Home Aktualności Polska wetuje decyzję Rady Środowiska Unii Europejskiej

Polska wetuje decyzję Rady Środowiska Unii Europejskiej

0
0

Polska, po raz kolejny, samotnie zawetowała przyjęcie przez Ministrów konkluzji, w których wymienione miały być niewiążące cele redukcji emisji gazów cieplarnianych do roku 2050.

Nasz kraj potwierdził tym samym swój wizerunek hamulcowego Europy, przeciwstawiając się 26 krajom członkowskim Unii Europejskiej. Pomimo polskiego weta rozmowy na temat celów „Mapy drogowej dojścia do gospodarki niskowęglowej do 2050r.” prawdopodobnie będą kontynuowane przez unijnych przywódców.

– Samotne weto to nie tylko porażka dyplomatyczna Polski, ale przede wszystkim porażka rządu Donalda Tuska, który słucha korporacji energetycznych, a nie głosu swoich obywateli – powiedział Zbigniew Karaczun, ekspert Koalicji Klimatycznej – taka postawa będzie Polaków wiele kosztować, nie tylko w wyniku utrzymania wysokich kosztów importu surowców energetycznych, ale także zmniejszenia wsparcia z przyszłego budżetu UE, bo polskich apeli o „unijną solidarność” nikt nie będzie brał już na poważnie. Polska zdecydowała dziś bowiem o powstaniu Unii Europejskiej dwóch prędkości.

Koalicja Klimatyczna wzywa Premiera Donalda Tuska do konstruktywnej debaty na temat wizji polityki klimatycznej i energetycznej w Europie oraz do poparcie zwiększenia celu redukcji emisji do roku 2020 poprzez wycofanie z rynku nadwyżki uprawnień.

Źródło: Koalicja Klimatyczna

Informacje prasowe >>

]]>