{multithumb}Kolejne, II spotkanie robocze “gmin górniczych” w ramach projektu “Wzmocnienie pozycji inicjatyw lokalnych oraz samorządów w pro-klimatycznych procesach inwestycyjnych w Polsce”(I spotkanie – w Lubinie 13.08.2010) odbyło się 30.09.2010 w Gubińskim Domu Kultury.
Przybyło kilkunastu przedstawicieli i przedstawicielek gmin i inicjatyw społecznych z obszaru gminy Gubin, gmin Zagłębia Miedziowego, gmin Pojezierza (Gopło- Kruszwica).
Niestety w ostatniej chwili odwołała swój przyjazd poseł Aldona Młyńczak z Wrocławia, która miała opowiedzieć o perspektywach uchwalenia prawa górniczego i geologicznego.
Założenia alternatywnej strategii rozwoju energetycznego dla gminy Gubin przedstawiła dr. Agnieszka Cena. Jedna z istotnych informacji, która się tu pojawiła wskazuje na takie zasoby odnawialnych źródeł energii w gminie, które pozwalają na samo-zaopatrzenie energetyczne gminy Gubin (“gmina niezależna energetycznie”- z odnawialnych źródeł można obecnie zaspokoić 135 % zapotrzebowania na energię cieplną i elektryczną).
Pogłębiony raport prawny dot. proponowanych zmian w prawie geologicznym i górniczym oraz w innych ustawach przedstawił dr Zbigniew Bukowski. Tradycyjnie już wywołało to żywą dyskusję i skłoniło autora ( bardzo ciekawe i godne poparcia podejście !) o pogłębienia raportu o pewne elementy wynikłe podczas dyskusji.
Andrzej Biliński prezes Stowarzyszenia “Nie odkrywce” przedstawił krótko obecny stan realizacji planowanej kopalni odkrywkowej w gminie Gubin oraz skoncentrował się zrelacjonowaniu ważnego poparcia przez Rzecznika Praw Obywatelskich inicjatywy społecznej w Gubinie i skierowaniu przezeń zapytania do Wójta i Przewodniczącego Rady Gminy o powody nie uwzględnienia wyników referendum w działaniu władz gminy.
Wójt gm. Lubin Irena Rogowska opisała ostatnie działania gmin Zagłębia Miedziowego związane ze zmianami studium zagospodarowania przestrzennego województwa dolnośląskiego oraz z działaniami Marszałka “za, a nawet przeciw” lokalizacji i budowie odkrywki na Złożu Legnickim.
Dyskutowaliśmy nad dalszymi planami i strategią współpracy przedstawicieli inicjatyw i gmin “górniczych”.
Potwierdzono wagę i konieczność dalszych spotkań i integracji wspólnych działań.
Ustalono:
1. Potrzebę regularnych kontaktów i lepszej wymiany informacji w sieci. W oparciu o listy obecności stworzona będzie lista e-mailowa przedstawicieli “inicjatyw i gmin górniczych”
2. Organizację spotkania na przełomie października i listopada dla sprecyzowania dalszej współpracy – termin i miejsce uzgodni Eko-Unia.
oprac. R. Gawlik,
Eko-Unia ,13.10.2010r
]]>