Home Aktualności Uniwersytet Przyrodniczy zajmie się lokalizacją elektrowni jądrowej

Uniwersytet Przyrodniczy zajmie się lokalizacją elektrowni jądrowej

0
0

Uniwersytet Przyrodniczy we Wrocławiu zajmie się lokalizacją elektrowni jądrowej w Polsce. Uczelnia weźmie udział w pracach konsorcjum, które określi bezpieczną lokalizację elektrowni jądrowej w Polsce. Koszt planowanych prac wyniesie ponad 2,5 mln zł. Jak poinformowała PAP Małgorzata Wanke-Jakubowska w skład konsorcjum wejdą m.in. inne polskie uczelnie i instytuty.

 

„Celem prac jest zebranie kompletu danych charakteryzujących młodą aktywność geodynamiczną Polski oraz wypracowanie metod ich spójnej interpretacji dla oceny bezpieczeństwa lokalizacji elektrowni jądrowych. Wyniki analiz szczegółowych posłużą do oceny bezpieczeństwa geodynamicznego trzech potencjalnych lokalizacji elektrowni jądrowych wskazanych przez Ministerstwo Środowiska oraz do projektowania bezpiecznej konstrukcji elektrowni jądrowej” – mówiła rzeczniczka.

Dodała, że wyniki analiz posłużą do wstępnej oceny bezpieczeństwa lokalizacji wszelkich dużych inwestycji budowlanych w Polsce, w tym elektrowni jądrowych. Przewiduje się, że wyniki opracowania zostaną udostępnione w internecie w celach utylitarnych i edukacyjnych, a zatem poszerzona zostanie baza numerycznych opracowań kartograficznych – IKAR.

Przedsięwzięcie zostało podzielone na siedem zadań ujętych w trzy bloki tematyczne: (blok I) zebranie i opracowanie danych koniecznych do określenia zagrożenia geodynamicznego dla trzech potencjalnych lokalizacji elektrowni jądrowych, które zostały wskazane przez Ministerstwo Środowiska; (blok II) zebranie i opracowanie danych koniecznych do oszacowania zagrożenia geodynamicznego dla obszaru całej Polski; (blok III) opracowanie metodologii i ocena ryzyka geodynamicznego dla trzech potencjalnych lokalizacji elektrowni jądrowych i dla całego kraju oraz systematyzacja i udostępnienie wyników w formie elektronicznej.

Natomiast zespół z wrocławskiego Uniwersytetu Przyrodniczego będzie uczestniczył w realizacji trzech zadań w ramach bloku II i III: w opracowaniu warstw informacyjnych dla obszaru Polski, opracowaniu metodyki i analizie zagrożenia geodynamicznego dla trzech potencjalnych lokalizacji elektrowni jądrowych oraz opracowaniu metodyki i kategoryzacji zagrożenia geodynamicznego dla obszaru Polski.

Uniwersytet Przyrodniczy reprezentować w konsorcjum będzie prof. Bernard Kontny, a prace naukowe w ramach tych zadań będzie wykonywał zespół Instytutu Geodezji i Geoinformatyki z Wydziału Inżynierii Kształtowania Środowiska i Geodezji. UMW

PAP – Nauka w Polsce

]]>

Załaduj więcej... Aktualności

Zobacz również

Akcja Czysta Odra zbliża się wielkimi krokami!

Zaczynamy 26.04, kończymy 5.05. To już trzeci raz, gdy wspólnie w przeciągu zaledwie 10 dn…