Europejski Wolny Alians: Deklaracja przeciwko wysiedleniu łużyckich wsi
Partia europejska European Free Alliance na generalnym spotkaniu w Santiago de Compostela bardzo ostro oceniła zniszczenia
Łużyc w wyniku planowanych kopalni węgla brunatnego. Uchwalono deklarację „Lausitzer Allianz”, w której zawarte jest żądanie
skierowane do rządu niemieckiego w sprawie zmian w prawie górniczym funkcjonującym jeszcze od czasu partii NSDAP.
Prawo to przewiduje przesiedlenia mieszkańców, jeżeli na ich terenie znajdują się złoża węgla.
1. Węgiel brunatny kompromituje niemiecką transformację energetyczną w prasie światowej
2. Wniosek w sprawie ustawy dotyczącej ochrony klimatu w brandenburskim Landtagu
3. Stowarzyszenie pisarzy PEN solidaryzuje się z Serbołużyczanami przeciwko węglowi brunatnemu
4. „Powrót węgla”: Dokument w telewizji NDR
5. Związek wyborców „Zielona przyszłość Welzow” („Grüne Zukunft Welzow”) bierze udział w wyborach samorządowych
6. „Nie damy zrównać Łużyc z ziemią”… „Zrobimy to sami”!
7. Europejski Wolny Alians: Deklaracja przeciwko wysiedleniu łużyckich wsi
8. 24 lata „Klitten zostaje” – a Schleife?
1. Sprawa węgla brunatnego kompromituje niemiecką transformację energetyczną w prasie światowej
W ostatnich dniach w amerykańskiej prasie, a mianowicie w National Geographic online oraz w New York Times, omawiany był temat produkcji prądu z węgla brunatnego oraz problem wysiedlania łużyckich wsi. Kwestie te postawiły pod znakiem zapytania osiągnięcie celów polityki klimatycznej. W efekcie „boom” węgla brunatnego, z którym mamy obecnie do czynienia, kompromituje niemiecką transformację energetyczną w oczach świata, a także szkodzi reputacji Niemiec odchodzących od atomu w energetyce. Dziennikarze przed napisaniem artykułu odwiedzili Łużyce, aby móc samodzielnie wyrobić sobie zdanie na ten temat.
2. Wniosek w sprawie ustawy dotyczącej ochrony klimatu w brandenburskim Landtagu
Brandenburska frakcja partii Zieloni przedstawiła wniosek dotyczący ustawy o ochronie klimatu w Landtagu w Poczdamie. Można się spodziewać natychmiastowego odrzucenia wniosku przez czerwono-czerwoną koalicję rządową.
Przedstawiamy szkic ustawy:
http://www.parldok.brandenburg.de/parladoku/w5/drs/ab_8500/8523.pdf
3. Stowarzyszenie pisarzy PEN solidaryzuje się z Serbołużyczanami przeciwko węglowi brunatnemu
Stowarzyszenie pisarzy PEN Niemcy z okazji międzynarodowego dnia języka ojczystego postanowiło zwrócić uwagę na problem języka serbołużyckiego oraz Serbołużyczan, których język i kultura ma ulec zniszczeniu ze względu na występowanie na terenie ich osadnictwa węgla brunatnego oraz kaolinu. Doniesienie prasowe można znaleźć pod załączonym poniżej linkiem do Görlitzer Anzeiger. Związek pisarzy PEN zrzesza poetów, eseistów, nowelistów.
http://www.pen-deutschland.de/de
4. „Powrót węgla”: Dokument w telewizji NDR
Dnia 24 lutego 2014r. w telewizji NDR zostanie wyemitowany film dokumentalny pt. „Powrót węgla”. Omówiony zostanie „boom” węgla brunatnego oraz wyjaśnione zostaną przyczyny takiej sytuacji. W materiale filmowym dziennikarze telewizji NRD Inge Altemeier i Steffen Weber podejmują próbę odpowiedzi na pytanie, jak doszło do tego, że obecnie produkcja prądu z węgla brunatnego osiągnęła takie rozmiary jak to miało miejsce w czasach NRD, kiedy elektrownie węgla brunatnego podłączone były w wielkim rozmiarze do sieci. Poza tym dziennikarze przedstawiają, że prąd dla przemysłu produkowany z węgla jest tak tani, jak nigdy wcześniej. Jednakże dla normalnych użytkowników prądu ceny wciąż wzrastają. Dziennikarze odwiedzają też osoby mieszkające przy elektrowniach borykające się coraz częściej z problemami zdrowotnymi. Przykładem jest rodzina państwa Köhler z Lünen, która występuje w omawianym filmie dokumentalnym. Zarówno dzieci, jak i rodzice chorują na przewlekłe choroby układu oddechowego. Zdaniem ich lekarza przyczyną są szkodliwe substancje wydobywające się z chłodni kominowych elektrowni węgla brunatnego. Najnowsze badania potwierdzają ten związek, a także zwracają uwagę, że współczesne elektrownie są jeszcze bardziej szkodliwe dla zdrowia niż te pracujące w przeszłości. Twórcy filmu szukają również odpowiedzi na pytanie, kto ponosi odpowiedzialność za zaistniałe problemy.
