sprawiedliwą transformację społeczną z obszarów węgla do innych nowoczesnych dziedzin gospodarki. Na Górnym Śląsku na wykwalifikowanych pracowników sektorów węglowych i powiązanych z węglem już dziś czekają miejsca pracy, a młodzi ludzie mający do wyboru kopalnie lub pracę w sektorze OZE – na słońcu czy wietrze – dają jasną odpowiedź.

Urszula Zielińska, członkini Zarządu Parti Zieloni mówi: „Sygnujący Strategię Energetyczną Polski 2040 Minister Tchórzewski w sierpniu tego roku, w dniach, kiedy z powodu wysokiej fali upałów kraj był o krok od „blackoutu” energetycznego, zawierzył „wszystkie sprawy energetyki, jej rozwój i unowocześnienie” Matce Bożej, Królowej Polski. Po analizie projektu PEP2040 mamy głębokie wrażenie, iż faktycznie nasza energetyka byłaby bardziej bezpieczna pod opieką Matki Bożej Królowej Polski, niż pod opieką Ministra Energii Krzysztofa Tchórzewskiego.

Dlatego, jako Partia Zieloni apelujemy do Premiera Morawieckiego o jak najszybsze odwołanie Krzysztofa Tchórzewski ze stanowiska Ministra Energii.

Apelujemy też do demokratycznej opozycji: niech plan prawdziwej, opartej na założeniach z XXI wieku transformacji energetyki i gospodarki Polski oraz przeciwdziałania zmianom klimatycznym stanie się naszym wspólnym priorytetem. Jedynie to stwarza szanse dla innowacyjności, miejsc pracy, demokracji energetycznej, walki z ubóstwem, a w rezultacie – ocalenia planety i cywilizacji przez grożącym nam wszystkim globalnym ociepleniem.

Marek Kossakowski, współprzewodniczący partii :

Partia Zieloni ma przygotowany taki plan – plan prawdziwej transformacji energetyki oraz ochrony klimatu na miarę wyzwań XXI wieku. Po zakończeniu Konferencji Klimatycznej w Katowicach prześlemy jego główne założenia do wszystkich potencjalnych partnerów politycznych i koalicyjnych. Przyjęcie tych założeń będzie naszym – Partii Zieloni – brzegowym warunkiem w rozmowach koalicyjnych dotyczących wyborów do Parlamentu Europejskiego i Polskiego Parlamentu na 2019.

Kontakt:
Urszula Zielinska tel. 504115264
Radosław Gawlik , tel. 605037417
Marek Kossakowski tel. 501334527

Załaduj więcej... Aktualności

Zobacz również

Akcja Czysta Odra zbliża się wielkimi krokami!

Zaczynamy 26.04, kończymy 5.05. To już trzeci raz, gdy wspólnie w przeciągu zaledwie 10 dn…