Płyniemy! Siostry Rzeki 3 lipca wypływają Wisłą z Krakowa do Gdańska na tradycyjnym galarze.
Płyniemy by zachwycać się nieuregulowaną dziką rzeką. Chcemy opowiedzieć, że naturalne rzeki się nam opłacają i, że niedorzecznością jest plan budowy zapory w Siarzewie, a mrzonkami plany transportu wodnego na Wiśle.
Siostry Rzeki zabierają ze sobą niezwykłą kolekcję strojów kąpielowych. #Moda na rzeki będzie prezentowana podczas pokazów mody oraz część rozdawana razem z wiedza o Wiśle.
Dołączajcie! Z kajakami z pontonami. Zapraszamy na wieczorne ogniska ze śpiewem i na happeningi.
Happeningi:
Kraków – 23 czerwiec
Warszawa – 14 Lipiec – Big Jump godz. 15.00
Toruń – 20 Lipiec
# Moda na Rzeki
Przez ostatnie 2 miesiące ponad 60 osób podczas warsztatów w Krakowie wyszyło cekinami i wyhaftowało kordonkami ponad 140 strojów kąpielowych. Wyszyte są w hasła w obronie rzek, ale też małe rzeczne haiku – jak „Nie poganiaj rzeki” Nie ma planety B” „Dzika Piękna”, „Bug Cię kocha” „Ratuj Biebrzę „ „Gdzie jest Narew” „Łachy piachu” „Cała Wisła Parkiem Narodowym” czy w końcu – Stop Siarzewo”. Często jeden kostium wyszywa się ok 4 godzin. Są to stroje kąpielowe z drugiej ręki, vitae pozbierane w czasie zbiórek, zakupione w second hendach- wyprane i odnowione, ometkowane złotymi metkami – #Ratujmy Rzeki – stały się jedyną na świecie kolekcją w obronie rzek. Kolekcja popłynie Wisłą, będzie pokazywana na pokazach mody podczas happeningów, –ale też będzie rozstawiany parawan i lustro na dzikich wiślanych wyspach.
Stroje kąpielowe wyszyte i wyhaftowane przez Siostry Rzeki i braci potoków podczas spływu będzie można rezerwować – i kupić po zakończonej akcji w sierpniu za symboliczną cegiełkę na rzecz działalności Kolektywu
Ale będziemy wieść też stroje kąpielowe i kąpielówki do rozdania z dołączoną specjalną ulotką. Na ulotce jest króciutko napisane, jakie korzyści mamy z nieuregulowanej Wisły. Ile warta jest zdolność samooczyszczania rzeki, ile gatunków ryb w niej mieszka, ile rezerwatów o obszarów Natura 200 rozciąga się wzdłuż jej brzegów.
Oprócz strojów kąpielowych w ramach akcji powstały suknie rzeczne uszyte przez artystki i projektantki mody: Małgorzata Markiewicz, Magdalena Drążkowska i Pracownia Tkaniny, Marta Sala oraz Maria Wrońska
Siostry Rzeki
Kolektyw Siostry Rzeki działa od ponad roku. Założyła go Cecylia Malik wraz z kolektywem Matki Polki na Wyrębie równocześnie przyłączając go do powstałej w 2016 roku Koalicji Ratujmy Rzeki
Zeszłego lata roku artystki i aktywistki udzieliły głosu rzekom, i przypomniały ich imiona. Śpiewały pieśń z tablicami z imionami rzek robiąc akcję i protesty miedzy innymi koło Ciechocinka na miejscu planowanej zapory w Siarzewie.
W tym roku udzieliły rzekom ciała. Tworzenie kostiumów kąpielowych i pokazy mody stały się pretekstem do rozmowy o rzekach kobiecym głosem, o wartości społecznej zasobów słodkiej wody, prawu do pięknego krajobrazu, rzekach w kryzysie klimatycznym. Nieuregulowane dzikie rzeki zostały zestawione z ciało pozytywnym projektem wzmacniającym kobiety, wydobywającym ich piękno. Bez względu na wiek czy rozmiar.
Siostry Rzeki współtworzą:
Agata Bargiel, Magdalena Drążkowska, Anna Grajewska, Małgorzata Grygierczyk, Anna Gotfryd – Kolecka, Anna Górka, Justyna Górowska, Anuszka Łachowska, Monika Łabędzka, Cecylia Malik, Agnieszka Miłogrodzka, Dominika Serżysko.
Mecenasi, Partnerzy i patroni:
Partnerami akcji Sióstr Rzek są Fundacja Greenmind, Klub Gaja, WWF Polska, Fundacja Wolna Wisła oraz Hurma. Patronem wydarzenia jest Koalicja Ratujmy Rzeki.