(http://www.ndr.de/fernsehen/sendungen/45_min/start291-epgdetail_sid-1481005.html)
5. Związek wyborców „Zielona przyszłość Welzow” („Grüne Zukunft Welzow”) bierze udział w wyborach samorządowych
Dnia 25 maja związek wyborców „Zielona przyszłość Welzow” wystartuje w wyborach do Rady Gminy w Welzow. Hannelore Wodtke, Günter Seifert oraz Regina Reichmuth przedstawili w ubiegły piątek swój program wyborczy i dyskutowali z 25 przybyłymi gośćmi przez prawie dwie godziny. Omawiane były przede wszystkim perspektywy dla miasta w kontekście planowanej odkrywki. Günter Seifert rozpoczął spotkanie bardzo wyraźnie: „Nie jesteśmy przeciwnikami funkcjonujących kopalni i nikt z nas nie żąda natychmiastowego zaprzestania ich pracy”. „Obecnie każdy, kto ma odpowiednie kwalifikacje zawodowe, ma szansę na pewną pracę dla Vattenfallu. Ale również w przyszłości będzie wiele do zrobienia, ponieważ rekultywacja zniszczonych terenów będzie trwać jeszcze dziesiątki lat” – powiedział Seifert. Inicjatywa opowiada się jednak przeciwko powstawaniu nowej kopalni Teilfeld II, ponieważ z perspektywy energetyczno-politycznej projekt ten nie jest uzasadniony: „Jeżeli nie zaczniemy już dzisiaj odchodzić od węgla to może się okazać, że za 15 lat również Welzow borykać się będzie z problemem braku miejsc pracy. Czym by się to miało skończyć?” – pytała Hannnelore Wodtke. „Mamy wielką szansę zmienić kierunek rozwoju. Teraz przyjmujemy kurs, który będzie decydował o następnych latach. Oportunizm nie pomoże. Musimy się zebrać i coś zrobić” – podsumowała Regina Reichmuth. Podczas spotkania stowarzyszenie zyskało też nowych członków. „Przyłączam się do tej grupy” – powiedział przedsiębiorca Karl-Heinz Cewe, który tak wyjaśnił swoje przystąpienie: „Nie może być tak, że nasze miasto stanie się ofiarą zapóźnionej brandenburskiej polityki energetycznej”.
Doniesienie prasowe znajdziecie państwo tutaj:
http://w ww.netzwerk-tagebaurand.de/index.php/presse)
6. „Nie damy zrównać Łużyc z ziemią”… „Zrobimy to sami”!
W zeszłą środę przedstawiciele (pro-węglowego) stowarzyszenia „Dla łużyckiego węgla” rozwiesili przed hamburską centralą Greenpeace 30. metrowy plakat z napisem: „Nie damy zrównać Łużyc z ziemią”. Komentator z gazety „Niederlausitz-aktuell” zapytał, czy czasami nie zapomnieli rozwinąć kolejnych20 metrówplakatu, na którym widniałoby „Zrobimy to sami!”
http://www.niederlausitz-aktuell.de/artikel_1214_35397.php
7. Europejski Wolny Alians: Deklaracja przeciwko wysiedleniu łużyckich wsi
Europejska, regionalna partia mniejszości narodowych European Free Alliance (www.e-f-a.org) na generalnym spotkaniu w Santiago de Compostela bardzo ostro oceniła zniszczenia Łużyc w wyniku planowanych kopalni węgla brunatnego. Uchwalono deklarację „Lausitzer Allianz”, w której zawarte jest żądanie skierowane do rządu niemieckiego w sprawie zmian w prawie górniczym funkcjonującym jeszcze od czasu partii NSDAP. Prawo to przewiduje przesiedlenia mieszkańców, jeżeli na ich terenie znajdują się złoża węgla. Poza tym, w deklaracji zamieszczono również wezwanie rządu niemieckiego do ratyfikowania Konwencji ILO 169 w sprawie praw mniejszości narodowych.
8. 24 lata „Klitten bleibt” – a Schleife?
Saksońska posłanka Kathrin Kagelmann (DIE LINKE) 11 lutego w artykule prasowym przypomniała o sprawie ratowaniu wsi Klitten sprzed 24 lat. Jednocześnie krytykuje saksoński rząd, który zgadza się na wysiedlenie miejscowości Schleife:
http://www.linksfraktionsachsen.de/index.php?section=news&;cmd=details&newsid=2914
tłum. Hanna Schudy
]]>