Home Aktualności Walczymy o drzewo dla puszczyków

Walczymy o drzewo dla puszczyków

Możliwość komentowania Walczymy o drzewo dla puszczyków została wyłączona
0

Wraz z przyrodnikami, lokalnymi aktywistami i innymi organizacjami, sprzeciwiamy się wycięciu drzewa rosnącego przy drodze powiatowej nr 1109G w miejscowości Wodnica w gminie Ustka. Drzewo to od wielu lat zasiedlone jest przez parę lęgową puszczyka, która każdego roku z powodzeniem wyprowadza w nim lęgi.

Ponadto porastają je co najmniej dwa gatunki porostów objęte ochroną częściową: odnożyca mączysta i odnożyca kępkowa.

Powodem planowanej wycinki jest przebudowa drogi powiatowej nr 1109G od DW203 w Wodnicy. Z analizy dokumentacji projektowej wynika, że wycięcie tego cennego drzewa nie jest koniecznością! Można wprowadzić zmiany w projekcie pozwalające na oszczędzenie go.

Zarząd dróg powiatowych w Słupsku wystąpił już o zgodę na usunięcie drzewa, jednak wierzymy, że sytuacja nie jest jeszcze przesądzona. Podobnie jak osoby poruszone sytuacją, do RDOŚ w Gdańsku złożyliśmy apel z prośbą o oszczędzenie tego wartościowego siedliska. 

Wszelkie inwestycje budowlane powinny być prowadzone z maksymalnym poszanowaniem środowiska i gdy tylko jest to możliwe, wartościowe przyrodniczo miejsca, zawsze powinny pozostawać w stanie nienaruszonym. 


Projekt „EkoObywatel – wsparcie interwencji i zmian systemowych” jest realizowany przez Stowarzyszenie Ekologiczne EKO-UNIA z dotacji Programu Aktywni Obywatele Fundusz Krajowy finansowanego przez Islandię, Liechtenstein i Norwegię w ramach Funduszy EOG.

Załaduj więcej... Aktualności

Zobacz również

Zielone Dni 2024 w Szklarskiej Porębie

Fundacja Strefa Zieleni, we współpracy z organizacjami partnerskimi (GEF, HBS, Partią Ziel…