1. Rada ds. Zrównoważonego Rozwoju krytykuje decyzję rządu landowego w sprawie kopalni Welzow
2. Welzow II i podejrzenie o korupcję przy lotnisku w Berlinie
3. Prokuratura prowadzi dochodzenie przeciwko pani burmistrz w Welzow
4. Bawaria nie chce prądu ze spalania węgla brunatnego
5. Welzow II – krytyka ze strony Kościoła
6. Welzow II – krytyka w partii Linke
7. Nie ma większości dla węgla w Proschim
8. Zieloni: Decyzje rządu ws. węgla brunatnego oparte są na przypuszczeniach
9. Senftenberg nad jeziorem
10. Południowa Brandenburgia ma nie tylko węgiel
1. Rada ds. Zrównoważonego Rozwoju krytykuje decyzję rządu landowego w sprawie kopalni Welzow
Rada ds. Zrównoważonego Rozwoju ( działająca na szczeblu federalnym- przyp. tłum) w reakcji na potwierdzenie przez rząd landowy planu budowy kopalni Welzow-Süd II w wyraźny sposób wyraziła swoją krytykę.
2. Welzow II i podejrzenia o korupcję wobec szefa technicznego lotniska w Berlinie
Czasami zdarzają się niesamowite zbiegi okoliczności. Jochen Großmann został zwolniony ze stanowiska szefa technicznego berlińskiego lotniska. Jest podejrzany o korupcję oraz o udział w nielegalnych przetargach. Jego imię ostatnio często pojawiało się w mediach. Jednak rząd landowy ma do niego pełne zaufanie. Podobnie jak do raportu środowiskowego dotyczącego kopalni Welzow-Süd II. Raport ten sporządziła Firma Großmann Ingenieur Consult (GICON) prowadzona przez tego samego Jochena Großmanna. Cóż, wielkie projekty wymagają z pewnością szczególnych kompetencji.
3. Prokuratura prowadzi dochodzenie przeciwko Birgit Zuchold – burmistrz Welzow
Według informacji przekazanych przez tygodnik Spiegel oraz gazetę Potsdamer Neuesten Nachrichten prokuratura prowadzi dochodzenie przeciwko pani burmistrz Birgit Zuchold (SPD) w sprawie korupcji. Zuchold miała korzystać z usług kancelarii adwokackiej opłacanej przez Vattenfall nie tylko w celu obrony interesów, ale także, przykładowo, w sporze z Radą Miejską Proschim. Rada ta konsekwentnie nie zgadza się na przesiedlenie miejscowości Proschim. Do obrony tego miejsca przed przesiedleniem, decyzją Rady, od 2011 r. zobowiązana jest jednak sama burmistrz. Szczegółowo tę kwestię omawia gazeta Potsdamer Neuesten Nachrichten:
http://www.pnn.de/brandenburg-berlin/865065/
http://www.pnn.de/brandenburg-berlin/865357/
4. Bawaria nie chce prądu ze spalania węgla brunatnego
Według doniesień tygodnika FOCUS land Bawaria zaakceptuje budowę linii wysokiego napięcia SuedLink, tylko mając pewność, że nie będzie nią przesyłany prąd produkowany z węgla brunatnego. Christine Haderthauer (CSU), szefowa kancelarii prezydenta Bawarii powiedziała, że południowo-wschodnia trasa przesyłowa nie jest społecznie akceptowana. „Celem tej trasy, najwyraźniej, jest przesył prądu produkowanego z węgla brunatnego w środkowych Niemczech. Transformacja energetyczna nie może stać się zamaskowanym programem wsparcia produkcji prądu w elektrowniach na węgiel brunatny.”
(Uwaga: Ze względu na dobrze rozbudowaną sieć wysokiego napięcia między Lipskiem a Łużycami dyskusja ta dotyczy nie tylko prądu ze środkowych Niemiec, ale także z łużyckiego regionu węglowego.)
5. Welzow II – krytyka ze strony Kościoła
Krytyka decyzji gabinetu dociera z różnych źródeł. Friederike von Kirchbach, proboszcz brandenburskiego kościoła EKBO powiedziała gazecie tygodniowej „Die Kirche”: „Każdy krok sprzyjający odejściu od węgla jest lepszy niż kontynuacja starego stanu rzeczy. Mamy nadzieję, że w przyszłości konsekwentnie będą realizowane nowe metody produkcji energii”.
