Home Aktualności Relacja z II spotkania Gmin Górniczych

Relacja z II spotkania Gmin Górniczych

0
0
Uczestnicy spotkania w Gubinie

Uczestnicy spotkania w Gubinie{multithumb}Kolejne, II spotkanie robocze „gmin górniczychw ramach projektu „Wzmocnienie pozycji inicjatyw lokalnych oraz samorządów w pro-klimatycznych procesach  inwestycyjnych w Polsce”(I spotkanie – w Lubinie 13.08.2010) odbyło się 30.09.2010 w Gubińskim Domu Kultury.

Przybyło kilkunastu przedstawicieli i przedstawicielek gmin i inicjatyw społecznych z obszaru gminy Gubin, gmin Zagłębia Miedziowego, gmin Pojezierza (Gopło- Kruszwica).

Agnieszka Cena przedstawia alernatywy energetyczne dla gminy GubinDr Zbidniew Bukowski analizuje skutki nowych legislacji dla gmin górniczych Istniejace i planowane odkrywki u sąsiadów z Niemiec też spotykają się z  protestamiThomas-Burdhardt-Klinger,przedstawiciel ogranizacji  społecznych z Niemiec opisuje  działania  przeciwko nowym odkrywkom węgla brunatnego

Niestety w ostatniej chwili odwołała swój przyjazd poseł  Aldona Młyńczak z Wrocławia, która miała opowiedzieć o perspektywach uchwalenia prawa górniczego i geologicznego.

Założenia alternatywnej strategii rozwoju energetycznego  dla gminy Gubin przedstawiła dr. Agnieszka Cena. Jedna z istotnych informacji, która się tu pojawiła wskazuje na takie zasoby odnawialnych  źródeł energii w gminie, które pozwalają na samo-zaopatrzenie energetyczne gminy Gubin („gmina niezależna energetycznie”- z odnawialnych źródeł można obecnie zaspokoić 135 % zapotrzebowania na energię cieplną i elektryczną).

Krajobraz rodem sprzed 100 lat w XXI w- Kopalnia i     Elektrownia Jaenschwalde Wójt gm Lubin Irena Rogowska - liderka ruchu antyodkrywkowego w Zagłębiu Miedziowym opisuje swoje działania"Ziemia niczyja" po węglu brunatnym a na horyzoncie i tak... wiatraki

Pogłębiony raport prawny dot. proponowanych zmian w prawie geologicznym i górniczym oraz w innych ustawach przedstawił dr Zbigniew Bukowski. Tradycyjnie już wywołało to żywą dyskusję i skłoniło autora ( bardzo ciekawe i godne poparcia podejście !) o pogłębienia raportu o pewne elementy wynikłe podczas dyskusji.

Andrzej Biliński prezes Stowarzyszenia „Nie odkrywce” przedstawił krótko obecny stan realizacji planowanej kopalni odkrywkowej w gminie Gubin oraz  skoncentrował się zrelacjonowaniu ważnego poparcia przez Rzecznika Praw Obywatelskich inicjatywy społecznej w Gubinie i skierowaniu przezeń zapytania do Wójta i Przewodniczącego Rady Gminy o powody nie uwzględnienia wyników referendum w działaniu władz gminy.

Wójt gm. Lubin Irena Rogowska opisała ostatnie działania gmin  Zagłębia Miedziowego związane ze zmianami studium zagospodarowania przestrzennego województwa dolnośląskiego oraz z działaniami Marszałka „za, a nawet przeciw” lokalizacji i budowie odkrywki na Złożu Legnickim.

Dyskutowaliśmy nad dalszymi planami i strategią współpracy przedstawicieli inicjatyw i gmin  „górniczych”.

Potwierdzono wagę i konieczność dalszych spotkań i integracji wspólnych działań.

Ustalono:

1. Potrzebę regularnych kontaktów i lepszej wymiany informacji w sieci. W oparciu o listy obecności stworzona będzie lista e-mailowa przedstawicieli „inicjatyw i gmin górniczych”

2. Organizację spotkania na przełomie października i listopada dla sprecyzowania dalszej współpracy – termin i miejsce uzgodni Eko-Unia.

oprac. R. Gawlik,

Eko-Unia ,13.10.2010r

]]>

Załaduj więcej... Aktualności

Zobacz również

Przez smog umiera rocznie nawet 50 tys. ludzi. Zieloni zawalczą o czyste powietrze w Europarlamencie

Poprawa jakości powietrza jako główny postulat Wrocławskich Zielonych w ramach kampanii wy…