Home Aktualności Radosław Gawlik nagrodzony Zielonym Orłem Rzeczpospolitej

Radosław Gawlik nagrodzony Zielonym Orłem Rzeczpospolitej

Możliwość komentowania Radosław Gawlik nagrodzony Zielonym Orłem Rzeczpospolitej została wyłączona
0
Radosław Gawlik

„Rzeczpospolita” przyznała po raz kolejne Zielone Orły, a wśród nagrodzonych w kategorii „Tytan” został Radosław Gawlik, prezes Stowarzyszenia EKO-UNIA.

– Zmagamy się ze skutkami zmian klimatu i będziemy się zmagać ze skutkami nieinwestowania w ochronę środowiska – mówił Radosław Gawlik, który odebrał nagrodę Tytana m.in. za organizację protestów ekologicznych w sprawie huty Siechnice i elektrowni jądrowej w Żarnowcu.

Powiedział, że dziś UE inwestuje dużo więcej w zbrojenia niż w ochronę klimatu. Jego zdaniem półtora procent PKB Unii inwestowane corocznie przez 20 lat wystarczyłoby do osiągnięcia neutralności klimatycznej. – Z niepokojem patrzymy, w jakim kierunku idzie transformacja energetyczna. Nam wystarczy prądu z OZE, nie potrzebujemy energetyki atomowej, która była dobra 30–50 lat temu. Dziś to jest fałszywy ruch, energetyka atomowa będzie konkurowała z energetyką odnawialną – uważa Gawlik.

Radosław Gawlik. W latach 1997–2000 sekretarz stanu w Ministerstwie Ochrony Środowiska, Zasobów Naturalnych i Leśnictwa. Jako jedyny członek rządu koalicji AWS głosował przeciwko zaostrzeniu ustawy antyaborcyjnej. Był przeciwny organizowaniu olimpiady zimowej w Tatrach.

Studia ukończył w 1981 r. na Wydziale Eksploatacji i Ekonomii Transportu Wyższej Szkoły Transportu i Łączności w Żylinie, na Słowacji. W latach 80. uczył matematyki. W związku z działalnością w ruchu opozycyjnym nie przedłużono mu umowy o pracę. W latach 1986–1989 uczestniczył w Ruchu Wolność i Pokój, organizował protesty ekologiczne m.in. w sprawie huty Siechnice, elektrowni jądrowej w Żarnowcu, składowiska odpadów radioaktywnych w Międzyrzeczu.

Uczestniczył w obradach Okrągłego Stołu w zespole ds. ekologii. W wyborach w 1989 r. został wybrany na posła. Przez 12 lat zasiadał w Sejmie. Uczestniczył w Ruchu Obywatelskim Akcja Demokratyczna przekształconym w partię – Unię Demokratyczną, a jeszcze później w Unię Wolności. Wraz z grupą przyjaciół ekologów założył Forum Ekologiczne UW, któremu przez siedem lat przewodniczył. W tym czasie Forum zainicjowało i doprowadziło do przyjęcia wielu ważnych aktów prawnych, m.in. wprowadzono do konstytucji zasadę zrównoważonego rozwoju, uchwalono ustawę o ochronie zwierząt.

Relacja z rozdania nagród

Sylwetki laureatów

Załaduj więcej... Aktualności

Zobacz również

Zielone Dni 2024 w Szklarskiej Porębie

Fundacja Strefa Zieleni, we współpracy z organizacjami partnerskimi (GEF, HBS, Partią Ziel…