Home Aktualności Puszcza Białowieska. Stop rzezi zwierząt!

Puszcza Białowieska. Stop rzezi zwierząt!

0
0

Domagamy się od Ministra Środowiska natychmiastowego utworzenia strefy  ochronnej zwierząt łownych w sąsiedztwie Białowieskiego Parku Narodowego i powstrzymania polowań do czasu wykonania oceny oddziaływania na środowisko dla planów łowieckich.

Od 2008 roku Ministerstwo Środowiska, dysponując pełną dokumentacją, nic nie zrobiło, aby tą strefę utworzyć. 28 wiodących organizacji przyrodniczych zaapelowało do Ministra Środowiska o utworzenie strefy ochronnej zwierząt łownych w istniejącej otulinie Białowieskiego Parku Narodowego. Od 18 września do końca okresu rykowiska aktywiści Pracowni będą na terenie Puszczy Białowieskiej fizycznie chronić zwierzęta przed kulami myśliwych.

„Apelujemy do myśliwych, aby zrezygnowali z polowań na obszarach  graniczących z parkiem narodowym. Polowania mają niebagatelny wpływ na  stan Puszczańskiej fauny, zwłaszcza chronionych prawem unijnym dużych drapieżników takich jak wilk i ryś. Dlatego domagamy się również  powstrzymania polowań w Puszczy do czasu wykonania wymaganej prawem  oceny oddziaływania na środowisko planów łowieckich” – mówi Radosław Ślusarczyk z Pracowni na rzecz Wszystkich Istot.

Brak istnienia strefy chroniącej zwierzynę łowną w otulinie BPN jest  rażący w przypadku najważniejszego dla polskiej przyrody parku  narodowego. Obszar wokół parku to Ośrodki Hodowli Zwierzyny będące w Administracji Lasów Państwowych. Chcemy by Minister Środowiska jednym podpisem zmienił ten stan rzeczy. Minister, zgodnie ze swoimi  uprawnieniami może wydać decyzję, której skutkiem byłaby ochrona zwierząt na dodatkowych 31 km2 cennego lasu trwale wyłączonego z  polowań, co będzie działaniem osłonowym dla parku narodowego. PUSZCZA BIAŁOWIESKA, RAZEM ZE ZWIERZĘTAMI, KTÓRE TAM ŻYJĄ, JEST  WARTOŚCIĄ I DZIEDZICTWEM CAŁEGO POLSKIEGO NARODU – NIE TYLKO MYŚLIWYCH!

Stowarzyszenie Pracownia na rzecz Wszystkich Istot
Osoba kontaktowa: Radosław Ślusarczyk, Prezes Zarządu PNRWI
tel. 660 538 329; e-mail: suchy@pracownia.org.pl
ul. Jasna 17, 43-360 Bystra
tel./fax: (+48) 33 817 14 68, tel. 33 818 31 53

]]>

Załaduj więcej... Aktualności

Zobacz również

Zielone Dni 2024 w Szklarskiej Porębie

Fundacja Strefa Zieleni, we współpracy z organizacjami partnerskimi (GEF, HBS, Partią Ziel…