VI posiedzenie Komitetu Monitorującego (KM) PO Infrastruktura i Środowisko, 31.03.09 Warszawa
Dotyczyło zmian w PO Infrastruktura i Środowisko i kryteriach min dotyczących wyboru projektów dla środowiska i relacje dotyczy głównie tej ostatniej części
Manfred Beschel, UE – mówił o redukcjach ok. 1 mld. Euro: zależy Unii na lepszym, skuteczniejszym i szybszym wdrażaniu projektów w sektorze kolejnictwa i całego POIiŚ
Przyjęto zmiany w POIiŚ ( o charakterze nie zasadniczym a wynikające z poprawek błędów, zmian terminów i przywołań prawnych, pierwszych doświadczeń z wdrażania PO) bez sprzeciwu członków KM.
II. Zmiany Szczegółowego opisu priorytetów (“szczególca”):
– optymalizacja zasad oceny projektów
– dostosowanie do nowych ustaw i uporządkowanie odnośników prawnych
– procedura odwoławcza możliwość odwołanie się beneficjenta do sądu administracyjnego.
Tu głosowano na poszczególnymi załącznikami i poprawkami członków KM.
Zmiany kryteriów- środowisko:
Priorytet III- ujęcie nowego typu projektów w gospodarce wodnej, realizowanych przez państwowe jednostki budżetowe ( RZGW)
Kryteria dodatkowe:
– stopień przygotowanie projektu- przygotowanie dokumentacji, przetarg, wybrany wykonawca
– gotowość do aplikacji – czas – najwyżej oceniane do końca 2009r, niżej do 2010 , itd
– mała retencja: zwiększenie nacisku na liczbę zadań, plan- musi być po Strategicznej OOS – dodatkowe kryterium formalne ( rezygnacja z części pozwoleń)
Wymogi te maja być spełnione później, nie oznacza to rezygnacji z nich.
Zmiana wag- mniejsza waga dla wielkości magazynowanej wody większa dla ilości obiektów retencyjnych
Priorytet V
– Zmiany związane z ustawodawstwem
– Po doświadczeniach z pierwszych konkursów zmieniono kryteria i wagi wszystkie, merytoryczne mają taką samą sumę punktów w różnych działaniach priorytetu V
Zmiany, które przeszły w priorytecie V. dostępne na stronie www.eko-unia.org.pl
Zgłosiłem uwagę, iż formalnie zmiany do III priorytetu nie przyszły w przewidzianym terminie mailem oraz uwagę do V priorytetu:
Krytykując wprowadzenie nowej punktacji oceny zgodności z kryterium cząstkowym 0- niewielkim, 2p-średnim, 3p- dużym przy wprowadzeniu zasady , że jedna ocena 0 z oceny cząstkowej eliminuje wniosek.
Uważam to za groźne dla beneficjentów i administracji, gdy w 1 kryterium cząstkowym “powinie im się noga”- dostaną 0 i wypadną dobre wnioski. Metodologicznie zdecydowanie bardziej poprawna jest dotychczasowa skala 4 punktowa skala jak w szkole : 0- brak, 1- niewielkim, 2p-średnim, 3p- dużym.
W odpowiedzi dyr. Malarz z MŚ trochę mało merytorycznie odpowiedziała mi, że czekają na dobre wnioski z organizacji ekologicznych i jest ich mało mimo ,że zachęcają i powtórzyła tę tezę kilkukrotnie w różnych opakowaniach, co mogło tworzyć wrażenie, że organizacje szumią a jak już mogą to nie składają dobrych wniosków.
To samo p.Malarz powtórzyła mi w rozmowie w przerwie posiedzenia, mówiąc, że czekają na dobre wnioski od organizacji ekologicznych i jakoś ich nie widać i że w br. nie zostanie w priorytecie V wydana, ani jedna złotówka.
Zatem piszmy wnioski Kochane i Kochani ! Nowe terminy kwiecień, maj, czerwiec- info na stronach CKPS !
Pani dyrektor z Centrum Koordynacji Programów Środowiskowych ( CKPŚ)- wdrażająca te programy już nie była tak radykalna w ocenach co do słabości lub braku wniosków ze strony POE.
W głosowaniu uchwała zmian do kryteriów – środowiskowych ( priorytet III i V) przeszła przy
1 głosie przeciw , 2 wstrzymujących się
Oprac. Radek Gawlik
]]>