Home WODA Siostry Rzeki – spływ Wisłą Kraków – Gdańsk 3 – 25 lipca

Siostry Rzeki – spływ Wisłą Kraków – Gdańsk 3 – 25 lipca

Możliwość komentowania Siostry Rzeki – spływ Wisłą Kraków – Gdańsk 3 – 25 lipca została wyłączona
0

Płyniemy! Siostry Rzeki 3 lipca wypływają Wisłą z Krakowa do Gdańska na tradycyjnym galarze.

Płyniemy by zachwycać się nieuregulowaną dziką rzeką. Chcemy opowiedzieć, że naturalne rzeki się nam opłacają i, że niedorzecznością jest plan budowy zapory w Siarzewie, a mrzonkami plany transportu wodnego na Wiśle.

Siostry Rzeki zabierają ze sobą niezwykłą kolekcję strojów kąpielowych. #Moda na rzeki będzie prezentowana podczas pokazów mody oraz część rozdawana razem z wiedza o Wiśle.

Dołączajcie! Z kajakami z pontonami. Zapraszamy na wieczorne ogniska ze śpiewem i na happeningi.

Happeningi:

Kraków – 23 czerwiec

Warszawa – 14 Lipiec – Big Jump godz. 15.00

Toruń – 20 Lipiec

# Moda na Rzeki

Przez ostatnie 2 miesiące ponad 60 osób podczas warsztatów w Krakowie wyszyło cekinami i wyhaftowało kordonkami ponad 140 strojów kąpielowych. Wyszyte są w hasła w obronie rzek, ale też małe rzeczne haiku – jak „Nie poganiaj rzeki” Nie ma planety B” „Dzika Piękna”, „Bug Cię kocha” „Ratuj Biebrzę „ „Gdzie jest Narew” „Łachy piachu” „Cała Wisła Parkiem Narodowym” czy w końcu – Stop Siarzewo”. Często jeden kostium wyszywa się ok 4 godzin. Są to stroje kąpielowe z drugiej ręki, vitae pozbierane w czasie zbiórek, zakupione w second hendach- wyprane i odnowione, ometkowane złotymi metkami – #Ratujmy Rzeki – stały się jedyną na świecie kolekcją w obronie rzek. Kolekcja popłynie Wisłą, będzie pokazywana na pokazach mody podczas happeningów, –ale też będzie rozstawiany parawan i lustro na dzikich wiślanych wyspach.

Stroje kąpielowe wyszyte i wyhaftowane przez Siostry Rzeki i braci potoków podczas spływu będzie można rezerwować – i kupić po zakończonej akcji w sierpniu za symboliczną cegiełkę na rzecz działalności Kolektywu

Ale będziemy wieść też stroje kąpielowe i kąpielówki do rozdania z dołączoną specjalną ulotką. Na ulotce jest króciutko napisane, jakie korzyści mamy z nieuregulowanej Wisły. Ile warta jest zdolność samooczyszczania rzeki, ile gatunków ryb w niej mieszka, ile rezerwatów o obszarów Natura 200 rozciąga się wzdłuż jej brzegów.

Oprócz strojów kąpielowych w ramach akcji powstały suknie rzeczne uszyte przez artystki i projektantki mody: Małgorzata Markiewicz, Magdalena Drążkowska i Pracownia Tkaniny, Marta Sala oraz Maria Wrońska

Siostry Rzeki

Kolektyw Siostry Rzeki działa od ponad roku. Założyła go Cecylia Malik wraz z kolektywem Matki Polki na Wyrębie równocześnie przyłączając go do powstałej w 2016 roku Koalicji Ratujmy Rzeki

Zeszłego lata roku artystki i aktywistki udzieliły głosu rzekom, i przypomniały ich imiona. Śpiewały pieśń z tablicami z imionami rzek robiąc akcję i protesty miedzy innymi koło Ciechocinka na miejscu planowanej zapory w Siarzewie.

W tym roku udzieliły rzekom ciała. Tworzenie kostiumów kąpielowych i pokazy mody stały się pretekstem do rozmowy o rzekach kobiecym głosem, o wartości społecznej zasobów słodkiej wody, prawu do pięknego krajobrazu, rzekach w kryzysie klimatycznym. Nieuregulowane dzikie rzeki zostały zestawione z ciało pozytywnym projektem wzmacniającym kobiety, wydobywającym ich piękno. Bez względu na wiek czy rozmiar.

Siostry Rzeki współtworzą:

Agata Bargiel, Magdalena Drążkowska, Anna Grajewska, Małgorzata Grygierczyk, Anna Gotfryd – Kolecka, Anna Górka, Justyna Górowska, Anuszka Łachowska, Monika Łabędzka, Cecylia Malik, Agnieszka Miłogrodzka, Dominika Serżysko.

Mecenasi, Partnerzy i patroni:

Partnerami akcji Sióstr Rzek są Fundacja Greenmind, Klub Gaja, WWF Polska, Fundacja Wolna Wisła oraz Hurma. Patronem wydarzenia jest Koalicja Ratujmy Rzeki.

