Home Aktualności W 2019 r. tropimy rtęć i…decyzje polityków

W 2019 r. tropimy rtęć i…decyzje polityków

Możliwość komentowania W 2019 r. tropimy rtęć i…decyzje polityków została wyłączona
0

Amalgamat rtęciowy migruje gdzieś między stomatologią, ochroną środowiska a polityką – najwyższy czas aby przekonać polityków, że rtęć to nie zabawa. 2019 to ważny rok dla europejskiego oraz polskiego zdrowia i bezpieczeństwa ekologicznego!

Stowarzyszenie Ekologiczne EKO-UNIA od wielu lat przygląda się procesowi ograniczania użycia rtęci w stomatologii, a konkretnie stosowania amalgamatu rtęciowego. Współpracujemy z innymi organizacjami na szczeblu Unii Europejskiej i monitorujemy realizacje rozporządzenia wynikającego z ratyfikacji przez UE Konwencji z Minamaty.

Na poprzednich etapach monitoringu wdrażania Konwencji z Minamaty (więcej na temat Konwencji w artykule poniżej) przyglądaliśmy się następującym „innowacjom” jakie Polska miała wprowadzić, niestety wciąż bez większych rezultatów:

  • 1 lipca 2018 r. wprowadzono zakaz stosowania amalgamatu u dzieci, kobiet w ciąży oraz u kobiet karmiących. Niestety docierają do nas sygnały, że przepisy te często nie są stosowane poprzez uciekanie się do wyjątków oraz zgody pacjenta a dzieje się to głównie w ramach refundacji NFZ. Za nasze publiczne pieniądze wspierane są zatem toksyczne plomby, które szkodzą zdrowiu człowieka poprzez zanieczyszczenie środowiska. Jeżeli znasz przypadki, że plomby amalgamatowe zakładane są wciąż u osób, które objął zakaz – napisz do nas!
  • 1 stycznia 2019 r. na terenie całej Unii Europejskiej obowiązuje nakaz stosowania separatorów rtęci w gabinetach stomatologicznych. Do tej pory jednak ministerstwo ani nie zajęło jednoznacznego stanowiska, ani nie poinformowało stomatologów co zamierza w tej sprawie zrobić. Jest to zatem nie tylko narażanie obywateli na zanieczyszczenie rtęcią ale także nieprzestrzeganie przepisów unijnych, za co grożą poważne kary pieniężne. Śledzisz sytuację? Spotkałaś się z absurdalnymi unikami ministerstwa w tej sprawie? Słyszałeś zachęty, aby nie kupować separatorów? Napisz do nas!
  • 1 lipca 2019 rządy mają przedstawić swoje plany minimalizacji oraz redukcji rtęci stomatologicznej. Nasze Stowarzyszenie wysłało już list do ministerstwa z pytaniem na jakim etapie przygotowań znajduje się resort. Po naszych telefonach dowiedzieliśmy się, że….nie ma nawet określonego departamentu, który zajmuje się sprawą. Odsyłano nas od jednego biura do drugiego. Nie podoba Ci się sytuacja, że rząd lekceważy problem emisji rtęci do środowiska oraz bagatelizuje przepisy unijne? Napisz do Ministerstwa Zdrowia oraz do Ministerstwa Środowiska i domagaj się jakościowej stomatologii, dostępnej dla wszystkich także w ramach NFZ
  • Ministerstwo Zdrowia: kancelaria@mz.gov.pl
  • Ministerstwo Środowiska: info@mos.gov.pl 

Artykuły w temacie:

Konwencja z Minamaty: https://www.consilium.europa.eu/pl/press/press-releases/2017/05/11/eu-to-ratify-minamata-convention-mercury/

http://www.infodent24.pl/lexdentpost/ekologiczny-glos-w-sprawie-separatorow-amalgamatu,111231.html

„Ratyfikacja konwencji z Minamaty będzie ważnym krokiem w zapobieganiu zanieczyszczeniom rtęciowym. UE bardzo poważnie traktuje kwestię zdrowia swoich obywateli i uczestniczy w międzynarodowych działaniach ograniczającym emisje rtęci na świecie i jej uwalnianie do środowiska” – przewodniczący Rady UE 2017 r.

Załaduj więcej... Aktualności

Zobacz również

Inauguracja Akcji Czysta Odra. Rusza akcja sprzątania i zarybiania!

Już w najbliższy piątek, 26 kwietnia 2024 r. rusza międzynarodowa Akcja Czysta Odra. To ju…