Home Aktualności Węgiel Łużycki, 29 sierpnia 2013r.

Węgiel Łużycki, 29 sierpnia 2013r.

0
0

BRUNICOWY ROZGLĔD

 

  1. Czy mieszkańcy Łużyc chcą nowych kopalni węgla brunatnego? Uwagi do ankiety IGBCE
  2. Poczdamska koalicja nie chce zakazu dla technologii CCS
  3. Forum wyborcze “Klinger Runde” 5 września
  4. Referendum w sprawie odwołania radnych gminy w Brodach
  5. Zapowiedź: 14 września protest w Dreźnie przeciw kopalni węgla brunatnego Nochten
  6. Zapowiedź: 31 października festyn dla przyszłości stron ojczystych
  1. Czy mieszkańcy Łużyc chcą nowych kopalni węgla brunatnego? Uwagi do ankiety IGBCE

Przemysłowy związek zawodowy kopalni, chemii i energii (IGBCE) zaprezentował wyniki przeprowadzonych przez FORSA badań ankietowych, według których znaczna część mieszkańców rzekomo ma popierać powstanie nowych kopalni węgla brunatnego na terenie Łużyc. GRUENE LIGA przeanalizowała wyniki opublikowanych badań i opracowała własne stanowisko. Po pierwsze okazuje się, że respondenci byli wcześniej mocno lobbowani przez zwolenników węgla brunatnego. Po drugie, znaczna część pytań nie była konsultowana przez socjologów. Stąd nasuwa się wniosek, że w rzeczywistości nastawienie respondentów do węgla brunatnego jest znacznie bardziej krytycznej niż to zostało przedstawione w publikacji. Ze stanowiskiem GRUENE LIGA można się zapoznać poniżej: http://www.lausitzer-braunkohle.de/Texte/130829_anmerkungen_forsa-umfrage.pdf

Wyniki badań wywołały sporo kontrowersji już w dniu ich publikacji. Tak uważa m.in. bezpartyjny poseł Wolfgang Neskovic. Według doniesienia prasowego mówił: “Przedstawione wyniki badań są dalekie od prawdy. W rzeczywistości jest tak, że znaczenie gospodarki węgla brunatnego ciągle spada ze względu na długofalowe zagrożenie generowane przez kopalnie i elektrownie”

  1. Poczdamska koalicja nie chce zakazu dla technologii CCS

W czwartek, 29 sierpnia od godziny 14 w poczdamskim Landtagu rozpocznie się pierwsze czytanie wniosku złożonego przez Partię Zieloni oraz posła partii Die Linke Peera Jürgensa o prawie zakazu dla technologii CCS. W międzyczasie czerwono-czerwona koalicja rządowa złożyła wniosek dotyczący rezolucji, w którym obiecuje zamienić prawo na “słowo honoru” rządu landowego (“Landtag opowiada się – za wyjątkiem prowadzenia badań naukowych w Ketzin – przeciwko gromadzeniu jakiejkolwiek ilości CO2 w Brandenburgii i wspiera stanowisko rządu landowego. Dyskusja dotycząca prawa CCS na terenie całego kraju, zapoczątkowana w landzie Brandenburgia, obecnie toczy się również w parlamencie

W rzeczywistości sens będzie miało tylko prawo, a nie słowo honoru, szczególnie w kontekście przyszłych wyborów jesienią 2014r. Wprowadzenie zakazu stosowania technologii CCS omawiane jest również w innych landach, o czym pisaliśmy już w naszym Informatorze wiele razy. Przedstawiciele brandenburskiej inicjatywy przeciwko CCS zwrócili się z otwartym listem do partii Die Linke, która w wyborach w 2009 r. pokazywała plakat – Konsekwentnie przeciwko magazynowaniu CO2. “Chcielibyśmy, aby partia zaproponowała projekt ustawy, zapraszając do realizacji tego zadania ekspertów, a nie załatwiała sprawy powierzchownie. Nie chcecie się przecież na siłę przypodobać SPD, która w stosunku do Was na zbyt wiele sobie pozwala”.

