Home Aktualności Węgiel Łużycki, 30 stycznia 2014r.

Węgiel Łużycki, 30 stycznia 2014r.

0
0

Rośnie liczba planowanych przesiedleń w związku z nowymi odkrywkami. „… Biorąc pod uwagę wszystkie planowane przez Vattenfall kopalnie,  liczba osób, których czekałoby przesiedlenie wzrosłaby do około 3400…”

Spis terści:

  1. Spotkanie Komitetu ds. Węgla Brunatnego w sprawie kopalni Welzow II odbędzie się ponownie 28 kwietnia
  2. Ukazał się kolejny numer gazety „Nochten heute”
  3. Czy Brandenburgia chce kupić kopalnie węgla brunatnego?
  4. Liczba osób przymusowo przesiedlonych rośnie: 1700 osób w Nochten zagrożonych
  5. Stowarzyszenie Klinger Runde chce znowu  startować w wyborach lokalnych
  6. Baner protestacyjny w Atterwasch uszkodzony
  7. Land Saksonia dopiero po roku odpowiedział na pismo osoby poszkodowanej w przez przemysł węgla brunatnego!
  1. Spotkanie Komitetu ds. Węgla Brunatnego w sprawie kopalni Welzow II odbędzie się ponownie 28 kwietnia

Biuro Brandenburskiego Komitetu ds. Węgla Brunatnego poinformowało swoich członków, że ostateczne stanowisko w sprawie procesu planistycznego dotyczącego kopalni Welzow-Süd II zostanie opracowane na spotkaniu 28 kwietnia. Postanowienie toZastosuj wyraźnie wskazuje, że rząd landowy, jeszcze przed wyborami do Landtagu (które odbędą się 14  września), chce zatwierdzić plan budowy kopalni, a przy okazji zignorować krytykę przedstawioną podczas dyskusji w grudniu 2013r.

  1. Ukazał się kolejny numer gazety „Nochten heute”

Ukazał się właśnie kolejny numer „Nochten heute”. Stowarzyszenie Zmiana strukturalna teraz. Bez Nochten II zadbało o dostarczenie tego wydania do skrzynek pocztowych na terenie wsi zagrożonych budową kopalni Nochten II. Wersja w pdf do ściągnięcia tutaj:

http://www.strukturwandel-jetzt.de/de/nochten-heute

  1. Czy Brandenburgia chce kupić kopalnie węgla brunatnego?

Według doniesień gazety Potsdamer Neueste Nachrichten Brandenburski Rząd Landowy w powołanej tajnej grupie roboczej Ministerstwa Gospodarki sprawdza, czy land mógłby przejąć kopalnie i elektrownie węgla brunatnego Vattenfallu, jeżeli zostaną wystawione do przetargu. Pogłoski o konkretnych planach są na razie dementowane, jednak nie zaprzecza się samego faktu zainteresowania tym tematem przez Rząd Landowy.

Artykuły na ten temat:

http://www.pnn.de/brandenburg-berlin/822992/

http://www.pnn.de/brandenburg-berlin/823176/

  1. Liczba osób przymusowo przesiedlonych rośnie: 1700 osób w Nochten zagrożonych

Według doniesień gazety Lausitzer Rundschau z dnia 28 stycznia (na lokalnej stronie Weißwasser) liczba osób zagrożonych przesiedleniem w wyniku planów budowy kopalni Nochten II musi zostać skorygowana. Niestety liczba osób powiększyła się. Zamiast 1550 osób, aż 1700 osób będzie musiało zostać przesiedlonych. Obszar budowy nie będzie powiększany. Korekta opiera się na doniesieniach z gminy Schleife i Trebendorf z zeszłego roku. Biorąc pod uwagę wszystkie planowane przez Vattenfall kopalnie, liczba osób, których czekałoby przesiedlenie wzrosłaby do około 3400. Według Bernda Langego (CDU) z Landratu  zatwierdzenia planów budowy kopalni Nochten II przez saksońskie Ministerstwo Spraw Wewnętrznych można się spodziewać pod koniec lutego albo na początku marca.

  1. Stowarzyszenie Klinger Runde chce znowu startować w wyborach lokalnych

Inicjatywa obywatelska Klinger Runde, znana z krytycznej postawy wobec planów budowy kopalni, znowu wyznaczy swoich kandydatów do wyborów samorządowych z  okręgu Spree-Neiße. Wybory odbędą się dnia 25 maja. W ostatnich wyborach w 2008 r. dwóch przedstawicieli Klinger Runde dostało się do lokalnego parlamentu, mimo że startowali tylko w pięciu z sześciu okręgów wyborczych. W tym roku kandydować będą we wszystkich sześciu okręgach wyborczych. W marcu wszystkie partie muszą przedstawić swoje kandydatury.

 

  1. Baner protestacyjny w Atterwasch został uszkodzony

Lobby prowęglowe wyraźnie radykalizuje swoje metody działania. Przed paroma dniami we wsi Atterwasch, koło Guben nieznani sprawcy zniszczyli baner protestacyjny przeciwko kopalni wywieszony przez parafię. W większości doniesień prasowych sugerowano, że sprawcą może być mieszkaniec zagrożonych wsi. Jest to bardzo dziwne stwierdzenie, ponieważ „nieznani sprawcy” są przecież nieznani. Aktualne dane świadczą raczej o tym, że nie było to spontaniczne działanie. Nie można też wykluczyć, że mamy do czynienia z zaplanowaną akcją na terenie całych Łużyc.

Poniżej artykuły komentujące opisywane zdarzenie:

http://www.berliner-kurier.de/brandenburg/kampf-gegen-schaufelbagger-kohle-frisst-heimat,7169130,25954664.html

7. Land Saksonia odpowiedział na pismo osoby poszkodowanej przez przemysł węgla brunatnego dopiero po roku!

Mieszkanka ze wsi Rohne dostała po ponad roku odpowiedź z saksońskiego Ministerstwa Gospodarki na list wysłany do ministra Stanisława Tillicha w lutym 2013r. Rohne jest jedną ze wsi zagrożonych powstaniem kopalni. Fakt, że w odpowiedzi ministerstwa znajdują się właściwie same standardowe frazesy też nikogo nie dziwi.

]]>

Załaduj więcej... Aktualności

Zobacz również

Inauguracja Akcji Czysta Odra. Rusza akcja sprzątania i zarybiania!

Już w najbliższy piątek, 26 kwietnia 2024 r. rusza międzynarodowa Akcja Czysta Odra. To ju…