Home Aktualności Relacja z manifestacji przeciw przegradzaniu rzek – 5.11.2009

Relacja z manifestacji przeciw przegradzaniu rzek – 5.11.2009

0
0

5 listopada o godz. 12.00 w większości miast wojewódzkich odbyła się Ogólnopolska Manifestacja Przeciw Przegradzaniu Rzek. Naukowcy, przyrodnicy, wędkarze, ekolodzy i studenci zebrani na manifestacjach w Szczecinie, Gdańsku, Koszalinie, Wrocławiu, Zielonej Górze, Rzeszowie i Krakowie głośno dopominali się o zaprzestanie niszczenia polskich rzek poprzez ich zabudowę. W Warszawie odbyła się konferencja prasowa, podczas której  przedstawiciele obywatelskiej grupy inicjatywnej przeciwko przegradzaniu rzek złożyli petycję w tej sprawie na ręce Ministra Środowiska.

Audycja w radio Luz

{mp3}rzeki{/mp3}

Zdjecia z happeningu we Wrocławiu

m_rzeki5m_rzeki1m_rzeki2m_rzeki4

m_rzeki6m_rzeki3

Relacje z innych miast >>

„…W Ministerstwie Środowiska pojawiła się „Złota Rybka”, która w imieniu organizacji ekologicznych przyniosła ministrowi środowiska Maciejowi Nowickiemu petycję w sprawie polskich rzek i podziękowania za decyzję zmieniającą zasady lokalizacji małych elektrowni wodnych.”  Czytaj relację >>

Ekolodzy i wędkarze przeciw małym elektrowniom wodnym >>

 

We Wrocławiu Stowarzyszenie Ekologiczne EKO-UNIA wraz z Fundacją Choreia zorganizowały happening i konferencję medialną. Przedstawione zostały postulaty oraz rzeczowe argumenty obywatelskiej grupy inicjatywnej w sprawie zabudowy i przegradzania rzek. Zobrazowana została dobitnie szkodliwość regulacji rzek dla środowiska oraz bezpieczeństwa przeciwpowodziowego przy pomocy rynny z/bez roślinności, co szczególnie ucieszyło dzieci obecne na happeningu.

W dalszej kolejności nastąpił przemarsz pod pomnik powodzianki na Moście Warszawskim oraz złożenie kwiatów i zniczy  celem upamiętnienia walki z „powodzią ‘97” i zwrócenia uwagi na konieczność zachowania naturalnych, nieregulowanych  rzek dla lepszego zabezpieczenia przeciwpowodziowego, co stosuje się już w innych krajach zachodnich.

Manifestacja zakończona została wywiadami dla radia i telewizji. W proteście wyrażone zostały również racje wędkarzy, który są nierozerwalnie związani z rzekami i również leży im na sercu dobro naszych rzek oraz zachowanie dobrostanu ryb rodzimych, którym przegradzanie rzek uniemożliwia często wędrówki na tarło.

]]>

Załaduj więcej... Aktualności

Zobacz również

Usunęli ponad 165 ton śmieci! Trzecia edycja Akcji Czysta Odra zakończona rekordowym wynikiem

Ponad 21 tys. wolontariuszek i wolontariuszy z Polski, Czech i Niemiec na przełomie maja i…