6. Welzow II – krytyka w partii Linke
Również grupa robocza Betrieb & Gewerkschaften (Zakłady i Związki Zawodowe) działająca przy partii Linke podjęła decyzję, którą opublikowała w ubiegły weekend w Berlinie. W oświadczeniu czytamy: „Spotkanie członków stowarzyszenia AG Betrieb & Gewerkschaft z całych Niemiec poświęcone będzie m.in. krytyce stanowiska popierającego rozbudowę kopalni odkrywkowych do produkcji prądu z węgla brunatnego oraz przesiedlenia ponad 800 osób ze wsi serbołużyckich. Wiarygodność naszej partii – która ma nas odróżniać od innych partii stała się ostatnio stawką w grze. Oczekujemy, że brandenburska frakcja, będąca w koalicji z SPD, mimo wszystko cały czas będzie wierna swojej partii. Żałujemy, że pomimo tak wielu protestów, podjętych środków prawnych, oraz apelu zastępcy przewodniczącej partii nic się w tej sprawie nie zmieniło. Na spotkaniu AG Betrieb & Gewerkschaft na szczeblu federalnym apel ten został zaakceptowany. Wymienione w nim argumenty nie tracą na znaczeniu, mimo że decyzja w sprawie powiększenia kopalni została podjęta. Apelujemy do brandenburskiej frakcji partii Linke, aby zdystansowała się od swoich postanowień akceptujących przestarzałą politykę energetyczną”.
7. Nie ma większości dla węgla w Proschim
Po decyzji gabinetu w sprawie kopalni Welzow na wielu forach internetowych wskazywano, że podczas wyborów samorządowych w Proschim przyjazne węglowi partie zdobyły ponad 50 proc. głosów. Jest to przykład celowego wprowadzania ludzi w błąd. Przemilczano przy tym fakt, że zasiadająca w parlamencie w Welzow partia CDU od wielu lat zajmuje wobec węgla krytyczne stanowisko. Ze względu na to w Proschim partia CDU dostała 38,1 proc. głosów. Nie jest wcale wyjątkiem, że na szczeblu samorządowym we wszystkich partiach zasiadają liczni krytycy węgla.
8. Zieloni: Decyzje rządu ws. węgla brunatnego opierają się na przypuszczeniach
Frakcja landowa partii Zieloni w brandenburskim Landtagu zapytała o kwestię „gospodarczego znaczenia węgla brunatnego w Brandenburgii”. Przed kilkoma dniami rząd landowy w sposób dość wymijający odpowiedział na postawione pytania (nr druku 5-9191). W gazecie Potsdamer Neuesten Nachrichten czytamy, że frakcja landowa zarzuca rządowi podjęcie istotnych decyzji dotyczących kopalni węgla brunatnego w oparciu o przypuszczenia, a nie sprawdzone informacje. Zieloni zapowiedzieli złożenie wniosku w sprawie opracowania koncepcji kształtowania przyszłości na terenie Łużyc.
9. Senftenberg nad jeziorem
W najnowszym wydaniu czasopisma „Ossietzky” Irena Teichmann opublikowała tekst „Senftenberg nad jeziorem”, w którym omawia, jak załatwia się sprawy dotyczące szkód górniczych na tym terenie. Tekst dostępny jest tutaj:
http://www.ossietzky.net/12-2014&;textfile=2699
10. Południowa Brandenburgia ma nie tylko węgiel…
….nawet jeżeli niektóre kampanie informacyjne tak sugerują. IHK Cottbus (Izba Przemysłowo Handlowa Cottbus) w doniesien iu prasowym opublikowała w ubiegłym tygodniu dokładny bilans południowobrandenburskiego przemysłu, z którego wynika, że obroty i eksport, w porównaniu z rokiem 2013, wzrosły. Wymienione są następujące branże: przemysł chemiczny (jako najsilniejszy), przemysł spożywczy, produkcja sprzętu elektrycznego, produkcja wyrobów metalowych, budowa maszyn, produkcja papieru i tektury. Węgiel brunatny nie znalazł się na tej liście. Wymienione branże z pewnością nie zawdzięczają swojego sukcesu temu, że korzystają z prądu z węgla brunatnego. Lobby węgla brunatnego – w tym IHK – samo sobie zaprzecza, opowiadając bajki o węglu brunatnym jako jedynej gwarancji rozwoju gospodarczego Łużyc.
tłumaczenie: Hanna Schudy
]]>