Projekt ustawy:

http://www.parldok.brandenburg.de/parladoku/w5/drs/ab_7700/7757.pdf

Rezolucja koalicji: http://www.parldok.brandenburg.de/parladoku/w5/drs/ab_7800/7843.pdf

List otwarty:

http://kohle-protest.de/detail-start/?tx_ttnews[tt_news]=758&tx_ttnews[backPid]=7&cHash=df1a5bea9a

  1. Forum wyborcze “Klinger Runde” 5 września

W czwartek, 5 września  Klinger Runde w porozumieniu z gminą Schenkendobern organizuje forum wyborcze z kandydatami do Bundestagu z okręgu wyborczego 64 (Spree-Neisse i Cottbus). Udział potwierdzili Dr Peter Schulze (CDU), Ulrich Freese (SPD),Wolfgang Renner (BÜNDNIS 90/Die GRÜNEN), Birgit Wöllert (DIE LINKE), Prof. Dr Martin Neumann (FDP) oraz bezpartyjny kandydat Wolfgang Nešković. Tego wieczora obywatelki i obywatele będą mieli okazję zadać kandydatom pytania i zorientować się bardziej w ich programie wyborczym. Kwestie dotyczące polityki energetycznej oraz zmian strukturalnych na terenie Łużyc będą stanowiły główny punkt programu.

Spotkanie będzie moderowane przez księdza Mathiasa Berndta z Atterwasch. Serdecznie zapraszamy wszystkich na to wydarzenie. Ze względu na bezpartyjny profil Klinger Runde, prosi się, aby na sali gimnastycznej nie rozklejać żadnych partyjnych plakatów. Spotkanie odbędzie się o godzinie 19 na sali gimnastycznej Gross Gastrosse.

  1. Referendum w sprawie odwołania radnych gminy w Brodach

W niedzielę 18 sierpnia 2013r. w gminie Brody wezwano 2 775 uprawnionych do głosowania obywateli do wzięcia udziału w referendum za odwołaniem radnych gminy Brody. Powodem zorganizowania referendum było to, że radni gminy całkowicie zlekceważyli  zdecydowany sprzeciw obywateli w sprawie powstania kopalni wyrażony w referendum z 2009r. Spór zaostrzył się dodatkowo po tym, jak odwołano przewodniczącą rady gminy, która nie poparła planu powstania kopalni. W głosowaniu 18 sierpnia wzięło udział 701 obywateli, mniej niż wymagane 3/5 uprawnionych do głosowania. Brakowało zatem 150 głosów. Jednak za sukces można uznać to, że referendum w ogóle się odbyło. Poza tym osoby, które brały udział w głosowaniu stanowią potwierdzenie braku akceptacji dla budowy nowej kopalni. Aż 672 oddanych głosów, czyli 92.5%, opowiedziało się za odwołaniem rady gminy, a tylko 50 głosów, tzn. 7% chciało zachowania rady w obecnym składzie.

  1. Zapowiedź: 14 września protest w Dreźnie przeciw kopalni węgla brunatnego Nochten

 

Stowarzyszenie “Zmiana strukturalna teraz bez Nochten II” organizuje 14 września protest w stolicy landu Saksonia, w Dreźnie. Demonstracja rozpocznie się o godzinie 11 na dworcu Drezno Nowe Miasto.

Więcej na ten temat wkrótce na stronie:

 www.strukturwandel-jetzt.de

  1. Zapowiedź: 31 października festyn dla przyszłości stron ojczystych

 

Powołane do życia w 2011 r. Stowarzyszenie “Przyszłość ojczystej Brandenburgii” zaprasza 31 października na dzień reformacji, organizowany już po raz trzeci w kościele w Atterwasch. Po mszy świętej zapraszamy na panel dyskusyjny z udziałem poszkodowanych w wyniku prowadzonej gospodarki węgla brunatnego w trzech różnych regionach. Symbolizują oni “sumienie transformacji energetycznej”. Opowiedzą nam o swoich trudnych doświadczeniach. Zorganizowana zostanie również manifestacja. Dodatkowo zatroszczymy się o przyjemności dla podniebienia. Zapewnione zostaną również dobre warunki do prowadzenia interesujących rozmów. Program imprezy znajduje się poniżej: http://www.lausitzer-braunkohle.de/Texte/heimatzukunft2013.pdf

]]>

Załaduj więcej... Aktualności

Zobacz również

Kobiece role w męskim świecie, czyli kobiety w transformacji regionu zgorzeleckiego

Aktywizacja zawodowa kobiet, równość płci w transformacji energetycznej oraz przekonanie, …