Akcja otrzymała wsparcie w ramach programu WzmocniONE realizowanego przez Fundację Ashoka w partnerstwie ze spółką Magovox, fundatorem programu

Matronat akcji udzielił Ogólnopolski Kongres Kobiet, Magazyn Usta i Koalicja Ratujmy Rzeki

Przydatne linki:

Koalicja Ratujmy Rzeki

http://www.ratujmyrzeki.pl/

Greenmind

https://www.facebook.com/fundacjagreenmind/

Siostry Rzeki

https://www.facebook.com/Siostry-Rzeki-1772150046238916/

https:// siostryrzeki.wordpress.com

Wzmocnione

Spływ Wisłą Kraków – Gdańsk 3 – 25 Lipca 2019

03.07.2019 – Start z Krakowa

03.07.2019, Nocleg: Opatowiec (środa)

04.07.2019, Nocleg: Połaniec (czwartek)

05.07.2019, Nocleg: Sandomierz (piątek)

06.07.2019, Nocleg: Sandomierz (sobota) – plaża ( dzień bez płynięcia)

07.07.2019 Nocleg: wyspa poniżej Basoni (niedziela)

08.07.2019 Nocleg: Kazimierz Dolny (poniedziałek)

09.07.2019 Nocleg: Kazimierz Dolny (wtorek) – plaża (dzień bez płynięcia)

10.07.2019 Nocleg: wyspy za Dęblinem (środa)

11.07.2019 Nocleg: okolice Góry Kalwarii ( czwartek)

12.07.2019 Nocleg: przed Warszawą plaża Wawer (piątek)

13.07.2019 Nocleg: Warszawa, plaża (sobota)

14.07.2019 Nocleg: Warszawa, plaża – BIG JUMP (niedziela)

15.07.2019 Nocleg: Sycymin (poniedziałek)

16.07.2019 Nocleg: Czerwińsk (wtorek)

17.07.2019 Nocleg: plaża przed Płockiem (środa)

18.07.2019 Nocleg: Włocławek (czwartek)

19.07.2019 Nocleg: Ciechocinek (piątek)

20.07.2019 Nocleg: Toruń (sobota) – dzień bez płynięcia

21.07.2019 Nocleg: Toruń ( niedziela) – dzień bez płynięcia

22.07.2019 Nocleg: okolice Eli Jabłońskiej ( poniedziałek)

23.07.2019 Nocleg: Grudziądz (wtorek)

24.07.2019 Nocleg: Tczew (środa)

25.07.2019 Nocleg: Gdańsk (czwartek)

ULOTKA

Nie poganiaj rzeki! Ona pracuje dla Ciebie.

W Polsce mamy 150 tysięcy kilometrów rzek. Najdłuższa z nich – Wisła – mierzy aż 1047 km, z czego 350 km jest nieuregulowanych. Każdego dnia królowa polskich rzek świadczy usługi, które nic nas nie kosztują. Budowa zapory na Wiślę w Siarzewie oraz realizacja drogi wodnej E40 spowoduje katastofalne zmiany w przyrodzie i będzie kosztować miliardy złotych z budżetu państwa. A rzeka zmieniona w martwy kanał, wypełniony brudną wodą, będzie kosztować jeszcze więcej. Koszty poniesiemy my oraz kolejne pokolenia.

Jakie korzyści czerpiemy z nieuregulowanej Wisły ?

1. Jest dla nas bezpłatnym zasobem czystej wody, od której zależy nasze przetrwanie. 1/3 zapotrzebowania na wodę w Polsce jest zaspokajana przez Wisłę.

2. W trakcie corocznych wylewów Wisła niesie osady bogate w substancje odżywcze, dzięki czemu okoliczne tereny uprawne nie potrzebują sztucznego nawożenia.

3. 126 mln zł rocznie – tyle jest warta praca rzeki w procesie samooczyszczania wody z materii organicznej na 350-kilometrowym nieuregulowanym odcinku.

4. Niemcy i Holandia wydają ostatnio miliardy euro na odtwarzanie naturalnych rozlewisk Renu, aby lepiej chronić ludzi przed powodzią. W Polsce, posiadając częściowo nieuregulowaną Wisłę, nie musimy tych pieniędzy wydawać.

5. W Wiśle i jej dopływach żyje 58 rodzimych gatunków ryb. Połowa z nich to gatunki zagrożone. To również dom dla ¾ gatunków ptaków gnieżdżących w Polsce oraz niezliczonej ilości owadów. Doliny rzeczne to najbogatsze w gatunki ekosystemy na Ziemi. Jako ludzie jesteśmy jego częścią.

6. Nad Wisłą mamy plaże o łącznej długości ok. 400 km – to tyle, co nad Bałtykiem. |Tkwi w tym niesamowity potencjał do rozwoju turystyki w oparciu o walory przyrodnicze rzeki. Płynąc od Baraniej Góry do Zatoki Gdańskiej i Zalewu Wiślanego, możemy odwiedzić 11 parków krajobrazowych, 24 rezerwaty przyrody i 21 obszarów Natura 2000.

7. Współczesne badania pokazują, że przebywanie w naturalnym krajobrazie pozytywnie wpływa na nasz stan fizyczny i psychiczny. Obcowanie z naturalnie meandrującą rzeką to dostępne dla każdego, bezpłatne spa.


Załaduj więcej... WODA

Zobacz również

Usunęli ponad 165 ton śmieci! Trzecia edycja Akcji Czysta Odra zakończona rekordowym wynikiem

Ponad 21 tys. wolontariuszek i wolontariuszy z Polski, Czech i Niemiec na przełomie maja i…