Home Aktualności Relacja z seminarium "Energetyka jądrowa – przebieg debaty w Niemczech"

Relacja z seminarium "Energetyka jądrowa – przebieg debaty w Niemczech"

0
0

Motto dedykowane PO i premierowi Donaldowi Tuskowi:

Reaktorów w świecie ubywa i będzie ubywało, to technologia schodząca. Próby reanimacji to na razie bardziej renesans obietnic i złudzeń niż faktów. Czy rząd Polski to wiedział podejmując decyzję  o budowie 3 EJ?

Czyjej racji stanu tym razem pilnujemy ?

Spotkanie zostało organizowane przez Instytut na rzecz Ekorozwoju, Fundację im. H. Bella, Fundację współpracy Polsko- Niemieckiej oraz Euronatur pt.

Energetyka jądrowa- przebieg debaty w Niemczech”

w dn. 14.09.2009 w Warszawie

Wnioski:

  1. Obecnie po aferze i katastrofie w EJ  Kroummel k. Hamburga* kwestia energetyki jądrowej w Niemczech stała się przedmiotem głównego nurtu debaty politycznej przed wyborami do Bundestagu. Przy czym nikt nie podważa  wcześniejszej decyzji polityków SPD i Zielonych wyłączenia wszystkich EJ i konsekwentnego przejścia na  energie odnawialne. Spór toczy się wokół tempa wyłączenia starych reaktorów. SPD i Zieloni chcą to przyspieszyć, CDU próbuje ( teraz słabiej ) bronić projektu przedłużenie funkcjonowania EJ w Niemczech . Obecnie do sieci włączonych jest 17 reaktorów atomowych, z tego 7-8 nie jest eksploatowanych, z powodu problemów technicznych. W 2010 r. mają być wyłączone 3 reaktory, w 2022 ostatni reaktor w Neckarwestheim.
  2. Nie ma mowy o konkurencyjności ekonomicznej tych elektrowni szczególnie w wypadku awarii, które zdarzają się nawet w Niemczech uchodzących za kraj o najwyższych poziomach technicznych i inżynierskich zabezpieczeń oraz w wypadku kosztów składowania odpadów radioaktywnych. Niezbędne zabezpieczenia muszą sięgać setek i milionów lat ( dla plutonu) ! Nie ma także dobrych argumentów społecznych ( miejsca pracy) i ekologicznych biorąc pod uwagę groźbę skażenia promieniotwórczego  przy awariach oraz radioaktywne odpady i problem ich zabezpieczenia, który zostawiamy naszym wnukom i prawnukom.
  3. Przez 1,5 roku pracowała specjalna komisja Bundestagu nad problemem czy EJ mogą przyczynić się do ochrony klimatu ? Konkluzja była następująca- Nie ! Zmiana paliwa kopalnego na uran nie ale zmiana systemu energetycznego- oszczędność energii plus odnawialne źródła oraz decentralizacja zaopatrzenia i produkcji energii jest odpowiedzią na problemy ocieplania klimatu Ziemi.
  4. Decyzja o budowie 3 EJ w Polsce została podjęta bez jakiejkolwiek dyskusji społecznej, przy nieujawnionych przesłankach merytorycznych i pokazania jak i czy to pozwoli wywiązać się z  polskich zobowiązań  w zakresie energii odnawialnych, oszczędności energii, ochrony klimatu.

Goście niemieccy zadawali pytania, które i my sobie zadajemy: Kto podsunął p.Tuskowi pomysł budowy EJ ( L.Ribe- Euronatur) ? Dlaczego prasa nie pyta o ustalenia spotkania Sarkozy – Tusk w kwestiach EJ ? (S.Knauer- Spiegel) ?

  1. Obecnie Niemcy sprzedają do Chin więcej elektrowni wiatrowych niż  u siebie. (Potencjał energetyki wiatrowej w Niemczech przewyższa całe zapotrzebowanie na moc Polski ponad 25 tys. MW)
  2. Energie odnawialne to wielka polityka- „chodzi o decyzje strategiczne – inteligentne systemy związane z energetyką- chodzi nie o jakąś ekologię a o siłę gospodarki i pracę” – wiceminister Michaele Mueller. W samym przemyśle solarnej energetyki pracuje obecnie w Niemczech 240 tys. ludzi

Plan udziału energii odnawialnej w RFN: 2001- 5 %, 2009-17 %, 2020- 30 %

  1. Możliwe oszczędności energetyczne- konsekwentna gospodarka skojarzona ( rusza program finansowany przez Volkswagena małych- domowych kotłów skojarzonych produkujących prąd i ciepło) – ok. 42 %, możliwy poziom wykorzystania energii solarnej – do 50%
  2. Podawana za najnowocześniejszą  EJ powstająca w Oilkuiloto w Finlandii   jest dużo droższa niż oczekiwano, opóźnienie budowy będzie kosztowało inwestora 2 mld. Euro. Są słabsze kryteria bezpieczeństwa oraz przekroczenia czasowe harmonogramów. Wyjątkowe warunki finansowe i tak nie pomogły w przeprowadzeniu  planowym tej inwestycji.

Reaktorów w świecie ubywa i będzie ubywało, to technologia schodząca-      próby   reanimacji to na razie bardziej renesans obietnic i złudzeń niż faktów. Czy  rząd Polski to wiedział podejmując decyzję  o budowie 3 EJ?

Czyjej racji stanu tym razem pilnujemy ?

Oprac. Radosław Gawlik

* Przed 2 laty w EJ Kroummel na Łabą, k. Hamburga miała miejsce awaria i pożar transformatorów. Łączyła się ta awaria z niewytłumaczalną, według ekspertów nuklearnych związanych z EJ, obecnością metalowych  cząstek w reaktorze i systemie rur. Po 2 latach włączono reaktor do sieci w lipcu br. seria awarii się powtórzyła i reaktor został wyłączony. Właściciel EJ  Vatenfall poniósł koszty sanacji w ciągu 2 lat w wysokości 300 mln. Euro. Miesięczne koszty zatrzymania tej elektrowni wynoszą 20 mln Euro

]]>

Załaduj więcej... Aktualności

Zobacz również

Akcja Czysta Odra zbliża się wielkimi krokami!

Zaczynamy 26.04, kończymy 5.05. To już trzeci raz, gdy wspólnie w przeciągu zaledwie 10 dn…