Home Aktualności Podkłady kolejowe: toksyczny opał na wyciągnięcie ręki

Podkłady kolejowe: toksyczny opał na wyciągnięcie ręki

Możliwość komentowania Podkłady kolejowe: toksyczny opał na wyciągnięcie ręki została wyłączona
0

Komunikat prasowy Dolnośląskiego Alarmu Smogowego

W Polsce można bez problemu zakupić wycofane z użytku drewniane podkłady kolejowe. Wiele z nich jest sprzedawanych – i kończy w piecach – jako opał, choć prawo jednoznacznie tego zakazuje. Zawarte w nich toksyny stanowią śmiertelne zagrożenie dla zdrowia. Dolnośląski Alarm Smogowy walczy o ich wyeliminowanie z rynku i prosi o natychmiastowe działania władze spółki PKP PLK oraz administrację portalu OLX.

Drewniane podkłady kolejowe mają według prawa status odpadów niebezpiecznych, ponieważ nasączone toksycznym substancjamitłumaczy Radosław Gawlik, Prezes Stowarzyszenia EKO-Unia i przedstawiciel Dolnośląskiego Alarmu Smogowego – to skandal, że toksyczne odpady krążą po internecie i stacjonarnych składach.

Obróbką i likwidacją podkładów mogą się zajmować wyłącznie firmy posiadające specjalne uprawnienia – dodaje Arkadiusz Wierzba z Dolnośląskiego Alarmu Smogowego – tymczasem podkłady kolejowe są dostępne dosłownie na wyciągnięcie ręki, o czym mogliśmy się sami przekonać, otrzymując wczoraj w prezencie darmową próbkę od jednego z internetowych sprzedawców.

Olej kreozotowy, którym nasączone są podkłady to chemiczny „koktajl śmierci” – tłumaczy Hanna Schudy z Dolnośląskiego Alarmu Smogowego – zawiera mieszankę substancji uznawanych bezdyskusyjnie za rakotwórcze, w tym m.in. benzo(a)piren. Nawet przezskórny kontakt z tymi chemikaliami zwiększa ryzyko nowotworu, uszkodzenia płodu i poronienia we wczesnym okresie ciąży. Ryzyko drastycznie wzrasta, gdy „koktajl” ten trafia do pieca, a stamtąd do naszych płuc.

Dolnośląski Alarm Smogowy skontaktował się w sprawie podkładów ze spółką PKP PLK, która prowadzi modernizację linii kolejowych i wycofuje drewniane podkłady kolejowe z użytku.

Przedstawicielka Biura Ochrony Środowiska PKP PLK poinformowała nas, że spółka Skarbu Państwa nie poczuwa się do odpowiedzialności za obecność podkładów na rynku wtórnymmówi Arkadiusz Wierzba, działacz Dolnośląskiego Alarmu Smogowego – jej zdaniem winę ponoszą wybrani w przetargach wykonawcy remontów. Według nas to nieuprawniony wybieg. Wysłaliśmy w tej sprawie oficjalny list do Prezesa PKP PLK. Czekamy na odpowiedź oraz stanowcze działania. Spółka winna tak zorganizować proces remontu torowisk, aby nie rozsiewać toksycznych podkładów po kraju.

Działacze Dolnośląskiego Alarmu Smogowego zażądali od serwisu OLX.pl natychmiastowego i systemowego usunięcia wszystkich ogłoszeń oferujących sprzedaż podkładów kolejowych na opał. To kolejna batalia z toksycznym paliwem. Wcześniej działaczom DAS-u udało się wyeliminować z portalu ogłoszenia oferujące na opał m.in. stare meble oraz olej przepracowany.

Niestety tym razem nasza prośba została zbagatelizowana – mówi Wierzba – OLX odmówił zbiorczego usunięcia ogłoszeń, zachęcając jedynie, byśmy zgłaszali naruszenie osobno dla każdego wątpliwego ogłoszenia. Rozważamy z prawnikami zgłoszenie sprawy do prokuratury.

W walce ze spalaniem odpadów, nie tylko niebezpiecznych, mogą pomóc kontrole palenisk: We Wrocławiu Straż Miejska może pobierać próbki popiołu do badań – dodaje Krzysztof Smolnicki, Prezes Fundacji EkoRozwoju i działacz Dolnośląskiego Alarmu Smogowego – to krok w stronę eliminacji najbardziej toksycznych trucicieli. Czas najwyższy, aby podobne kontrole zostały wdrożone także w innych miejscowościach na Dolnym Śląsku.

Kontakt:

Radosław Gawlik, tel. +48 605 037 417

Hanna Schudy, +48 733 616 509

Arkadiusz Wierzba, tel. +48 571 237 137

Krzysztof Smolnicki, tel. +48 601 205 658

Załaduj więcej... Aktualności

Zobacz również

Setki ton porzuconych śmieci w wakacyjnych kurortach. Raport EKO-UNII

Każdego roku w gminach turystycznych zbiera się tony śmieci z nielegalnych wysypisk, a kos…