Akcja otrzymała wsparcie w ramach programu WzmocniONE realizowanego przez Fundację Ashoka w partnerstwie ze spółką Magovox, fundatorem programu
Matronat akcji udzielił Ogólnopolski Kongres Kobiet, Magazyn Usta i Koalicja Ratujmy Rzeki
Przydatne linki:
Koalicja Ratujmy Rzeki
Greenmind
Siostry Rzeki
https:// siostryrzeki.wordpress.com
Wzmocnione
Spływ Wisłą Kraków – Gdańsk 3 – 25 Lipca 2019
03.07.2019 – Start z Krakowa
03.07.2019, Nocleg: Opatowiec (środa)
04.07.2019, Nocleg: Połaniec (czwartek)
05.07.2019, Nocleg: Sandomierz (piątek)
06.07.2019, Nocleg: Sandomierz (sobota) – plaża ( dzień bez płynięcia)
07.07.2019 Nocleg: wyspa poniżej Basoni (niedziela)
08.07.2019 Nocleg: Kazimierz Dolny (poniedziałek)
09.07.2019 Nocleg: Kazimierz Dolny (wtorek) – plaża (dzień bez płynięcia)
10.07.2019 Nocleg: wyspy za Dęblinem (środa)
11.07.2019 Nocleg: okolice Góry Kalwarii ( czwartek)
12.07.2019 Nocleg: przed Warszawą plaża Wawer (piątek)
13.07.2019 Nocleg: Warszawa, plaża (sobota)
14.07.2019 Nocleg: Warszawa, plaża – BIG JUMP (niedziela)
15.07.2019 Nocleg: Sycymin (poniedziałek)
16.07.2019 Nocleg: Czerwińsk (wtorek)
17.07.2019 Nocleg: plaża przed Płockiem (środa)
18.07.2019 Nocleg: Włocławek (czwartek)
19.07.2019 Nocleg: Ciechocinek (piątek)
20.07.2019 Nocleg: Toruń (sobota) – dzień bez płynięcia
21.07.2019 Nocleg: Toruń ( niedziela) – dzień bez płynięcia
22.07.2019 Nocleg: okolice Eli Jabłońskiej ( poniedziałek)
23.07.2019 Nocleg: Grudziądz (wtorek)
24.07.2019 Nocleg: Tczew (środa)
25.07.2019 Nocleg: Gdańsk (czwartek)
ULOTKA
Nie poganiaj rzeki! Ona pracuje dla Ciebie.
W Polsce mamy 150 tysięcy kilometrów rzek. Najdłuższa z nich – Wisła – mierzy aż 1047 km, z czego 350 km jest nieuregulowanych. Każdego dnia królowa polskich rzek świadczy usługi, które nic nas nie kosztują. Budowa zapory na Wiślę w Siarzewie oraz realizacja drogi wodnej E40 spowoduje katastofalne zmiany w przyrodzie i będzie kosztować miliardy złotych z budżetu państwa. A rzeka zmieniona w martwy kanał, wypełniony brudną wodą, będzie kosztować jeszcze więcej. Koszty poniesiemy my oraz kolejne pokolenia.
Jakie korzyści czerpiemy z nieuregulowanej Wisły ?
1. Jest dla nas bezpłatnym zasobem czystej wody, od której zależy nasze przetrwanie. 1/3 zapotrzebowania na wodę w Polsce jest zaspokajana przez Wisłę.
2. W trakcie corocznych wylewów Wisła niesie osady bogate w substancje odżywcze, dzięki czemu okoliczne tereny uprawne nie potrzebują sztucznego nawożenia.
3. 126 mln zł rocznie – tyle jest warta praca rzeki w procesie samooczyszczania wody z materii organicznej na 350-kilometrowym nieuregulowanym odcinku.
4. Niemcy i Holandia wydają ostatnio miliardy euro na odtwarzanie naturalnych rozlewisk Renu, aby lepiej chronić ludzi przed powodzią. W Polsce, posiadając częściowo nieuregulowaną Wisłę, nie musimy tych pieniędzy wydawać.
5. W Wiśle i jej dopływach żyje 58 rodzimych gatunków ryb. Połowa z nich to gatunki zagrożone. To również dom dla ¾ gatunków ptaków gnieżdżących w Polsce oraz niezliczonej ilości owadów. Doliny rzeczne to najbogatsze w gatunki ekosystemy na Ziemi. Jako ludzie jesteśmy jego częścią.
6. Nad Wisłą mamy plaże o łącznej długości ok. 400 km – to tyle, co nad Bałtykiem. |Tkwi w tym niesamowity potencjał do rozwoju turystyki w oparciu o walory przyrodnicze rzeki. Płynąc od Baraniej Góry do Zatoki Gdańskiej i Zalewu Wiślanego, możemy odwiedzić 11 parków krajobrazowych, 24 rezerwaty przyrody i 21 obszarów Natura 2000.
7. Współczesne badania pokazują, że przebywanie w naturalnym krajobrazie pozytywnie wpływa na nasz stan fizyczny i psychiczny. Obcowanie z naturalnie meandrującą rzeką to dostępne dla każdego, bezpłatne spa.