Home Aktualności Relacja z II Konferencji Obywatelskiej pt. "Rozwój Tak – Odkrywki Nie"

Relacja z II Konferencji Obywatelskiej pt. "Rozwój Tak – Odkrywki Nie"

0
0
0078

0078Sala Kolumnowa Sejmu zdobyta

 II Ogólnopolska Konferencja Obywatelska „Rozwój TAK – Odkrywki NIE”. Odnawialna Przyszłość polskiej energetyki.

W poniedziałek, 23.04.2012 r. w Sali Kolumnowej Sejmu RP odbyła się II Ogólnopolska Konferencja Obywatelska „Rozwój TAK – Odkrywki NIE”. Odnawialna Przyszłość polskiej energetyki.

Na konferencję, której patronami byli ZIELONI 2004 i Klub Parlamentarny Ruchu Palikota, przybyli liczni przedstawiciele członków Koalicji (samorządowcom towarzyszyli mieszkańcy), zaproszeni goście i prelegenci.

W sumie ponad 170 osób.

Konferencję otworzyli: przewodnicząca Koalicji Irena Rogowska – wójt gminy Lubin, poseł Wincenty Elsner – Ruch Palikota i Radosław Gawlik – ZIELONI 2004 / EKO-UNIA

W pierwszej części głos zabrali członkowie Koalicji – samorządowcy, przedstawiciele stowarzyszeń i fundacji.

W krótkich wystąpieniach zaprezentowali swoje jednoznacznie krytyczne stanowiska wobec budowy w Polsce nowych odkrywek węgla brunatnego.

W drugiej części konferencji (Prezentacja alternatyw – odnawialna przyszłość polskiej energetyki)  wystapili goście – prelegenci z prezentacjami.

Prof. Maciej Nowicki, autor wydanej ostatnio książki „Nadchodzi era słońca”, przedstawił prezentację „Odnawialna przyszłość polskiej energetyki” >> zawierającą bardzo ciekawe dane dotyczące aktualnych, światowych trendów w energetyce. Przekonujące argumenty prof. Nowickiego jednoznacznie wskazywały na optymalny, odnawialny kierunek, w którym powinna zmierzać polska energetyka.

„Brunatnym kontrapunktem” dla „słonecznej” perspektywy prof. Nowickiego była prezentacja dr. Michała Kupczyka (współautor prof. Julian Chmiel, obaj z Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu) „Przyrodnicze, społeczne i gospodarcze aspekty eksploatacji złóż węgla brunatnego” >>, która sugestywnie obrazowała wielorakie szkody środowiskowe wynikające z budowy i eksploatacji węglowych odkrywek.

Ostatni z prelegentów – Tomasz Podgajniak (wiceprezes PIGEO), przedstawił prezentację „Problemy z ustawą o OZE – postulaty środowisk” >> ze swadą omawiając komplikacje i absurdy towarzyszące powstawaniu tej ustawy.

Trzecią częscią konferencji, była otwarta dyskusja.

Oliwy do jej emocjonalnego, ognistego charakteru dolała obecność dr. hab. inż. Zbigniewa Kasztelewicza, prof. AGH (w latach 1999–2006 członka Zarządu, Dyrektora ds. Technicznych KWB Konin w Kleczewie SA) znanego obrońcy i propagatora odkrywkowych kopalni węgla brunatnego.

Trzeba przyznać, że odwagi cywilnej dr. Kasztelewiczowi nie zabrakło i mimo wyrazistej niechęci sali próbował przekonywać do konieczności budowy w Polsce kolejnych odkrywek. Chyba nie spodziewał się tak zdecydowanego i merytorycznego odporu i determinacji ze strony, przede wszystkim, mieszkańców zagrożonych gmin.

Charakterystyczne, że głównym argumentem dr. Kasztelewicza była „troska” o produkcję w przyszłości odpowiedniej ilości energii i obawy, że bez nowych odkrywek jej zabraknie.

Można było odnieść wrażenie, że ukryty w energochłonności polskiej gospodarki ogromny potencjał oszczędności, na który wskazywali dyskutanci i prelegenci w ogóle go nie interesuje.

Podobnie „odporny” był dr Kasztelewicz, na wskazywane przez prelegentów kierunki i trendy rozwoju energetyki w Europie i na świecie.

To jeszcze bardziej utwierdziło uczestników konferencji w przekonaniu o dogmatycznym i anachronicznym podejściu lobby węgla brunatnego do wyzwań współczesnej energetyki.

Swoje stanowisko w tej sprawie wyrazili w przyjętym na zakończenie konferencji apelu skierowanym do polskich parlamentarzystów, premiera i prezydenta przeciwko planom budowy kopalni węgla brunatnego metodą odkrywkową (http://stop-odkrywce.pl/2012/04/28/apel-uczestnikow-ii-ogolnopolskiej-konferencji-rozwoj-tak-odkrywki-nie-do-parlamentarzystow-premiera-i-prezydenta-rp/), który poseł Elsner obiecał dostarczyć wszystkim polskim parlamentarzystom.

{gallery}Galerie/konf_odkrywki,width=170,height=123,limit=1,limit_quantity=6{/gallery}

]]>

Załaduj więcej... Aktualności

Zobacz również

Zielone Dni 2024 w Szklarskiej Porębie

Fundacja Strefa Zieleni, we współpracy z organizacjami partnerskimi (GEF, HBS, Partią Ziel…